رئیس جمهور لایحه بودجه 98 را امروز تقدیم مجلس کرد و وعده های اقتصادی و معیشتی جدید به مردم داد.

حجت‌ الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور که صبح امروز برای تقدیم لایحه بودجه 98 به مجلس رفت، با اشاره به درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، این واقعه را به نمایندگان مجلس حوزه‌های علمیه،‌ مقام معظم رهبری و بیت آن مرحوم تسلیت گفت. رئیس‌جمهور همچنین میلاد حضرت مسیح را تبریک گفت.

اظهارات رئیس جمهور در صحن علنی مجلس به شرح زیر است:

روحانی: بی تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید

* موفق شدیم لایحه بودجه ۹۸ را در موعد قانونی خود تقدیم مجلس کنیم.

* لایحه بودجه ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس می‌شود که ما از اواخر سال گذشته با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم.

* دوستانی که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند بدانند آثارش برای نظام خطرناک خواهد بود.

* دی ماه امسال دی‌ماه پربرکتی برای مردم خواهد بود و همچنین بهمن‌ماه که سالگرد انقلاب اسلامی است را گرامی می داریم.

* ولی دی‌ماه سال گذشته کشور با مشکلاتی مواجه شده بود و همان حوادث باعث شد تا آمریکایی ها با برداشت غلط و تصور ناروا در اواخر دی‌ماه موضع گیری جدیدی را علیه ایران و برجام اعلام کنند و بعد هم در هر مقطعی قدمی ، صحبتی و تحریکی داشتند تا به خیال خام خودشان به اهدافشان برسند.

* هدف اصلی آمریکا از این فشارها و اقدامات – که این فشارها مستقیما بر مردم ایران و منطقه و شرکت های تجاری و اقتصادی جهان بود- بر خلاف قوانین بین المللی، به زانو در آوردن نظام قدرتمند جمهوری اسلامی است.

* آنان مانع بزرگ خودشان را ایران سرافراز و قدرتمند می بینند و لذا هرگاه ما در پیشرفت های داخلی توانستیم حرکت بزرگی داشته باشیم آنان سد راه شده و پیش روی ایران قرار گرفتند. چون از توانمندی ایران هراس دارند.

* البته بی‌تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید. ایران قدرتمندتر و سرافرازتر و مردم با هوشیاری و استقامت بیشتر خواهند ایستاد. البته بی تردید تحریم و فشار بر زندگی مردم و بر رشد و توسعه کشور تاثیر خواهد گذشت.

تصمیمات مهم اقتصادی دولت

* از سال 92 همه با هم تصمیم گرفتیم از تورم فزاینده جلوگیری کنیم و تورم را تک رقمی کنیم و رشد منفی را به رشد مثبت برسانیم و اشتغال را به نقطه مطلوب برسانیم اما این اهداف که با همکاری هم به دست آوردیم برای دشمنان ما قابل تحمل نبود.

* در سال 96 توانستیم به رشد 3.7 دست یابیم و 790 هزار اشتغال خالص داشتیم و رشد سرمایه گذاری از منهای 17.4 به مثبت 3.4 رسیدیم یعنی همه شاخص های ما شاخص‌های مثبت بود.

* اما آمریکایی‌ها در این وسط نقشه شوم خودشان را برای ملت ما اجرا کردند.

* ما در اوایل امسال با التهاباتی ابتدا در بازار ارز و سپس در بازار کالا و در سایر بازارها مواجه شدیم.

* آن‌ها می خواستند ما را ناامید کنند و به مردم القا کنند که نظام کارامد است و دولت بر کارها مسلط نیست.

گلایه روحانی از برخی رسانه‌ها

* بعضی از سایت‌ها اعلام کردند که دولت کارها را رها کرده است.

* بعضی‌ها از ابرتورم گفتند و بعضی‌ها از اینکه ایران به زودی ونزوئلا خواهد شد در روزنامه‌ها نوشتند و خواستند مردم ناامید شوند.

* البته شاید بسیاری هدف سوء نداشتند اما دوستانی که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند آثارش برای نظام خطرناک خواهد بود.

