متن زیر ترجمه ای انتخابی از سایت آموزشی (تد) است که توسط “بابک راستی” از انگلیسی به فارسی ترجمه و تالیف شده.

جهان در سی سال آینده از قول باهوشترین افراد دانشمند

نیکلاس نیگروپونت (Nicholas Negroponte) موسس بخش سمعی بصری دانشگاه ام آی تی (MIT) پیش بینی می کند که جهان در آینده جالب و دیدنی خواهد بود، بدین ترتیب که برای یاد گرفتن موضوعات جدید می توان قرص آن را خورد، مثلا یک قرص برای یاد گیری زبان جدید، یک قرص برای حفظ شدن کل آثار شکسپیر و الی آخر.

با بلعیدن این قرص ها، نانو حافظه ها وارد جریان خود شده، بالاخره خود را در مغز می یابند و در جای مناسب قرار گرفته و با القای اطلاعات (کپی کردن) به منطقه مورد نظر در مغز باعث به وجود آمدن معلومات جدید می شوند.


لورل برایتمن (Laurel Braitman) که نویسنده است می گوید، امیدوارم در چنین آینده ای، مردم به صورت ناگهانی تکنولوژی را کنار بگذارند و به یاد بیاورند که تکنولوژی در حال سیطره و حکومت بر انسانها شده، ما باید بدانیم که آخرین بار چه هنگامی بوده که کتاب خوانده ایم!


ری کورزویل (Ray Kurzweil) مخترع، آینده گر، مدیر عامل شرکت KurzweilAI، می گوید:بیست سال آینده ما نانوربات خواهیم داشت، تکنولوژی ها ریزه میزه خواهند شد، در آن زمان نانورباتها می توانند وارد منطقه نئوکورتکس مغز شده و ذهن ما را به شبکه ابری اینترنت متصل کند!!!!

او عبارت “تفکر هایبریدی” را برای چنین وضعیتی استفاده کرده است.


فیل وایزر (Phil Wiser) ادعا می کند در چنین آینده ای، اتصال فیزیکی انسان به شبکه های مجازی اتفاقی است که روی خواهد داد.


هرولد استاک (Harald Stock) رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آریوهاتلی می گوید: پیشرفت در پزشکی، دسترسی افراد به اطلاعات آزاد، باعث می شود هرم جمعیتی وارونه گردد، یعنی عمر افراد بیشتر شده و زاد ولد کمتر می گردد، مسلما چنین وضعیتی نیازمند کمک رسانی بهداشتی و طبی بیشتری به افراد جامعه خواهد بود که انسانها را وادار به پیشرفتهای بیشتر در پزشکی خواهد کرد.


دارین لونز می گوید، درمان قبل از حتی ابتلا به بیماری از طریق پوشیدن لباسهای تکنولوژیک!!


اندرو بلو (Andrew Blau) حرف بسیار جالبی می زند، او در مقاله سیاره روشن و خوانا می گوید، درک بهتر و دیدن جهان از فراروی (داشتن بصیرت) بزرگترین دستیابی بشریت از لحاظ پیشرفت است، اینگونه که انجام هر عملی نیازمند تفکرات بسیار زیادی است که در یک آن انجام خواهد شد و بشریت دیگر نیازی به انجام آزمون و خطا و همچنین به دست آوردن تجربه نیست.


جرج میلر (Gregory Miller)، از به وجود آورندگان گوگل و از اعضای هیئت مدیره سابق این شرکت می گوید:

همه ما این شانس را خواهیم داشت که یک قطعه اکترونیکی (چیپ) را در بدن خود جاسازی کنیم که اطلاعات هویتی و پزشکی ما را تحت نظر داشته باشد، قبل از ابتلای به بیماری ها از آن با خبر خواهیم شد و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد، محل جغرافیایی ما را به دقت به آن سری از افرادی که مایلیم نشان خواهد داد و همه اینها کم کم در جامعه مورد قبول خواهد افتاد.

ممکن است از اول نخواهیم تا دیگران به اطلاعات شخصی ما دست پیدا کنند، مثلا شرکت های گوگل، فیس بوک، توئیتر نباید به اطلاعات چیپ کاشته شده در بدن ما دستیابی داشته باشند، اما ممکن است برخی چنین اجازه هایی را بدهند و سپس دادگاه های عالی نیز تحت شرایطی به نیروهای انتظامی اجازه دسترسی به چنین اطلاعاتی را بدهند، فرض کنیم شخصی در اثر سانحه تصادف خارج از شهر دچار بیهوشی شده باشد، اینگونه خانواده اش از وضعیت جسمی او از طریق همان چیپ با خبر می شوندو دادگاه هم اجازه دسترسی پلیس و اورژانس برای دستیابی به اطلاعات وضعیت پزشکی و جغرافیایی او را سریعا صادر خواهد کرد.

شاید حتی در هر جایی، هر لحظه ای، از طریق بلندگوهای نانو و کارگذاری شده در مغز یا گوش داخلی به موزیک مورد علاقه یا هر صدای دیگری به دلخواه گوش دهیم. وقتی لس آنجلس هستید می توانید به موزیک خیابانی غنایی گوش دهید و وقتی در چین هستید به موزیک هندی… اینگونه جهانیان به یکدیگر احساس نزدیکی بیشتر خواهند کرد و صلح جهانی بیشتر خواهد شد.


گرادلاین کارتر (Geraldine Carter) حرف بسیار بسیار جالب و غیر منتظرانه ای می زند، او می گوید، در آینده خواهیم توانست بفهمیم حیوانات چه رویایی در سر می پرورانند، چه خوابی می بینند و تصورات ذهنی آنها چیست؟؟

نه تنها برای انسانها، بلکه حتی برای حیوانات وسایلی اختراع خواهد شد که به وضوح زیاد تفکرات آنها را خواهیم دید. این موضع اینقدر جالب است که من مترجم بیشتر از این توانایی ترجمه ندارم، اید خودتان بتوانید یا بخواهید در بخش کامنت (نظرات) نظرات خود را بنویسید.


جیم هکت (Jim Hackett) می گوید: انسانها سه راه در رویارویی با تکنولوژی آینده دارند

  1. یا آنرا انکار خواهند کرد چرا که از انفجار اطلاعات واهمه دارند، مانند مذهبی های امروزه و مساله تکامل

  2. یا با ماشین ها به مذاکره خواهند نشست تا زندگی تن پرورانه ای را پیش رو بگیرند و لذت زندگی راحت را ببرند.

  3. یا قدرت ابزارهای جدید علمی را در انفجار اطلاعاتی خواهند دید تا قفلهای پیش روی را باز کنند.


ادامه دارد
این مطلب همچنین در کوته نوشته های بلاگفا آمده

Leave a Reply