نمایشگاه مجازی فارس سرمایه گذاری و اقتصاد با فرار مالیاتی 75 هزار میلیاردی چه‌ می‌توان کرد؟

با فرار مالیاتی 75 هزار میلیاردی چه‌ می‌توان کرد؟

با فرار مالیاتی 75 هزار میلیاردی چه‌ می‌توان کرد؟

در حالی رقم فرار مالیاتی سالانه حدود 75 هزار میلیارد تومان عنوان شده که در یک مقایسه کوچک می‌توان بررسی کرد که این رقم بالا معادل چه اعتباراتی است و اگر حاصل شود و بتوان جلوی فرارهای مالیاتی را گرفت می‌توان چه اقداماتی با کمک آن انجام داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور میزان فرار مالیاتی را حدود 75 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است؛ یعنی شش برابر درآمدهای گمرک، 1.5 برابر اعتبار طرح‌های عمرانی، دو برابر کل اعتبار یارانه‌های نقدی و همچنین معادل سرمایه‌ای که می‌توان با آن 250 هزار شغل ایجاد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، اگرچه اعداد متفاوتی از 12 تا 25 میلیارد دلار به‌عنوان رقم فرار مالیاتی عنوان شده است اما رقم فرار مالیاتی در ایران در آخرین نشست علی عسکری، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور 15 تا 25 میلیارد دلار، معادل 75 هزار میلیارد تومان(با احتساب هر دلار سه هزار تومان) برآورد شده است.

عسکری در این مورد گفته است:معوقات مالیاتی ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است. یعنی این رقم شامل بدهی مودیان مالیاتی به نظام مالیاتی است. اما در مورد فرار مالیاتی بنده معتقدم بین ۲۰ تا ۲۵ درصد تولید ناخالص ایران فرار مالیاتی وجود دارد که از نظر دلاری این رقم بین ۱۵ تا ۲۵میلیارد دلار درآمد مالیاتی می‌تواند داشته باشد که با ضرب عدد ۲۵میلیارد دلار در ۳۰۰۰ تومان به عنوان نرخ دلار می‌توان رقم فرار مالیاتی را به دست آورد.

در حالی رقم فرار مالیاتی سالانه حدود 75 هزار میلیارد تومان عنوان شده که در یک مقایسه کوچک می‌توان بررسی کرد که این رقم بالا معادل چه اعتباراتی است و اگر حاصل شود و بتوان جلوی فرارهای مالیاتی را گرفت می‌توان چه اقداماتی با کمک آن انجام داد.

در قانون بودجه سال 94، سقف بودجه 844 هزار میلیارد تومان و منابع عمومی بودجه 247 هزار میلیارد تومان تصویب شده است. به عبارت دیگر رقم فرار مالیاتی یک یازدهم بودجه کل کشور و یک چهارم منابع عمومی است. همچنین درآمد ناشی از مالیات در قانون بودجه سال 94 معادل 72 هزار میلیارد تومان تصویب شده که این میزان سه هزار میلیارد تومان کمتر از رقم فرار مالیاتی است. یعنی مالیات مصوبی که هنوز مشخص نیست آیا محقق می‌شود یا نه، از رقم فرار مالیاتی کمتر است.

به گزارش اقتصادنیوز، اما از سوی دیگر با رقم فرار مالیاتی می‌توان چندین شغل ایجاد کرد؟ اگر مبنای هزینه ایجاد هر شغل اظهارات حسن طایی، معاون وزیر کار باشد با 75 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی می‌توان 250 هزار شغل 300 میلیون تومانی ایجاد کرد و اگر مبنا هزینه 160 میلیون تومانی برای ایجاد هر شغل باشد با رقم فرار مالیاتی سالانه می‌توان 468 هزار شغل جدید ایجاد کرد.

اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال 94 معادل 48 هزار میلیارد تومان و اعتبار یارانه‌های نقدی 39 هزار میلیارد تومان تصویب شده است. اما رقم فرار مالیاتی 1.5 برابر منابع هدفمندی و دو برابر اعتبار یارانه‌های نقدی است.

از طرفی دولت ماهانه سه هزار و 500 میلیارد تومان یارانه نقدی به افراد می‌پردازد که رقم فرار مالیاتی اعلام شده توسط رئیس سازمان امور مالیاتی معادل 21 ماه یارانه نقدی دولت به همه افراد است. یعنی دولت اگر بتواند فرارهای مالیاتی را کاهش دهد می‌تواند حدود دو سال یارانه نقدی به افراد بپردازد.

منبع: اقتصاد نیوز

 

Leave a Reply