بودجه سال 98، 142 هزار میلیارد تومان است

* کشور ما در زمینه‌های مختلفی به خودکفایی رسیده است و توانستیم حرکت بزرگی در کالاهای مهم از قبیل فولاد و پتروشیمی ایجاد کنیم.

* در زمینه گاز خودکفا شده و توسعه پتروشیمی‌ها را از غرب تا شرق از شمال تا جنوب فراهمی کنیم و آثار آن را شاهد باشیم.

* موفق شدیم در شرایط سخت آب و هوایی توانستیم مساله آب آشامیدنی و نیز برق مردم را حل کنیم و همچنین توانستیم بیش از 9 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق را افزایش داده و این را به 21 مگاوات برسانیم.

* این نهادها و دستگاه‌ها و قوای جان برکف تحت هدایت و حمایت رهبری مسیر توسعه و پیروزی و موفقیت در منطقه و عرصه بین‌المللی خواهند پیمود.

* ولی چرا کشورما در سال جاری با التهابات اقتصادی مواجه شد؟ چون اولا تحریم ها توانست بر بازار ارز هم عملا و هم روانا تاثیر داشته باشد. مردم ما شاید همه ریزه کاری ها را ندانند.

مشکلات عجیبی که از ابتدای سال 97 بوجود آمد

* ما در مقطعی در ابتدای سال 97 قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ارزی ما تقریبا صفر بود و آن التهابات در بازار به وجود آمد و دولت ناچار شد برای آرام کردن بازار تصمیماتی ولو سخت و حتی نه به عنوان سوم بلکه بتواند کشور را نجات دهد. به خاطر تحریم ما در مراودات با کشورها با مشکلات مواجه شدیم .

عوامل بروز مشکلات اقتصادی

* کسی نمی‌تواند بگوید که تحریم بر زندگی مردم تاثیر منفی نمی‌گذارد ولی کسی هم نمی‌تواند بگوید که آمریکا به اهدافش می‌رسد. آمریکا حتما شکست خواهد خورد ولی این تحریم ها مشکلاتی را ایجاد کرده است و باید تلاش کنیم این مشکلات را کاهش دهیم. نظام ما می تواند این مشکلات را کاهش دهد و جلوی مشکلات را بگیرد.

* عامل دوم مشکلات اقتصادی، ساختارهای نامناسب اقتصادی بود که می تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند که البته بروز و ظهور بیشتری هم در دوران تحریم این ساختارهای نامناسب را نشان می دهد . اگر ساختارهای ما درست بود ما می توانستیم امسال و سال قبل بودجه غیرنفتی داشته باشیم.

“شستا” به بازار سرمایه خواهد آمد

* از 110 هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه 98 81 هزار میلیارد تومان به بخش صندوق‌ها مربوط می‌‌شود.

* تا کی باید بودجه صندوق‌ها از بودجه سالانه پرداخت شود؟ پس این همه سرمایه‌گذاری برای صندوق چه بود؟ ببینید صندوق‌ها به چه روزگاری افتاده است.

* این همه بنگاه اقتصادی به عنوان شستا چقدر سودآوری دارد؟ ما در اقتصاد دولتی مشکل داریم.

* ما باید دارایی‌ها را مولد کنیم نه منجمد.

* دارایی‌ها را منجمد کردیم، بانک‌های ما املاک غیرمنقول در سراسر کشور دارند و اینها نمی‌فروشند، بعد می‌گوییم بانک نقدینگی ندارد.

* همه و تمام دولت باید ملزم شوند اموال خود را عرضه کنند.

* با قولی که وزیر جدید کار داده است سال 98 سال عرضه بنگاه‌های اقنصادی به بازار سرمایه خواهد بود و انشاالله همه “شستا” به بازار سرمایه خواهد آمد.

*البته ممکن است برخی ضرر کنند هیئت مدیره‌ها و مجامع مختلف،، داستان‌هایی وجود دارد ما باید همه توان خود را به کار بگیریم. دولت ثروتمندو قدرتمند است.

