richest-nations

از میان ملت مختلف جهان، مردمی که بیشترین درآمد، ذخیره و سرانه بین المللی از گردش پول و کالا را دارند، به ترتیب در زیر آورده ایم.

در آخر نیز نیم نگاهی کوتاه و گذرا به ایران خواهیم داشت، با ما همراه باشید و در صورت تمایل دکمه لایک و به اشتراک گذاری را نوازش بفرمائید.

 1. قطر، سرانه بیش از 140 هزار دلار، بیشتر این مبلغ به دلیل صادرات نفت است.

 2. لوگزامبورگ، یکی از کوچکترین کشورهای جهان، با سرانه بیش از 97 هزار دلار به ازا هر نفر در رده دوم جهان قرار دارد، عمده درآمد لوگزامبورگ از فینانس به دست می آید، سیاستهای مالی محتاطانه و سبد چینی داینامیک به همراه صنعت فولاد از عوامل اثر گذار هستند. عمده ترین بخش ارزشمند مالی لوگزامبورک، صنعت بانکداری آن است.

 3. سنگاپور با بیش از 82 هزار دلار به ازا هر نفر در مقام سوم جهان قرار گرفته، این مبلغ پنج برابر بیشتر از متوسط جهانی است، اصول ثروتمند شدن سنگاپور اعمند از: بخش خدمات سرمایه ای، صانیع صادرات موارد شیمیایی، اقتصاد آزاد و تشویق های زیاد به نوآوری.

 4. کویت، شهروندان کشور کوچک کویت از سرانه ملی بیش از 73 هزار دلار در سال لذت وافر می برند. همین است که دیانر کویت، بالاترین ارزش را در میان تمامی پولهای جهان دارد، کویت از خوشی را مدیون صادرات نفت، اقتصاد آزاد و دید مثبت به وضعیت مالی است.

 5. برونئی، کشور گمنام برونئی از سرانه ملی بیش از 71 هزار دلاری برخوردار است، ثروت این کشور مخلوطی از مشارک داخلی و خارجی به همراه اجرای واقعی، صحیح و به موقع قوانین دولتی ، معیارهای رفاه اجتماعی و توجه به فرهنگ است. درآ»د عمده این کشور از صادرات قیر و گاز طبیعی است، اما مانند دیگر دولتهای عاقل، اقتصاد آنها بر اساس خرج کردن این درآمد ها نیست، بلکه بر اساس استفاده سرمایه ای از این درآمد های نجومی است.

 6. امارات متحده عربی که سیستم کشورداری خود را از ایالات متحده آمریکا برداشته است با سرانه بیش از 67 هزار دلار در سال به ازا هر نفر در مقام ششم قرار گرفته. در این کشور دولت کلا مالیات اخذ نمی کند و درآمد اصلی اش صادرات و فروش نفت می باشد، اما این درآمد در کنار سرمایه گذاری خارجی و دریافت عوارض هر چند ناچیز باعث شده تا موتورهای سرمایه گذاری در بخش های مختلف مانند بخش خدمات و ارتباطات، امارات را یک کشور مرفه، قوی و ثروتمند بسازد. بعد از عربستان سعودی، دومین در جهان عرب!

 7. نروژ!!! با درآمد سرانه ملی بیش از 64 هزار دلار، عمده درآمد خود را مرهون صیادی، منابع طبیعی و صادرات صنایع پتروشیمی است. نروژ سومین صادر کننده بزرگ گاز جهان است!!

