وقتی نیمی از GDP ایران ناگهان نیست می‌شود

در حالی که سالانه 150 هزار متخصص از کشور مهاجرت می‌کنند، نگاهی به عدد اعلام شده در خصوص خسارت ایران از محل بازنگشتن این افراد، نشان می‌دهد که سالانه معادل نیمی از تولید ناخالص داخلی(GDP) با فرار مغزها می‌پرد.

به گزارش اقتصادنیوز، بعد از آنکه دولت‌های گذشته مسئله فرار مغزها را تکذیب می‌کردند، دولت یازدهم به صراحت مسئله فرارمغزها را تایید و آماری از مهاجرت این افراد اعلام کرد.

پیش از این هر بار که صحبت از فرار مغزها می‌شد، مسئله تایید و تکذیب آن به میان می‌آمد. یعنی از اساس، بودن یا نبودن چنین اتفاقی محل بحث دولت‌ها بود. با این حال، دولت روحانی به صراحت از آمار این افراد صحبت کرده است. اولین بار در ابتدای دولت روحانی یعنی سال 92 بود که مسئله فرار مغزها و آمار رسمی آن از قول وزیر علوم وقت، اعلام شد.

رضا فرجی دانا جزء اولین افرادی بود که برآورد عددی برای نبودن این افراد تحصیلکرده در کشور بیان کرد. آن‌طور که وی در آن زمان اعلام کرده بود، ایران با خسارت 150 میلیارد دلاری به دلیل مهاجرت مغزها روبرو است. فرجی دانا آمار خروج نخبگان از کشور را 150 هزار نفر در سال عنوان و تاکید کرده بود که با مهاجرت مغزها، سالانه 150 میلیارد دلار به دیگر کشورها کمک می‌کنیم.

عددی که وی در آن زمان اعلام کرد، معادل 450 هزار میلیارد تومان(با احتساب دلار سه هزار تومانی) است که در مقایسه با عدد تولید ناخالص داخلی همان سال، عدد قابل توجهی است. تولید ناخالص داخلی در آن سال، 934 هزار میلیارد تومان بود. بر این اساس، با مهاجرت سالانه 150 هزار متخصص از ایران، می‌توان برآورد کرد که معادل نیمی از تولید ناخالص داخلی(GDP) از بین می‌رود.

مسئله‌ای که وزیر اسبق علوم از آن یاد کرده بود، مربوط به شرایطی است که افرادی به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند و بعد از آن، شرایط برای بازگشت آنها فراهم نمی‌شود که به نظر می‌رسد همین مسئله زیان بزرگی را به کشور وارد می‌کند.

Leave a Reply