* ما بخش خصوصی را تقویت نکردیم وگرنه امروز تاثیر تحریم بر کشور ما به مراتب کمتر بود.

* اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتما تاثیر تحریم کمتر بود. ناسالم بودن اقتصاد کشور و ساختارهای اقتصادی و ساختار بودجه و وضعیت بانک‌ها و شرایط بانک ها مهم است.

* ببینید که یک موسسه غیرمجاز چگونه مردم و کشور و دولت را گرفتار کرد.

* ما امروز از هر زمان دیگری تلاش بیشتری برای اصلاح ساختار بانک ها داریم و یکی از مباحثی که در ستاد اقتصادی بیشترین زمان را به خود اختصاص داده است، مسایل بانکی است. تا زمانی که بانک ما سالم نشود، اقتصاد ما سالم نمی شود.

* ما در مالیات مشکل داریم. چه کسانی از مالیات معاف هستند و چه کسانی مالیات نمی دهند. مردم با شفافیت باید بدانند.

بیشترین سود را دلالان می برند اما …

* بیشترین سود را دلال ها و سوداگران می برند و کمترین مالیات را آنان می دهند. ما باید شرایط را تسهیل کنیم نه آنکه در شرایط رکود مالیات را افزایش بدهیم. هرکسی که درآمد بیشتری دارد باید مالیات بیشتر بدهد. هرکه بامش بیشتر برفش بیشتر!

* ما در بودجه خیلی حرکت‌های مخفی داریم که باید آشکار شود بودجه ما باید شفاف باشد هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم.
راهکار روحانی برای حذف فساد و رانت

* بزرگترین کاری که دولت باید انجام بدهد، دولت الکترونیک است . تا زمانی که این کار را نکنیم و تا مردم از شرایط کشور کاملا مطلع نشوند، باز هم دچار فساد و رانت می شویم.

نکته مثبت بودجه 97

* بودجه سال قبل یک نقطه مثبت داشت و آن هم نقد بودجه کشور بود و خواهش می‌کنم که مردم امسال هم حرف بزنند و نقد کنند

* یک قدرت بزرگ در کشور است و آن قدرت باید ما را نجات بدهد که آن قدرت افکار عمومی و ملت بزرگ ایران است . این قدرت می تواند ما را به انتخاب راه درست مجبور کنند. این قدرت در سایه آن است که مردم از موضوعات آگاه باشند

* چرا برخی وزارت خانه ها چندین و چند دانشگاه و پژوهشگاه دارند؟ مگر ما باید یک آموزش عالی بیشتر داشته باشیم؟ باید همه بخش ها یا منحل و یا ادغام شوند. جای شرمندگی است که یک لیسانسه دکتری صادر و امضا می‌کند.

* این یعنی آنکه آموزش عالی ما در مسیر درست قرار ندارد و هرکسی دانشگاه و استاد و دانشجو دارد و مدرک صادر می‌کند. ما امسال در تبصره 21 بودجه به این مساله اشاره کردیم و خواهش می کنم که شما دولت را همراهی کنید.

* دولت خدمات گران به مردم می‌دهد. اگر شما می خواهید از گران فروشی صحبت کنید، لطفا نام دولت را در این لیست بگذارید.

* ما برای هر دانش آموز میانگین 4 میلیون تومان هزینه می کنیم. البته این به صورت متوسط است و در برخی جاها کمتر یا بیشتر است. این در حالی است که اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد، حداکثر یک میلیون تومان خواهد شد. یعنی 4 برابر از بیت المال باید هزینه کنیم در حالی که می توانیم این خدمات را ارزان‌تر کنیم.

* البته در یک سال ممکن نیست ولی می تواند در آینده و با همراهی مجلس ممکن است.

* چرا تحریم ها موثر است ؟ چون ساختارها را اصلاح نکردیم. علاوه بر این نیز باید وضعیت روانی جامعه را مورد توجه قرار دهیم. از دی ماه گذشته آمریکایی ها شروع به تبلیغ کردن کرد. ما چگونه می‌توانیم ایستادگی کنیم؟

* بخش روانی تاثیر خیلی زیادی داشت. تحریم مستقیم بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد اما انتظارات مردم می‌تواند تاثیرگذار باشد.