 8. richest-nations-pretty nature switzerlandسوئیس با بیش از 57 هزار دلار به ازا هر شهروندش در مقام هشتم کشورهای ثروتمند جهان قرار گرفته است. بخش بانکداری و سرمایه گذاری (فینانس) باعث شده تا این کشور در دریای جهان یک ارتقاع قابل ملاحظه باشد، “امنی” و “ثبات” دو فاکتور بسیار شاخص سوئیس است تا باعث شده تا ثروتمندان و دیگر کشورهای جهان، در این کشور حساب بانکی داشته باشند، لذا مادیر زیادی پول وارد این کشور شده که “قانونمداری”، “نظم” و “اندیشه” باعث شده تا این پولها بجای آثار تورمی یا فسادهای اقتصدی از قبیل اختلاس و دزدی یا رانت؛ آثار مثبتی روی رونق و فینانس داشته باشد. زوریخ و ژنو دو شهر مشهور سوئیس هستند که همیشه در راس لیست های “زندگی با استاندارد بالا” می باشند.

 9. ایالات متحده آمریکا با سرآنه بیش از 54 هزار دلار یکی از کشورهای ثروتمند دنیا است. تا اینجای لیست، کشورهای نام برده شده، دارای محدوده جغرافیایی کوچکی بودند، آمریکا با تقریبا 9 میلیون مترمربع مساحت، تقریبا شش برابر ایران وسعت دارد و با جمعیت 322 میلیون نفری چهار برابر ایران شلوغتر است، این حجم از وسعت و ملت، رسیدن بهه جایگاه های بزرگ ثروت را بسیار سخت و پیچیده می کند. اما به هر حال به لطف “برنامه ریزی”، صنعت خودرو سازی، پیشتازی در نوآوری و تنولوژی و یک سیستم حکومتی دموکراسی که از مالکیت خصوصی و کارآفرینی حمایت تام می کند، آمریکا یک ابرقدرت جهانی است.

 10. عربستان کشوری است که همه تولید ناخالص ملی خود را از صادرات نفت تامین می کند، سرآنه ملی هر عربستانی تقریبا 52 هزار دلار در سال است. یک پنجم ذخائر اثبات شده جهان در دست عربستان است، بزرگترین صادرکننده نفت و دارای نقش کلیدی در اوپک! عربستاان خود را به زور یک بازیگر در خلیج فارس معرفی می کند.

 11. ایرلند که دارای سرانه ملی بیش از 48 هزار دلار به ازا هر ایرلندی در سال است درآمد خود را از کاشی سازی، معادن و غذا است، از لحاظ تولید مکان شایسته ایرلند چهارم جهان می باشد.

 12. هلند 17 میلیون نفری دارای سرانه بیش از 47 میلیون نفر است، معدن، کشاورزی و کارخانجات باعث چنین درآمدی هستند. هلند در واقع تشکیل شده از آروبا، کوراچاو، سن مارتین و خود هلند می باشد.

 13. اتریش، 46 هزار دلار به ازا هر اتریشی. آلمان همه تولیدات آهن و فولاد اتریش را کاملا خریداری می کند، همچنین آلمان بازار آماده و راحتی برای محصولات کشاورزی اتریش است که همه اینها باهم باعث شده تا پایتخت اتریش پنجمین پایتخت ثروتمند اروپا باشد. سطح زندگی مردم اطریض از جمله بالاترین استاندارهای جهان است.

بعد از این سیزده کشور که به ترتیب نام برده شد بد نیست از نگاه آمار جهانی و منابع انگلیسی، نمایشگاه مجازی فارس نگاهی به ایران می اندازد:

ایران هجدهمین کشور جهان از لحاظ وسعت و همچنین جمعیت است، در سال 2015 تولید ناخالص ایران برابر بود با بیش از 1 میلیون میلیون دلار، که با احتساب تورم، هزینه ها، جمعیت آن سال و دیگر موارد و نرخ دلار 3500 تومانی سرانه سالیانه هر ایرانی مطابق تقریبا یک میلیون و نیم در ماه یا 5300 دلار در سال می شد. از لحاظ درآمد کشور، رتبه هیجدهم جهان و از لحاظ سرانه ملی مردم، رتبه 98!!!

اختلاس، دزدی، کیفیت کم، بی برنامگی و لفت و لیس از جمله دلایلی است که اقتصاد ایران را با وجود این همه پتانسیل قوی، ضعیف نگه داشته آنقدر که کشورهای پا پتی و بدبخت ما مردم شریف ایران را به دیده حقارت می نگرند!

