سفیر آمریکا در سوئد نامی آشنا برای ایرانیان: برژینسکی
استکهلمیان – «زیبیگنو برژینسکی» نامی آشنا هم برای ایرانیان قدیمی تری است که خاطره روزهای سرنوشت ساز انقلاب اسلامی کماکان در ذهنشان باقی است و هم برای ایرانیانی است که در این رابطه به مطالعه پراخته اند.

«زیبیگنو برژینسکی» که روز بیست و هشتم مارس امسال وارد هشتاد و هفتمین سال زندگی اش شد در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 1976 آمریکا و پس از آن در اوج انقلاب ایران مشاور امنیت ملی در دولت جیمی کارتر بود. از آنجایی که کارتر آشنایی کامل به مسائل خارجی و بین‌المللی نداشت، برژینسکی را به مشاور ارشد امنیت ملی در کاخ سفید گماشت.

«زیبیگنو برژینسکی» در سمت‌گيری سياست خارجی امريكا در قبال انقلاب ايران تأثير عمده‌ای داشته است. برژينسكی در ميان مقامات كاخ سفيد در رأس جناحی قرار داشت كه معتقد بودند می‌بايست مسائل ايران را از طريق توسل به قوه قهريه و دست زدن به سركوب شديد نظامی حل و فصل كرد. از ديگر طرفداران اين خط، می‌توان از هارولد براون وزير دفاع وقت امريكا نام برد.

جناح مقابل اين خط را مقامات وزارت خارجه آمريكا و عده‌ای ديگر از شخصيتهای كاخ سفيد تشكيل می‌دادند كه «سایروس ونس»  وزیر امور خارجه و «ويليام سوليوان» سفیر وقت آمریکا در ایران  از برجسته‌ترين چهره‌های آن به شمار می رفتند.
برژينسکی و کارتر در حال مذاکره با محمد رضا شاه پهلوی

هواداران خشونت و شدت عمل در واشنگتن به رهبری برژینسکی مشاور امنیت ملی کارتر تا آخرین لحظه از سرکوب خونین یا کودتای نظامی بر ضد انقلابیون جانبداری می‌کردند. و در برابر آن، طرفداران مشی مسالمت‌آمیز به رهبری سایروس ونس وزیر امور خارجه خواهان گفتگو و توافق با رهبران انقلاب برای غلبه بر بحران بودند.

بسیاری از تاریخ نویسان این دوگانگی و تعارض را  نمادی از دیدگاهها و برداشتهای متضاد و متفاوت زمامداران کاخ سفید در شناخت ماهیت انقلاب ایران عنوان میکنند که در سست شدن پایه های حکومت شاهنشاهی و روند انقلاب تاثیری قابل ملاحضه داشته است.

توصیه  و راه چاره «زبیگنو برژینسکی»  در مقابل بحران انقلاب به شاه و کارتر این بود که ابتدا می بایست با مشتی آهنین آشوبگران را سر جای خود نشاند و به  همه  تفهیم کرد که رئیس چه کسی است، و بعد از برگرداندن آرامش و نظم دست به اصلاحات سیاسی و دمکراتیک زد.

اینک سی و اندی سال پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹، فرزند «زبیگنو برژينسکی» بعنوان سفیر آمریکا در سوئد مشغول به خدمت است، در کشوری که ایرانیان یکی از بزرگترین گروه های مهاجرین در آن را تشکیل می دهند.

«مارک برژينسکی» فرزند ۴۹ ساله «زیبیگنو برژینسکی» در سال ۲۰۱۱ از سوی باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده بعنوان سفیر کشورش در سوئد معرفی شد و از روز ۱۸ اکتبر همان سال در این سمت در استکهلم مشغول به خدمت بوده است.  دیدار تاریخی  باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از سوئد در سال ۲۰۱۳ در زمان سفارت او صورت گرفت.

«مارک برژینسکی» دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه آکسفورد است.

Leave a Reply