تعاونی داریم، اما تعاون نداریم

خبرگزاری تسنیم: معاون وزارت تعاون، کار و رفاه با بیان اینکه این وزارتخانه آنقدر باید تعاونی‌ها را توانمند کند که حداقل وابستگی به دولت و حداکثر وابستگی اعضا به شبکه تعاون ایجاد شود، گفت: گاهی تعاونی داریم، اما تعاون و همکاری نداریم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نشست هم‌اندیشی اعضای اتحادیه سراسری بنیادهای توسعه کارآفرینی و تعاون کشور با معاون امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
حمید کلانتری با استناد به موارد مطروحه اعضای این اتحادیه اظهار داشت: با وجود ادغام در وزارت تعاون خوشبختانه بنیادهای توسعه کارآفرینی و تعاون استان‌ها اقدامات در خوری در بخش تعاون انجام داده اند و بایستی کمک کرد که این شعله پر نور‌تر شود.

وی خطاب به اعضاء اتحادیه گفت: لفظ بنیاد دارای بار ارزشی است که کمتر به مؤسسات غیر دولتی تعلق گرفته و همچنین شما در عنوان بنیاد خود، دو واژه کارآفرینی و تعاون را کنار هم داشته و در محتوی هم دنبال توسعه تعاون در کشور هستید و این همان اهدافی است که وزارتخانه به دنبال تحقق آن است و شما به عنوان یک تشکل غیر دولتی در کنار وزارتخانه فعالیت مفید دارید.

وی در ادامه افزود : تعاون و اشتغال با هم است، در واقع تعاون دالان اشتغال آفرینی است و هر اقدامی که در راستای اجرائی شدن هفت راهبرد تحول تعاون انجام شود، نتیجه‌اش اشتغال است و گرایش کلی این است که از ظرفیت های جامعه استفاده کنیم و تعاون رشد پیدا کند. اما نگاه باید نگاهِ ترویجی باشد نه نگاه دولتی.

کلانتری اضافه کرد: من شعاری را ملکه ذهن خود کرده‌ام «مروج در جهت بیکار کردن خود تلاش کند» یعنی وزارت تعاون و کار آنقدر باید تعاونی‌ها را توانمند کند که حداقل وابستگی به دولت و حداکثر وابستگی اعضاء به خود و شبکه تعاون ایجاد شود و در برنامه های تحول که اعلام شد، تحکیم تعاملات شبکه ای به همین مفهوم است .

کلانتری با بیان اینکه گاهی “تعاونی” داریم اما “تعاون” نداریم، تأکید کرد: باید روح تعاون در تعاونی ها و اتحادیه های تعاونی و در فرهنگ همه مردم جا بیافتد و تمام تعاملات در فضای تعاون و همکاری و همدلی باشد. کشور ما یک نگاه ارزشی به تعاون دارد که در راستای عدالت ،توزیع عادلانه کالا و خدمات در مواقع بحرانی ، توزیع عادلانه ثروت و… کارکرد دارد.

معاون امور تعاون ضمن تشکر از بنیادها به دلیل ورود متعهدانه و دلسوزانه به هفت راهبرد تحول بخش تعاون اظهار داشت: برنامه‌های عملیاتی عنوان شده توسط اعضاء اتحادیه قابل بهره برداری و استفاده است و بایستی در برنامه های بنیادهای کشور بازنگری شود تا نقش اجتماعی خود را بهتر از گذشته ایفاء نمایند. نکته اینکه با ظرفیت شناسی موضوعی و منطقه ای مزیت های بخش تعاون برای ورود به عرصه های مختلف شناخته بشود و باید اثبات شود که تعاونی نسبت به سایر بخش ها مزیت دارد .

وی ادامه داد: اگر در تعاون روحیه تفاهم و خلاقیت و نوآوری و سلامت نباشد تعاون رشد نخواهد کرد. اگر اسم باشد و رسم تعاون نباشد و اگر شعار باشد و عمل نباشد، به تعاون ضربه وارد می شود. تبلیغات بنیادها باید متناسب با عملکرد باشد و اینکه بنیادها در رأس برنامه های خود جمع آوری آمار و اطلاعات و به روز رسانی آمار همراه با تحلیل دارند بسیار شایسته است .

کلانتری با ذکر این نکته که اعضای بنیادها باید حفیظ و علیم باشند، افزود: از افراد خوشنام و افراد توانمند و از افراد با تجربه در کنار افراد جوان و با نشاط استفاده شود. بنیادها مسئولیت پذیر باشند و کارها را بپذیرند و با پذیرش برون سپاری برخی کارهای اجرایی به بخش تعاون کمک کنند. ما آمادگی عقد تفاهم نامه و قرارداد با بنیادها را داریم .

وی با اشاره به ایجاد تعاملات بیشتر بین اتاق‌های تعاون و بنیادهای کارآفرینی و توسعه تعاون اظهار داشت: اساسنامه های تعاونی ها و بنیادها بر اساس قانون جدید اصلاح شود و پیگیری اینکه بنیادها بتوانند عضو ICA شوند منعی ندارد و اتاق تعاون به عنوان نماینده رسمی کشور در اتحادیه بین المللی تعاون حضور دارد و اتحادیه بنیادها نیز می توانند به عنوان عضو ناظر در اتحادیه بین الملل حضور داشته باشند.

Leave a Reply