tqao8ipxm6w9g6bvc5r5شاید باورش سخت باشه ولی شعر “تولدت مبارک” نخستین بار برای پیکان سروده شده بود! جالبه نه؟!!!

ترانه و آهنگ “تولدت مبارک”، به سفارش ایران ناسیونال و با شعری از پرویز خطیبی و آهنگسازی انوشیروان روحانی ساخته شد. جالب است بدانید که روحانی، این ملودی را با الهام از رقص مکزیکی لاکوکاراچا نوشت. در سال 1349 در مراسم جشن تولد پیکان، هنگامی که ترانه خوانده می‌شد، پیکان 49 از میان کیکی بزرگ ظاهر شد. در آن زمان کره ای ها میهمان این جشن بودند درحالی که انگشت به دهن با حسرت این مراسم را دنبال می کردند هیچگونه صنایع مونتاژ اتومبیل نداشتند و سال ها بعد از ایران شروع کردند. حالا انها هیوندا می سازند و ما وانت پراید!

 پـِیکان نام گونه‌ای خودروی سواری ایرانی است که شرکت ایران خودرو تولید آن را از سال ۱۳۴۶ خورشیدی آغاز کرد و در حدود ۴۰ سال آن را ادامه داد!

از سال ۱۳۴۶ پیکان با دو مدل دولوکس و کارلوکس به بازار عرضه شد و در این سال وانت پیکان و تاکسی پیکان هم به آن اضافه شد و پیکان اتوماتیک نیز در سال ۱۳۴۹ به تولیدات افزوده شد. در سال ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ شش مدل پیکان تولید می‌شد که عبارت بود از دولوکس، وانت، کار، جوانان، تاکسی و اتوماتیک. و درنهایت تولید آن در سال  1383به اتمام رسید و پرونده پیکان، خودروی محبوب بسیاری از ایرانیان بسته شد.


 

اگر این مطلب برایتان جالب بود، لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

[feather_share]

شما همچنین می توانید به محبوبیت یا عدم محبوبیت این مطلب رای بدهید، برای نوشتن کامنت یا رای دادن یا باید وارد صفحه کاربری شوید یا اگر ندارید به عضویت سایت در بیائید، عضویت رایگان و ساده است.

Leave a Reply