تاثیر قرص‌های ضدبارداری بر مغز

تحقیقات جدید نشان می‌دهد؛ استروئیدهای مصنوعی که در قرص‌های پیشگیری از بارداری وجود دارد، می‌تواند نقاط خاصی از مغز زن را کوچک کرده و همچنین موجب تغییر عملکرد آن‌ها شود.

دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه کالیفرنیا- لس آنجلس – از مغز 90 زن که در حال استفاده از قرص پیشگیری از بارداری بودند و یا نبودند، اسکن انجام دادند و متوجه شدند که دو نقطه کلیدی مغز در مصرف‌کنندگان قرص نازک‌تر شده است – قشر اوربیتو فرونتال کورتکس جانبی و کورتکس قشر سینگولیت.
این دو نقطه در تنظیم احساسات، تصمیم گیری و پاسخ به پاداش دخالت دارد. محققان براین باورند که با یافته‌های خود می‌توانند توضیح دهند که چرا برخی از زنان در هنگام مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری دچار اضطراب و افسردگی می‌شوند.

نویسنده این مطالعه، نیکول پترسون گفت: برخی از زنان اثرات منفی احساسی ناشی از مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی را تجربه کرده‌اند، به همین دلیل این امکان وجود دارد که این تغییر در قشر اوربیتو فرونتال کورتکس جانبی مربوط به تغییرات عاطفی باشد که برخی از زنان هنگام استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری تجربه می‌کنند. همچنین دانشمندان قبلا نشان داده‌اند؛ قرص می‌تواند اندازه تخمدان را به دو نصف کاهش دهد.
در سال 2010، یک گروه تحقیقاتی اتریشی دریافتند که قرص ضدحاملگی می‌تواند شکل نقاطی از مغز که مرتبط با یادگیری، حافظه و تنظیم احساسات است را نیز تغییر دهید. اما تحقیقات آنها نشان می دهد که این نقاط به جای نازک شدن، ضخیم‌تر می‌شود. بنابراین نتایج این دو مطالعه با یکدیگر در تضاد است.

با این حال، این مهم است که توجه داشته باشید این تحقیقات در مراحل بسیار اولیه قرار دارد و هنوز معلوم نیست که مصرف قرص تاثیر یکسانی در شکل مغز همه زنان دارد یا خیر. محققان همچنین دائمی یا موقتی بودن اثرات قرص را بررسی نکرده‌اند.

نتایج این مطالعه در مجله Human Brain Mapping، منتشر شده است. محققان نتیجه گرفتند: تحقیقات بیشتر برای تعیین اینکه آیا نازک شدن قشر در این نقاط با تغییرات رفتاری همراه است یا خیر، ضروریست و همچنین برای شناسایی اینکه آیا استفاده از [قرص] به طورمستقیم و یا غیرمستقیم منجر به تغییرات در مورفولوژی مغز می‌شود یا خیر، مورد نیاز است.

اما وحشت نکنید. حتی اگر قرص باعث کوچک شدن مغز در برخی زنان شود، هنوز هیچ شواهدی مبنی براینکه این حالت خطرناک است یا خیر، وجود ندارد، گرچه قطعا تحقیقات بیشتر لازم است.

فعلا احتمال اینکه قرص‌های شیمیایی جلوگیری از بارداری توانایی تغییر ساختار ناخالص مغز انسان را داشته باشد، دلیلی برای نگرانی است، حتی اگر تغییرات خوش‌خیم هم به نظر برسد. به هر حال تاکید شده که زنان باید اطلاع کافی در استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری داشته باشند.

سایت نیکو

Leave a Reply