نفت برای ایران و بسیاری از کشورهای نفتی به جای اینکه طلای سیاه رسیدن به توسعه و اقتصاد خودکفا شود، بلای سیاه و سبب ادامه میراث وابستگی به نفت سوزی شد.


حضرت آیت الله خامنه ای ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۳ در دیدار مردم آذربایجان به مناسبت سالگرد قیام بیست و نهم بهمن سال ۱۳۵۶در حسینیه امام خمینی رحمه الله بر لزوم درمان بیماری این کهنه اقتصاد ایران تاکید کردند و گفتند: نفت را که سرمایه ماندگار ما است و امکان ارزش افزوده چندین برابری در آن وجود دارد، از زیر زمین بکشیم بیرون، خام خام بفروشیم به دنیا، پولش را بگیریم و صرف امور جاری کشور بکنیم؛ از این بدتر واقعاً چیزی نمی شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: اقتصاد نفتی این جوری است. خب، نفت را می شود تبدیل کرد به فرآورده. بنده احتمال می دهم – بعضی از دقّت های علمی هم همین را تأیید میکند – شاید؛ این نفتی که آن را تبدیل می کنیم به بنزین و گازوئیل و نفت سفید و مثلاً مصرف این جوری می کنیم، با تولید فراورده هایی که تا امروز، بشر آن فراورده ها را تولید نکرده است، تا صدبرابرِ این بشود ارزش افزوده برای نفت به وجود آورد؛ ما از این ها غافلیم؛ نفت خام را از درون چاه ها بکشیم بیرون و این ذخیره را – این ذخیره که دوباره در زیر زمین تولید نمی شود؛ جزو چیزهای پایان پذیر است؛ اینها تبدیل پذیر نیست که بگوییم تمام [آن را] می کِشیم، جای آن می آید؛ نه، وقتی کشیدیم، تمام می شود؛ نفت این جور است، گاز این جور است – بفروشیم، پول آن را صرف کنیم در مصارف جاری کشور؛ از این بدتر واقعاً چیزی نمی شود؛ این جزو میراثهای شوم رژیم طاغوت و رژیم گذشته است.

Leave a Reply