سفر‌های لوکس و هواپیما‌های با کیفیت پرواز تهران نجف راه‌اندازی شده و برخی از افراد مرفه که خواهان استفاده از پرواز العراقیه هستند برای تهیه بلیت این هواپیما رقمی بین ۴ تا ۵ میلیون تومان پرداخت می‌کنند.

روزهای آخر شهریورماه سازمان هواپیمایی میزبان ایرلاین‌ها و بانک مرکزی بود تا درباره قیمت سفرهای اربعین تصمیم‌گیری کنند. در پایان آن جلسه مقرر شد قیمت بلیط پروازهای نجف و بغداد در ایام اربعین با قیمت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته شود. بر پایه همین مصوبه مراکز مجاز فروش بلیت فعالیت خود را آغاز کردند و در این دوره پس از به پایان رسیدن ظرفیت‌ها نیز سازمان هواپیمایی مجوز حدود ۵۰۰ پرواز فوق العاده میان ایران و عراق را نیز صادر کرد اما گویا این تعداد نیز جوابگوی تعداد مسافران نبود و همین مسئله عاملی شد تا عده‌ای که نتوانستند به نرخ‌های مصوب دسترسی داشته باشند، بلیت را با قیمت‌های بالاتر تهیه کنند.
از سوی دیگر دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ۲۰ شهریور ماه سال گذشته گفته بود: نرخ بلیت پرواز رفت و برگشت مشهد ـ نجف و تهران‌ ــ‌ نجف به‌ترتیب ۱/۵ میلیون تومان و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

این درحالی است که سازمان هواپیمایی کشوری بارها اعلام کرده تاکنون گزارش خاصی از شکل‌گیری بازار سیاه در فروش بلیت پرواز‌های اربعین به آنها ارائه نشده و مسافران در صورتی که نسبت به گرانفروشی یا دیگر مسائل اعتراضی دارند می‌توانند گزارش‌های خود را ارائه کنند که با متخلفان برخورد خواهد شد.

پیگیری‌های رویداد۲۴ از چند آژانس مسافرتی نشان می‌دهد از دو روز گذشته، تقریبا تمام ظرفیت‌های پرواز‌های تهران – نجف به پایان رسیده و به جز چند برنامه پروازی که هنوز به اندازه تعداد انگشت شماری صندلی خالی دارند دیگر پرواز‌ها با ظرفیت کامل انجام شده‌اند همین مسئله باعث گران‌تر شدن بهای بلیت تهران نجف در واپسین روز‌های مانده به اربعین شده است.

مسئول فروش یکی از شرکت‌های هواپیمایی به رویداد۲۴ گفته است: بلیت هوایی کربلا با نرخ مصوب سازمان هواپیمایی توسط چند شرکت هواپیمایی مانند ماهان، قشم ایر و کیش ایر به مدت تنها ۲ هفته (یعنی از هفته آخر مهرماه تا اوایل آبان) عرضه شد و درآن زمان محدود به سرعت تاریخ‌های پرتقاضا برای سفر به کربلا تمام شد و از آن پس به بعد شرکت‌های هواپیمایی با قیمت‌های بالاتر و خارج از نرخ مصوب بلیت‌ها را به مسافران فروختند که قیمت آن بین ۲ میلیون و ۵۰۰ تا ۳ میلیون و ۳۰۰ در نوسان بود.

او گفته است: سفر‌های لوکس و هواپیما‌های با کیفیت شامل پرواز تهران نجف هم می‌شود و برخی از افراد مرفه که خواهان استفاده از پرواز العراقیه هستند، برای تهیه بلیت این هواپیما رقمی بین ۴ تا ۵ میلیون تومان پرداخت می‌کنند.

مسئول فروش این شرکت هواپیمایی می‌گوید: گران‌ترین پرواز‌ها مربوط به چند روز قبل از اربعین و یک روز بعد از اربعین است و کسانی که بعد از این تاریخ به کربلا سفر کنند، می‌توانند با قیمت‌های بسیارپایین‌تری به این کشور سفر کنند.

مسئول یکی دیگر از آژانس‌های هواپیمایی به رویداد۲۴ گفته است: بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی خارج از نرخ مصوب اعلام شده بلیت‌ها را به مسافران عرضه می‌کنند و این اضافه مبلغ سقف مشخصی ندارد و هر مقداری که دلشان بخواهد مبلغ مازاد می‌گیرند و برای اینکه مسافر بعدا از آن‌ها طرح شکایت نکند اقدام به گرفتن رضایت‌نامه از مسافران می‌کنند این درحالی است که مسافران که چاره‌ای برای گرفتن بلیت ندارند حاضرند برای آن هرمبلغی را بدهند.

به گزارش رویداد۲۴ هر ساله در روزهای مانده به ایام اربعین «ایرلاین‌ها» و «سازمان هواپیمایی» جلسه‌ای برگزار می‌کنند و قیمتی مصوب می‌کنند؛ قیمت‌هایی که معمولا در عمل چیز دیگری است؛ به نظر می‌رسد این توافق بیشتر، توافقی نمایشی است که تاثیری در واقعیت ندارد و هرسال نیز تکرار می‌شود.

منبع:آخرین خبر/رویداد۲۴