تحلیل دکتر مرتضی ایمانی راد از اقتصاد 94؛ تورم تک‌رقمی محال است

در سال 94 تورم دو رقمی اجتناب‌ناپذیر است و ارز در جامعه با کاهش عرضه مواجه خواهد شد و احتمال تک‌رقمی کردن تورم، محال است البته احتمال تورم زیر 20 درصد نیز کم است. در نهایت ما سال آینده، احساس کم‌پولی در اقتصاد را به صراحت حس خواهیم کرد.

اگرچه اکنون در یک رکورد بی‌سابقه، نرخ بهره در آمریکا به صفر رسیده و در مقابل، هر روز بورس این کشور رکورد تاریخی می‌زند اما برای دومین بار طی 200 سال گذشته، حجم بدهی‌های دولت آمریکا نسبت به تولید بیش از صددرصد شده و دولت اولین قدرت اقتصادی دنیا، 17 تریلیون دلار، بدهکار است؛ رقمی نزدیک به تولید ناخالص داخلی این کشور.

اکنون 103 درصد تولید دولت آمریکا، بدهکار است که این بالاترین رقم، بعد از جنگ جهانی دوم است که آن زمان، 113 درصد به ثبت رسیده بود. اما شاید بپرسید که ارتباط این اعداد و ارقام، با صنعت و تولید ایران چیست و چه ربطی به اقتصاد ایران و دنیا دارد؟

پاسخ اینجاست که وقتی نرخ بهره در آمریکا صفر می‌شود، تقاضا برای اوراق قرضه در این کشور بالا رفته و چون اوراق قرضه باید از سوی آمریکا به دلار پرداخت شود، تقاضا برای دلار بالا می‌رود و در نهایت قیمت دلار در بازار نیز بالا خواهد رفت.

این تحلیل‌های مرتضی ایمانی‌راد، یکی از کارشناسان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است.

وی در تحقیقی که در رابطه با اقتصاد جهان در سال 2015 و تاثیر آن بر شاخص‌های اقتصادی ایران انجام داده است، اعلام می‌کند: علت افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی به خصوص طی دو سال گذشته، رسیدن نرخ بهره در آمریکا به صفر است.

به گزارش تابناک، بررسی‌ها نشانگر این است که دلار طی هشت ماهه گذشته به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش داشته و جالب این است که هیچ‌کس در تحلیل‌های کاهش قیمت نفت، این فاکتور را لحاظ نمی‌کند در واقع کاهش قیمت نفت این است که دلار در اقتصاد جهانی قدرت گرفته و همین قدرت‌گیری موجب سقوط قیمت نفت شده است.

البته می‌توان کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی را نیز مرهون گرانی دلار دانست و منتظر بود تا زمانی که دلار در بازارهای جهانی قدرت می‌گیرد و با افزایش قیمت مواجه می‌شود، قیمت نفت هم کاهش یابد البته بهای تمام شده بسیاری از تولیدات نیز بالا می‌رود و این امر البته شاخص خوبی است.

روی دیگر داستان، اجلاس فدرال رزرو آمریکاست که اگر با مصوبه خود باعث تقویت دلار شود، باز هم باید منتظر سقوط بیشتر قیمت نفت بود بنابراین دلار آمریکا، شاخص مهمی در اقتصاد ایران به شمار می‌رود البته باید به علم اقتصاد نیز رجوع کرد.

بر اساس همین دلایل اگر هر بشکه نفت در بودجه سال 94 کل کشور 70 دلار در نظر گرفته شود، دولت حتما دست بالا گرفته و باید منتظر کسری بودجه سنگینی باشد چراکه به نظر نمی‌رسد که قدرت دلار در بازارهای جهانی تضعیف شود بنابراین به نظر می‌رسد پیشنهاد معقولی که باید برای قیمت نفت در بودجه سال آینده داد، بین 60 تا 62 دلار است.

اما اگر روی قیمت نفت 70 دلاری پافشاری کنیم باید این انتظار را هم داشته باشیم که هیچ‌گاه در سال 94 قیمت نفت به بالای 70 دلار نخواهد رسید و درآمدهای نفتی کشور در سال آینده به مراتب از سال‌های 92 و 93 کمتر خواهد بود.