دولت ثروتمند است اما…

* دولت ثروتمند است ولی همه این ثروت را در گاوصندوق گذاشتیم و قفل کرده‌ایم.

* تحریم، ساختارهای غلط، جنگ روانی بر مشکلات اقتصادی تاثیرگذار بود. اما دولت اقداماتی را در نظر گرفت تا بتواند التهابات را کنترل کند.

* بانک مرکزی تصمیم گرفت تا بنابر التهابات و اتفاقات روزمره تصمیم‌گیری نکند.

* امروز ما برعکس عمل کردیم. یعنی ذخایر بانک مرکزی از نظر اسکناس از هر روز دیگری بهتر است و مداخلات در بازار به حداقل رسیده است و تلاش برای مراودات با کشورها علی رغم تحریم‌ها ادامه دارد.

* در واقع ثبات مالی و ارزی به ویژه بعد از ۱۳ آبان طبق همان قولی که به مردم دادم، شرایط کشور آرام تر شد و آمریکا هر تیری که در کمان داشت رها کرد و مردم دیدند قدرت آنان چقدر است.

* از توانمندی دولت برای سال بعد و سال‌های آینده باید بیشتر استفاده کنیم. ما ثروت و توانایی فراوانی داریم ولی همه آنها را در گاوصندوق گذاشیم و قفل کرده‌ایم.

* دولت دارای باارزش‌ترین زمین‌ها در داخل شهرها در کنار شهرها و در مناطق مختلف کشور است.

* من در استانی رفتم زمین بسیار وسیعی کنارش بود. گفتم این برای کجا است؟ گفتند برای فلان وزارتخانه است. از ۳۰ سال پیش زمین را گرفته بود و می‌خواهد ۴۰ سال بعد طرحی را پیاده کند. ما دارایی‌هایمان را نباید منجمد کنیم.

وعده های روحانی به مردم؛ از افزایش 20 درصدی حقوق‌ها تا اقدامات جبرانی و حمایتی

* حتما و بی‌تردید به فکر همه مناطق کشور و استان‌ها خواهیم بود. همان‌گونه که باید برای اصفهان دلسوزی کنیم باید برای همه کشور دلسوزی کنیم.

* آب به عنوان یک مساله مهم و اساسی برای ما مطرح است. بنابراین ما باید این مشکل را حل کنیم. ما باید اقدامات لازم را انجام بدهیم.

* ما برای عبور از مشکلات و معضلات باید همه توانایی را به کار بگیرد و در کنار آن مجلس همه توانایی خود را به کار بگیرد و ما باید از توانمندی خودمان برای شرایط بهتر سال آینده استفاده کنیم. در سیاست بودجه‌ای آینده مانند قبل چند نکته مهم است.

* اولین مساله در تحریم فشار به اقشار جامعه به ویژه دهک‌های پایین جامعه است. شرایط تورمی ما در ماه‌های گذشته مناسب نبود و مردم به زحمت افتادند. این مساله را در بودجه سال آینده لحاظ کردیم

* اولا برای کالاهای اساسی و تسهیلات پزشکی با دلار نرخ 4200 تومان، حدود 13 میلیارد دلار برای 97 در نظر گرفتیم که در سال 98 این اعتبار را به 14 میلیارد دلار 4200 تومانی افزایش دادیم و از همه می‌خواهیم که دولت را همراهی کنند

* دومین مساله برای افرادی است که حقوق ثابت دارند. دولت تصمیم گرفته است که حقوق سال بعد را 20 درصد افزایش دهد تا باری که بر دوش مردم افتاد کاهش پیدا کند. همچنین تصمیم گرفتیم که در چند نوبت اقدامات جبرانی و حمایتی را از طریق مبلغی که برای کالاهای ضروری است جبران کنیم و امیدواریم تا سال آینده یک بار دیگر انجام داده و این روند را در سال آینده ادامه بدهیم.

