باجگیری عاطفی

عوامل اصلی و بازیگرانی که وجود دارند عبارتند از:

قربانی:شخصی که خود را متعهد و یا گناهکار می داند.
باج گیر:شخصی که ضعف قربانی را می داند.
درخواست:حق السکوت یا همکاری کردن.
تهدید:تهدید به افشاگری،تنبیه و تهدید برای از دست دادن چیزی با ارزش.
مقاومت:رد اولیه درخواست همکاری توسط قربانی.
اطاعت:برآورده کردن درخواست اخاذ.
تداوم:تکرار درخواست و پیشروی کردن توسط باج گیر.

بیشتر مردم هرگز فکر نمی کنند که باج گیران به آنها بسیار نزدیکند و می توانند در مورد آنان نیز از این راهبرد عوام فریبانه استفاده کنند،چنین مردمی فقط می گویند چنین اشخاصی رفتارهای بد و نادرستی دارند.

باج گیری عاطفی

باج گیری عاطفی وقتی رخ می دهد که فرد باج گیر از لحاظ عاطفی و احساسی به شما نزدیک است و شما را مجازات یا تنبیه و تهدید می کند و یا به طور ضمنی به شما یادآوری می کند که اگر تن به خواسته هایش ندهید، به ضررتان تمام خواهد شد. او از رازهای پنهانی و نقاط ضعف شما آگاه است و از آن برای به اطاعت در آوردن شما استفاده خواهد کرد.
ما همه حداقل یک نفر را می شناسیم که از شیوه های باج گیری عاطفی برای آنکه مجبور شویم کاری را بر خلاف میل خود انجام دهیم استفاده می کند.این اهمیت دارد که شما در زندگی خود با کسانی که به وسیله این شیوه فریبتان می دهند و یا شما را از لحاظ عاطفی تحت تأثیر قرار می دهند،آشنا باشید و آنها را شناسایی کنید.بسیاری از انسانها هرگز متوجه نمی شوند که دوستان یا خانواده آنها قادرند از این روش آگاهانه و کاملا” حساب شده استفاده کنند. در هر کاری همواره نتایج باج گیری عاطفی مخرب است.

رایج ترین باج گیری عاطفی،باج گیری از خانواده و دوستان نزدیک است.

شما با پذیرفتن کاری که هرگز مایل به انجامش نبودید،موضوع را فیصله می دهید.وقتی بر خلاف خواسته قبلی خود از باج گیر عاطفی اطاعت می کنید،احساس بدی پیدا خواهید کرد و وقتی از خود مقاومت نشان می دهید،احساس گناه خواهید داشت.در هر حال شما از قرار گرفتن در چنین شرایطی ناراحت خواهید شد.چه قادر به درک آن باشید و چه آن را متوجه نشوید با گذشت زمان روابط شما با فرد باج گیر مثل قبل نخواهد شد.

******

مردان و باج گیری عاطفی آنها

مردان در یک شرایط احساسی اغلب در نقش قربانیان باج گیری عاطفی هستند تا اینکه خود در نقش باج گیر عاطفی ظاهر شوند.مردان ترجیح می دهند که خواسته خود را مستقیم و بدون هیچ شرح و تفسیری بیان کنند.
در مقابل زنان در نقش تکاملی خود به عنوان حافظ صلح وقتی خواسته ای دارند، مایلند آن را با خجالت کشیدن و طفره رفتن بیان کنند.بسیاری از زنان نمی دانند لایق آنچه می خواهند هستند،آنها در این مورد اعتماد به نفس چندانی ندارند. زنان همیشه در پرورش رابطه هایی مثل برقراری رابطه با همسر، فرزند،گروه های اجتماعی و غیره فعال بوده اند اعضا خانواده باید از میل و اشتیاق شدید آنها در مورد خواسته هایشان استقبال کنند و آن را دوست بدارند. مغز زنان برای موفقیت در ایجاد رابطه کاری سازمان دهی شده است.اما آنها به جای اینکه آنچه را که می خواهند،درخواست نمایند اغلب به باج گیری عاطفی روی می آورند تا به هدف و منظور خود برسند.

باج گیری راه ساده و آسانی به نظر می رسد، زیرا به فرد اجازه می دهد از برخورد و درگیری خودداری کند.

مردان کمتر از باج گیری عاطفی استفاده می کنند. وقتی نوبت به احساسات و عواطف می رسد مغز مردان به سادگی عمل می کند.وقتی مردان شکارچی بودند،م سیر مستقیم و شلوغ را ترجیح می دادند مغز آنها به همین شیوه تکامل یافته است.
اگر مردی بخواهد مادرش را بیاورد، احتمالا” قبل از اینکه موضوع را با همسرش در میان بگذارد برای او دسته گلی می خرد که البته این کار نهایت کار فریبانه ای است که او انجام می دهد. او سپس موضوع را مطرح می کند و در عین حال جنبه های مثبت و منفی آن را نیز مورد توجه قرار می دهد.
احتمالا” او نقشه یک خانه بزرگتر را می کشد یا یک پرستار استخدام می کند.مردان اغلب دستور می دهند و اصرار دارند که همه اعضا خانواده با درخواستشان موافقت کنند و خیلی از زنان نیز چنین کاری می کنند.

