“بارهای آمریکا؛ معنی واقعی معاشرت پیش از ظهور فیس بوک”

از وبلاگ این هفته پنجره ای به واشنگتن

بارها در آمریکا ارزش تاریخی و اجتماعی بزرگی دارند. بار، تنها جایی برای نوشیدن مشروبات الکلی نیست. درواقع بسیاری افراد برای مقاصد دیگری به بار می روند که تنها بخشی از آن نوشیدن مشروبات الکلی یا غیرالکلی است.

با نگاهی به تاریخ بارها در ایالات متحده، می توان متوجه شد اینها عموما مکانهای تاریخ سازی بوده اند. فرهنگ بار البته توسط مهاجرین ایرلندی و انگلیسی به این کشور آورده شد و بنابراین با همان اسامی اصلی یعنی pub و tavernشناخته می شدند. tavern جایی بود که مردم محلی می توانستد غروب دور هم جمع شوند و نوشیدنی بخورند و مسافرانی که از روستا یا شهرشان گذر می کردند می توانستند اتاقی اجاره کنند و شب را اقامت کنند. غیر محلی ها همچنین می توانستند گلویی تازه کنند و در عین حال کسی بود که به اسبشان رسیدگی کند و یا کالسکه شان را تعمیر کند.
pubها و tavernها بعنوان یک مرکز محلی فعالیت داشتند و همچنین جایی بودند که مردها درباره موضوعات جدی مثل انقلاب ها بحث می کردند. در شهر بوستون – که یکی از اولین شورش ها علیه استعمار انگلیس شکل گرفت – جاده ای به نام Freedom Trail وجود دارد که روستاهای مهم را به هم متصل می کرد و انقلابیون از طریق این جاده اخبار را به گوش هم می رساندند. Green Dragon Tavern از بارهای مهم این جاده است که انقلابیون در آنجا دور هم جمع می شدند. در شهر نیویورک نیز، جورج واشنگتن در Fraunces Tavern با سربازانش خداحافظی کرد. انقلابهای مهمی همچون انقلاب آمریکایی، شورش ویسکی در اعتراض به مالیات وضع شده بر ویسکی در سال ۱۹۷۱ و شورش Stonewall در سال ۱۹۶۹ در حمایت از همجنسگرایان، همه از همایش های مردمی در بارها شروع شدند.
واژه “بار” که این روزها بیشتر استفاده می شود درواقع از پیشخوانی گرفته شده که مشروبات روی آن سرو می شود. مشتری های بار دور پیشخوان جمع می شوند یا سر میزهای کوچک اطراف می نشینند و پیشخدمتها از آنها پذیرایی می کنند.
برخی بارها صحنه ای دارند که در ساعاتی از روز موزیسین ها، کمدین ها، رقصنده ها و حتی کتابخوان ها بر روی آن برنامه ای اجرا می کنند. مشتری ها در بار می توانند نوشیدنی های الکلی مثل آبجو، شراب، انواع عرق ها و کوکتیل ها را سفارش دهند و یا اصلا نوشیدنی غیر الکلی بخواهند. برخی بارها گرایش خاص خودشان را دارند. مثلا بارهای ورزشی جایی هستند که تلویزیونها بزرگی دارند و مخصوصا برای مسابقات مهم، طرفداران تیم ها در این بارها به تماشای بازی تیم های محبوب خود و خوردن و نوشیدن می پردازند. بارها می توانند جایی برای جمع شدن افراد با ویژگی های مشترک باشد؛ مثل بار مجردها، و بار همجنسگراها.
البته قیمت نوشیدنی ها در بار همیشه بیشتر از آن چیزی است که شما در بیرون برای خرید آن می پردازید چون به هر صورت شما نه تنها قیمت نوشیدنی بلکه قیمت فرصت معاشرت کردن با دیگران را نیز می پردازید. اغلب بارها شلوغ و پر سر و صدا هستند و فضایی تاریک با دکوراسیون های متنوع دارند البته بارهای ساکت تر با موزیک های آرامتر هم وجود دارند.
اغلب بارها در ساعاتی از روز که معمولا مشتری هایشان کمتر است مثل ساعات بین ۵ تا ۷ عصر برای جلب مشتری ساعتی به نام happy hour دارند که در آن قیمت نوشیدنی هایشان را کمتر از دیگر ساعات روز ارائه می کنند.
بارتندرها (کسانی که پشت بار کار می کنند و نوشیدنی ها را برای مشتری ها آماده می کنند) معمولا اطلاعات خوبی درباره فن ساختن نوشیدنی ها دارند. یک بارتندر خوب نه تنها درباره نوشیدنی ها اطلاعات دارد بلکه مشتری هایش را می شناسد، می داند آنها به چه دلیلی آنجا هستند، مواظب است که مردم در نوشیدن زیاده روی نکنند، آدمها را به یکدیگر معرفی می کند و باب معاشرت را باز می کند و اگر لازم باشد افراد مزاحم را بیرون می کند. بعضی بارتندرها با وسایل دم دستشان مثل لیوانها و شیشه ها تردستی های خارق العاده ای می کنند و مشتری ها را به هیجان می آورند.
گرچه بارتندرها معمولا حقوق بسیار کمی، حتی در برخی مواقع کمتر از دستمزد قانونی تعیین شده فدرال، دریافت می کنند اما با انعامهایی که می گیرند عموما درآمد خوبی دارند.
مثل هر جای دیگری بار ها هم زبان و ادبیات خودشان را دارند. مثلا اگر بارتندر از شما بپرسد “on the rocks” منظورش اینست که می خواهید نوشیدنی تان با یخ سرو شود؟ البته شما می توانید بگویید “straight up” یعنی بدون یخ.
این روز ها از واژه بار برای جاهایی که نوشیدنی غیرالکلی فروخته می شود نیز استفاده می شود مثل juice bar (آبمیوه فروشی) و coffee bar و البته جاهایی که اصلا نوشیدنی هم سرو نمی شود مثل genius bar در فروشگاههای Apple!

Leave a Reply