بلومبرگ: ایران بازار نفت را شگفت‌زده می‌کند

با نگاهی به روند‌های تاریخی می‌توان انتظار داشت پس از لغو تحریم‌ها(1394)، ایران سریع‌تر از آنچه همگان فکر می‌کنند، به بازار جهانی نفت باز‌گردد.

بلومبرگ، در حال حاضر نظر کلی تحلیل‌گران و دست‌اندرکاران بازار نفت این است که پس از لغو تحریم‌ها ایران برای دست‌یافتن به سطح تولید قبل از سال 2012 دست‌کم نیاز به یک سال زمان دارد. در گذشته ارزیابی بدبینانه‌‌ مشابهی نیز در مورد بازگشت دیگر اعضای اوپک مانند لیبی و ونزوئلا، وجود داشته است؛ اما بازگشت سریع این تولید‌کننده‌های نفت همه را غافل‌گیر کرده است.

به عنوان مثال می‌توان به بازگشت تولید نفت ونزوئلا پس از اعتصاب‌ کارگران شرکت ملی نفت ونزوئلا اشاره کرد. نمودار زیر تولید نفت ونزوئلا را قبل وبعد از اعتصاب سال 2003 نشان می‌دهد.به گزارش اقتصادنیوز،در جریان این اعتصاب، حتی پس از آنکه بسیاری از تجهیزات به دلیل رها شدن آسیب دید و کمپانی مجبور به اخراج هزاران تن از کارگران شد، ونزوئلا توانست در عرض چهار ماه تولید نفت خود را بیش از 2 میلیون بشکه افزایش دهد. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش در سال 2003 اعلام کرد این بازگشت بسیار دور از انتظار بوده است.

به عنوان مورد بعدی می‌توان به بازگشت کشور لیبی به بازارهای جهانی نفت پس از سقوط حکومت معمر قذافی در سال 2011 پرداخت.

جنگ در آن زمان منجر شده بود تولید نفت لیبی متوقف شود، تحلیل‌گران، تاجران و حتی مخالفان دولت قدافی معتقد بودند 18 ماه زمان خواهد برد تا تولید نفت لیبی به سطح یک میلیون بشکه در روز برسد. اما در واقعیت تولید نفت لیبی در عرض شش ماه به این رقم رسید. نمودار زیر نشان دهنده روند بازگشت تولید نفت لیبی است.

آنتونی هالف، رئیس بخش بازار نفت آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید: به لحاظ فنی واقعا دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که ایران نتواند تولید خود را به سرعت افزایش دهد. او ادامه می‌دهد: آژانس با ایده‌ افراد بدبین که معتقد هستند میدان‌های نفتی ایران تخریب شده و یا به دلیل تحریم‌ها آسیب دیده است، موافق نیست.

اجماعی که در میان تحلیل‌گران بازار نفت از جمله موسسه وود مکنزی و استاندارد چارتر وجود دارد حاکی از آن است که ایران برای دست یافتن به سطح تولید 3.8 میلیون بشکه‌ای قبل از تحریم‌ها نیاز به یک سال زمان دارد. در حال حاضر سطح تولید نفت ایران 2.8 میلیون بشکه است. نمودار زیر روند تولید نفت ایران را پس از سال 2011 نشان می‌دهد.

بر خلاف افراد بدبین، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران قول داده است تولید نفت این کشور پس از رفع تحریم‌ها تا میانه‌های سال 2016 رقمی معادل یک میلیون بشکه افزایش یابد. این موضوع می‌تواند اضافه عرضه موجود در بازار نفت را شدت بخشیده و به افت هر چه بیشتر قیمت‌ها بینجامد.

ادوارد پیباس تحلیل‌گر بی‌ان‌پی پاریباس می‌گوید: ما نسبت به دست‌کم گرفتن توانایی افزایش تولید نفت کشوری که نیاز به منابع ارزی دارد هشدار می‌دهیم. او ادامه می‌دهد: در حال حاضر بازار در یک روند محافظه کارانه خود را برای افزایش تدریجی تولید نفت ایران آماده کرده است.

منبع: اقتصادنیوز

Leave a Reply