تا بانک‌ها سالم نشوند، اقتصاد سالم نمی‌شود/ طبق دستورات مقام معظم رهبری اصلاحاتی در بودجه لحاظ کردیم/ دولت به یک منطقه خاص از کشور تعلق ندارد

* طبق آمار طی 8 ماه سال جاری 31 میلیون و 500 هزار دلار صادرات نفتی داشتیم که نسبت به سال قبلتر 14 درصد رشد داشته و در بخش واردات حدود 12 درصد کاهش داشته‌ایم.

* بنابراین تراز ما مثبت است که نزدیک به یک میلیارد سنجیده می‌شود. ولی زمانی کاهش واردات در حوزه کالاهای واسطه‌ای است که باید نسبت به تصمیم گیری شود.

* ما تصمیم گرفتیم که تمام واردکنندگان می‌توانند مواد اولیه را در مناطق آزاد وارد و انبار کنند. این تصمیم را به خاطر تولید اتخاذ کردیم. همچنین تصمیم گرفتیم برای کالاهای ضروری، تسهیلاتی را فراهم کنیم.

* بحث مهم دیگر بحث اشتغال است. سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که با همه دستگاه های اجرایی بتواند طی توافقی برای اشتغال سال آینده حرکت بهتری داشته باشد. همین طور وزیر مسکن و راه و شهرسازی قول داده است که در 2 سال آینده بیش از 400 هزار واحد مسکونی برای بافت فرسوده و بیش از 500 هزار واحد مسکونی برای نوسازی اقدام کند.

* در بخش گردشگری تلاش داریم تا جاذبه گردشگری را بیشتر کنیم. و انشاالله با بخش های مربوطه به ویژه در حوزه اشتغال تلاش خواهیم کرد. در حوزه آب تلاش زیادی برای کاهش مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی دنبال خواهیم کرد و در سال آینده اقدامات مهمی انجام خواهد گرفت.

* در بخش کشت گلخانه ای تا اول دولت یازدهم 8 هزار هکتار کشت گلخانه ای داشتیم ولی حالا این میزان به بیش از 15 هزار هکتار رسیده است.

*آخرین نکته ما محیط زیست است. این مساله مهمی است و نسبت به آن برای سال آینده اقدامات ویژه خواهیم کرد. ما آب را شیرین خواهیم کرد و به بخش خصوصی منتقل خواهیم کرد. موضوع آب بسیار مهم و حیاتی است و همه مناطق حساس هستند و دولت باید به آن توجه کند. در محیط زیست بودجه آن را در نظر گرفتیم.

* بودجه امسال در مجموع با 407 هزار میلیارد تومان دو سقفی کردیم که در سقف دوم آن دو 20 هزار میلیارد ثانویه خواهد آورد. طبق دستورات مقام معظم رهبری اصلاحاتی در بودجه لحاظ کردیم.

* بودجه عمرانی هم 62 هزار میلیارد خواهد بود و امیدواریم تا بهمن ماه بودجه را از مجلس دریافت کرده و در اسفند بودجه را برای سال آینده اجرایی کنیم . در سال آینده انتخابات مجلس شورای اسلامی هم در پیش خواهیم داشت که انشاالله در دهه پنجم انقلاب اسلامی سال مبارکی را در پیش خواهیم داشت.

جو ملتهب مجلس در زمان دفاع رییس‌جمهور از بودجه ۹۸

در حالی که رییس جمهور در حال دفاع از بودجه سال ۹۸ بود تعدادی از نمایندگان خوزستان با تجمع مقابل مانیتور مجلس در کنار محل سخنرانی رییس جمهور جو مجلس شورای اسلامی را ملتهب کردند.

بعد از آغاز جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در حالی که رییس جمهور قصد ورود به مجلس را داشت، تعدادی از نمایندگان استان خوزستان مشخصا، ناصری نژاد جلوی او را گرفت و مشغول صحبت با رییس جمهور شد که این صحبت از سوی تعداد دیگری از نمایندگان استان خوزستان ادامه داشت.

