شهروندان کشور سیرالئون روز ۷ مارس در یک رای‌گیری عمومی شرکت کر‌دند. این رای‌گیری برای اولین بار در دنیا مبتنی بر رمزنگاری بلاکچین برگزار شد.

دولت سیرالئون بیش از ۷۰ درصد این رای‌گیری را با استفاده از فناوری بلاکچین پیاده‌سازی کرده است. از بلاکچین از بلاکچین در موراد خیلی خیلی زیادی استفاده می شود که مشهورترین آنها کریپتوکارنسی (ارزهای دیجیتالی یا پول‌های رمزشده)است و در واقع یکی از محکم‌ترین سیستم‌های رمزنگاری اشتراکی است.


این فناوری بلاک چین به نام Agora توسط فردی به نام لئوناردو گامار طراحی و پیاده‌سازی شده است. این سیستم رای‌ها را به طور ناشناس در یک کتابخانه غیرقابل تغییر یا دستکاری ذخیره می‌کند و نتیجه رای‌گیری سریعا اعلام می‌شود.


این فناوری بلاک چین به نام Agora توسط فردی به نام لئوناردو گامار طراحی و پیاده‌سازی شده است. این سیستم رای‌ها را به طور ناشناس در یک کتابخانه غیرقابل تغییر یا دستکاری ذخیره می‌کند و نتیجه رای‌گیری سریعا اعلام می‌شود.

برگه‌های رای ناشناس در سیستم بلاک چین Agora ذخیره و رکورد می‌شوند. هیچ‌کس نمی‌تواند این سیستم را تغییر دهد ولی نتایج رای‌گیری هر بخش یا احرازهویت و بازشماری رای‌ها امکان‌پذیر است. هر حوزه رای‌ می‌تواند به راحتی برگه‌های رای مربوط به خودش را مدیریت و نتیجه را مشاهده کند.

رای‌گیری مورد تایید همه گروه‌ها

دولت سیرالئون با استفاده از این سیستم می‌تواند یک رای‌گیری و نظرسنجی عمومی قابل اعتماد و کاملا مطمئن را برگزار کند. رای‌دهنده‌ها اطمینان دارند هیچ‌کسی نمی‌تواند رای آن‌ها را خوانده یا رمزگشایی کنند و مقامات دولتی یا احزاب و قومیت‌های مختلف نیز به طور شفاف و عمومی به نتایج یا پروسه رای‌گیری نظارت دارند.

در کشور سیرالئون، احزاب و قومیت‌های زیادی وجود دارد و همیشه تایید و اعتبار رای‌گیری‌های عمومی مورد سوال قرار می‌گیرد. اما بلاکچین می‌تواند موجب کاهش تنش‌ها و اعتمادسازی میان تمام طرفین شود.

سیرالئون کشوری با جمعیت ۷.۴ میلیون نفر است. به همین دلیل، استفاده از فناوری بلاکچین در رای‌گیری امکان‌پذیر بوده و از سوی دیگر موجب کاهش هزینه‌های چاپ برگ رای کاغذی و شمارش آرا می‌شود.

Leave a Reply