در سال 92 مجموع درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت 61 میلیارد دلار بوده است در حالی که این رقم در سال آینده به 24 میلیارد دلار خواهد رسید. البته در سال‌های آخر دوره دوم ریاست جمهوری احمدی‌نژاد در یک‌سال کشور 131 میلیارد دلار درآمد ارزی داشت.

این عددها در کنار هم و در کنار اقتصاد آمریکا و افزایش قدرت دلار در بازارهای جهانی، کشور را به این نسخه می‌رساند که باید در سال 94 یک بودجه کاملا انقباضی در نظر گرفت. فضای کسب و کار در سال 94 بسیار محدود خواهد بود و شرکت‌ها مجبور هستند با پول و منابع داخلی خود اداره امور را به دست بگیرند.

حتی اگر میزان صادرات غیرنفتی را نیز به درآمدهای ارزی نفت اضافه کنیم، مجموع درآمد ارزی کشور بیش از 45 میلیارد دلار نخواهد بود که طی سال‌های اخیر بی‌سابقه است بنابراین باید منتظر انقباض بیشتری در اقتصاد ایران بود.

وقتی بودجه کل سال 94 بسته می‌شود و درآمد ارزی آن بسیار کمتر از رقم در نظر گرفته شده است، بودجه در عمل با کسری مواجه می‌شود و تجربه نشان داده است که به طور عملی دولت کسری بودجه را از طریق استقراض از بانک مرکزی جبران کرده، پول به جامعه تزریق می‌کند و البته به دلیل اینکه دولت یازدهم، کنترل تورم را در دستور کار قرار داده، پول کمتری به نسبت سایر دولت‌ها به جامعه تزریق خواهد کرد.

بنابراین سال 94 تورم دو رقمی اجتناب ناپذیر است و ارز در جامعه با کاهش عرضه مواجه خواهد شد و احتمال تک‌رقمی کردن تورم محال است البته احتمال تورم زیر 20 درصد نیز کم است، در نهایت ما سال آینده احساس کم پولی در اقتصاد را به صراحت حس خواهیم کرد.

در عین حال دغدغه اصلی مدیران تولید و صنعت کشور در سال 94، مدیریت نقدینگی و نه مدیریت تولید خواهد بود بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان تولید را براساس نقدینگی خواهند چید.

بر همین اساس اگر می‌خواهیم از شرایط سال 94، بهترین بهره را ببریم با توجه به اینکه قیمت کالا و شاخص تورم با سیاست‌های معقولانه تاکنون در حال کاهش بوده، تحلیل ما این است که این کاهش به کف رسیده و نرخ تورم آهسته‌آهسته شروع به افزایش می‌کند. قیمت ارز رو به کاهش بوده و مدتی بعد افزایش را شاهد خواهیم بود.

به عبارت دیگر در سال 94 حجم واریزی پول به اقتصاد ایران محدود خواهد شد و دولت برای جلوگیری از تورم اجازه نمی‌دهد کسری بودجه از استقراض بانکی کم شود و هزینه عمرانی نیز کاهش خواهد یافت.

وقتی این شرایط حاکم شود، بازار اقتصاد ایران کوچک می‌شود و عامل تعیین‌کننده که حجم اقتصاد ایران را تعیین می‌کند، حجم درآمدهای نفتی است ضمن اینکه در حوزه‌هایی که رقابت وجود دارد، این رقابت تشدید خواهد شد البته حوزه‌هایی که بازار آنها مونوپلی (تک‌انحصار)، دواپلی (دو انحصار) و الیگاپلی (چند انحصار) است مصون‌تر هستند.

با تنگ‌تر شدن رقابت، حاشیه سود نیز کاهش بیشتری خواهد یافت و عملا بنگاه‌های اقتصادی با کاهش درآمد مواجه شده و در عمل برای تولید با کمبود نقدینگی مواجه می‌شوند.

در نهایت تقاضا در بازار کوچکتر شده و از سوی دیگر به دلیل اینکه نقدینگی کمتر خواهد شد و کاهش آن منجر به کوچکتر شدن سایز اقتصاد ایران می‌شود، تمام محصولاتی که نیاز به نقدینگی برای تولید دارند، روانه دوران رکود خواهند شد.

 منبع: سایت تابلو

Leave a Reply