وقتی رییس جمهور پشت تریبون مجلس شورای اسلامی برای دفاع از بودجه ۹۸ رفت، ناصری نژاد، خادمی، پاپی زاده و تعدادی از نمایندگان استان خوزستان در مقابل مجلس شورای اسلامی در کنار جایگاه رییس جمهور ایستاده و تجمع کردند.

علی‌رغم تلاش نعمتی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی برای نظم بخشیدن به مجلس و درخواست از آنها برای نشستن بر صندلی های خود این اتفاق رخ نداد و کمی بعد آنها تنها در قسمت دیگری از مجلس شورای اسلامی باز هم مقابل مانیتورها تجمع کردند.

تجمعی که به تعداد آنها اضافه شد و بعضا بگو و مگوهایی با نمایندگان خوزستان با نمایندگان اصفهان صورت گرفت. کار به جایی رسید که گل مرادی نماینده ماهشهر صدای خود را بالا برد و با وکیلی که از سوی هیات رییسه به دنبال برقراری نظم در جلسه بود، بحث می‌کرد. در نهایت گل مرادی را آرام کرده و از او خواستند که به صندلی خود باز گردد.

با این وجود تعداد نمایندگان تجمع کننده افزایش پیدا کرد که در بین آنها نوریان، نماینده شهرکرد و فرمند نماینده میانه هم دیده می‌شد.

در این هنگام ساعدی، رییس مجمع نمایندگان خوزستان هم در بین آنها حضور پیدا کرد. تجمعی که به تعداد آنها افزوده شده و همزمان با این بخش از صحبت‌های رییس جمهور شد که گفت قول می‌دهم شورای عالی آب را در سال جاری بیشتر تشکیل دهیم. وظیفه دولت است که به تمام کشور مساوی نگاه کنیم. زاینده رود همچون هامون است. دولت به همه مناطق کشور توجه دارد.

در حالی رییس جمهور این صحبت‌ها را بیان می‌کرد که تجمع کنندگان با دقت به حرف‌های او گوش می‌کردند. در بین آنها امیر آبادی و وکیلی هم برای آرام کردن فضا حضور داشتند.

در زمانی که رییس جمهور گفت که “کارون حیات ملی ما است و همان هامون است” به یکباره عده ای از نمایندگان تجمع کننده صدایشان را بالا بردند، به طوری که مشخصا صدای ساعدی به گوش می رسید. او قصد نزدیک شدن به جایگاه رییس جمهور را داشت که نمایندگان این اجازه را به او ندادند. در خلال این جو ملتهب مجلس شورای اسلامی وکیلی از واعظی خواست که بین تجمع کنندگان حضور پیدا کند که واعظی آن را نپذیرفت.

در این هنگام امیرآبادی از لاریجانی خواست که تذکری به نمایندگان دهند که لاریجانی خطاب به این نمایندگان تجمع کننده، گفت: این جا جمع نشوید. سر جایتان بنشینید. من قبلا با شما صحبت کرده بودم. آقای ناصری نژاد و آقای خادمی با شما هم صحبت خواهم کرد. لطفا سر جایتان بنشینید و جو مجلس شورای اسلامی را آرام نگه دارید. این باعث شد که دقایقی رییس جمهور سکوت کند و لحظاتی نمایندگان خوزستان جلو مجلس نشستند و وکیلی برای ساعدی مقداری آب آورد.

در پایان صحبت‌های رییس جمهور، ناصری نژاد به کنار روحانی رفت و در حال صحبت با او بود که لاریجانی اجازه نداد و از او خواست که سر جایش بنشیند. در نهایت رییس جمهور بودجه را در شرایطی تقدیم به مجلس شورای اسلامی کرد که باز هم نمایندگان معترض در مقابل مجلس ایستاده بودند.

چندی پیش نمایندگان استان اصفهان در اعتراض به اعتبارات اختصاص داده شده در بودجه درباره آب این استان استعفا کرده بودند که با توجه به دستور رییس جمهور آنها در جلسه حاضر شدند، در همان حین نمایندگان سه استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان نامه ای به سران قوا درباره موضوع آب نوشته بودند.

منبع:آخرین خبر