در لیست ارایه شده در بالا، منبع درآمدی کشورهای موفق اعمند بودند از: صنعت نفت و پتروشیمی، منابع طبیعی و معدن، کشاورزی، سرمایه گذاری، خدمات، کارخانجات و تولید است و فاکتورهای مهم هم ثبات سیاسی، ثبات اقتصادی، ثبات تصمیم گیری و ثبات و حکومت قانون است.

اقتصاد و سیاست های سرمایه گذاری باز، حاکمیت اصول، تکنولوژی برتر و به رسمیت شناختن مالکیت خصوصی و عمومی، حمایت از کارآفرینان و ثروتمندان از جمله سیاستهایی است که ما فاقد آن هستیم اما بجز این فاکتورها تمامی موارد لازم برای داشتن یک کشور ابرثروتمند را دارا هستیم.

ایران با توانایی بسیار بسیار بالا در صنعت توریزم دارای حداقل درآمد شایسته است. اگر نظر اینجانب را بخواهید، ما باید، باید، باید با درست کردن مناطق آزاد بین المللی، آزاد از هر لحاظ، کاری کنیم تا مردم جهان، از خدا خواسته به آن مناطق بیایند.

مطابق دستور صریح اسلام، حجاب برای زن مومن است، و سپس برای زن مسلمان، اینکه زنان غیر مسلمان و  خارجی در ایران باید از قوانینی تبعیت کنند که حتی کشورهای مهد اسلام هم آنرا این چنین سرسختانه اجرا نمی کنند باعث می شود تعداد توریست ها به حداقل ممکن برسد.

شخصا فقط یکبار در این سی و هفت سال عمرم دیده ام که توریست جوان به ایران بیاید، بقیه افرادی که من با آنها برخورد داشته ام، پیرزنان و سالخوردگانی بوده اند که نگرانی ای از لحاظ تجاوز، آدم ربایی و به قتل رسیدن نداشته اند، در صورتیکه به نظر من ایران یکی از امن ترین نقاط کره زمین است و امنیت و آسودگی ما بسیار بیشتر از وطن تعداد خیلی زیادی از همان توریست هاست.

در بخش ا نرژی، ما می توانیم با صرفه جویی در مصرف، به کشورهای اطراف انرژی صادر کنیم، با مصرف کمتر بنزین و جدا کردن خودمان از زندگی ماشینی می توانیم علاوه بر سلامتی مضاعف خودمان (از طریق فعالیت بدنی و کمک به تمیزی هوا) به صورت مضاغعف و چندین برابر نیز سود مالی ببریم، اینگونه که هزینه ها را کمتر می کنیم، هزینه درمان را حذف کرده، کیفیت بیشتری از زندگی طلب می کنیم و می توانیم کمتر بنزین وارد کرده تا آنجائیکه حتی بنزین صادر کنیم.

ثروتمند شدن یک شیوه زندگی است. هدف از ثروتمند شدن هم افزایش کیفیت زندگی می باشد. جمعیت زیاد، جمعیت ناکارآمد، جمعیت منفعل و بی تحرک نیز، از سموم یک جامعه خوب می باشند. با افزایش جمعیت کیفیت زندگی و سطح استانداردها کاهش قابل ملاحظه و چند برابری می یابد.

در آخر، بهترین جا برای هر کسی، خانه او اوست، ما تا ایران را داریم، هیچ جای دیگری نمی تواند مامنی برای ما باشد، کره زمین را مثل وطنمان، وطنمان مثل شهرمان و شهرمان را مثل خود خانه مان باید دوست بداریم، اگر چنین نکنیم، دیگران به طمع، خانه و کاشانه، شهر و وطننمان را تصاحب خواهند کرد و ما به نوکری آنها باید کممر ببندیم.

مقاله ای از پدرام حقیقی

شیراز، فروردین 1395

[feather_share]

Leave a Reply