مردان از مسیری مستقیم که خوب طراحی شده،جهت رسیدن به آنچه که می خواهند استفاده می کنند. اما زنان باج گیری عاطفی را ترجیح می دهند.
در طول تاریخ،همواره مردان بیش از زنان در مقام های مهم و با نفوذ بودند و می توانستند بهتر و آشکارتر موقعیت موجود را تحت کنترل خود بگیرند.زنان به ندرت مانند مردان به موقعیت های برجسته رسیده اند،به همین خاطر ناچار شدند قرنهای متمادی به حقه های خود تکیه کنند و برای رسیدن به خواسته های قلبی اشان از راه فریب و نیرنگ وارد شوند.با این حال بعضی اوقات مردان نیز در موقعیت های بخصوص به باج گیری عاطفی پناه می برند.

******

شیوه های معمول باج گیری عاطفی

باج گیران عاطفی می توانند عشقاق، شوهران یا همسران، بچه ها،م ادر، مادر شوهر، مادر زن، والدین، دوستان و گاهی اوقات کارفرماها باشند. در خانواده باجگیری متداول است و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. در اینجا برخی از تهدیدها و یا تنبیه های عادی که توسط باج گیران عاطفی به کار گرفته می شوند را بیان کرده ایم: شاید بعضی از آنها به چشم شما آشنا بیایند.

* والدین: بعد از این همه زحمتی که برای تو کشیدم.من از ارث محرومت می کنم. چرا چنین کاری می کنی تو از گوشت و خون من هستی.

* شوهران/همسران: باور کردنی نیست تا این حد خودخواه باشی.من واقعا” برای تو اهمیت ندارم.اگر دوست داری، این کار را انجام بده.

* پدر یا مادر سابق: من تو را به دادگاه می کشم.دیگه هرگز بچه ها رو نخواهی دید. من همیشه از تو متنفر بودم.

* عشاق: همه چنین کاری می کنن، مشکل کجاست معلومه که دیگه دوستم نداری. بهتره از هم جدا شیم.

* بچه ها: پدر مادرهای دیگه برای بچه شون کلی کار انجام می دن. مثل اینکه اونها بیشتر از شما بچه هاشون رو دوست دارن. شما خواهرم رو بیشتر از من دوست دارین.

* والدین همسر یا والدین شوهر: من تمام ثروتم رو به مؤسسه خیریه واگذار می کنم. اگر از من مراقبت نکنی بیمار می شوم و در بیمارستان می میرم. اصلا”نگران من نباش، دیگه سن و سالی از من گذشته و به زودی می میرم.

* دوستان: شاید بهتر باشه دوست دیگه ای پیدا کنی.م ن همیشه بهت کمک کردم. تو میگی بهترین دوستم هستی ولی نگاه کن حالا که بهت احتیاج دارم چطور با من رفتار می کنی.

* کارفرما: تو فقط کارها رو برای بقیه همکارانت سخت تر می کنی،آ نها باید کارهای تو رو هم انجام بدن.م ن اطمینان دارم که هرگز پیشرفت نمی کنی. اصلا” ببینم تو واقعا” به من و شرکت وفاداری؟

* کارمند: اگه می خواهید اخراجم کنید، پس باید دنبال یک وکیل عالی هم باشید. من شرط می بندم که این خبر می تونه برای رسانه ها خبر جالبی باشه. ببینم شما تا به حال چیزی در مورد اذیت کردن و مزاحمت شنیدید؟
تمام حرفی که باج گیر می خواهد بگوید این است که،اگر شما آن طوری که من می خواهم رفتار نکنید نتیجه و عقوبت آن را خواهید دید.بچه ها خیلی زود می آموزند که باج گیری عاطفی،روشی برای بدست آوردن آنچه که می خواهند است.بخصوص وقتی متوجه شوند والدینشان هم از این شیوه استفاده می کنند.
کودکان به خاطر سن و قد و قواره خود نسبتا” احساس ضعف می کنند،پس برای رسیدن به آنچه که می خواهند باج گیری شیوه راحت و مؤثری به نظر می رسد.

چگونه یک باج گیر عاطفی را کنترل کنیم

باج گیری های عاطفی معمولا” قوی و مصمم به نظر می رسند، اگر چه آنها این تصور را القا می کنند که می دانند چه می خواهند و برای بدست آوردن خواسته اشان حاضر به انجام هر کاری هستند،اما باید گفت کمتر اتفاق می افتد حقیقت داشته باشد.باج گیرها اغلب همان زورگوها هستند. آنها خود انگاره ضعیفی دارند و قادر نیستند خود را در برابر نپذیرفتن خواسته هایشان از سوی دیگری کنترل کنند و با آن به شکلی منطقی برخورد نمایند. آنها حاضر به بحث کردن در مورد موقعیت و حق انتخابشان نیستند و اعتماد به نفس لازم را ندارند،چنین افرادی شدیدا” برای از دست دادن چیزی که قبلا”داشته اند می ترسند. این افراد معمولا” قربانیان خود را متهم به خودخواهی،بی توجهی و خود محوری می کنند،همان خصوصیاتی که در واقع خود دارند.
در بسیاری از موارد این آدمها مانند بچه های شلوغ و شیطان به نظر می رسند.آنها خواسته های خود را بیان می کنند و چنانچه بلافاصله رضایتشان جلب نشود خشمگین و عصبانی می شوند.هرگاه که یکی از والدین عصبانی می شود.آنها بذرهای باج گیری عاطفی را می کارند.

همیشه به یاد داشته باشید ـ باج گیری های عاطفی مانند زورگوها یا بچه های شلوغ و شیطانی هستند که باید متناسب با آن تربیت شوند.

اگر احساس می کنید قربانی یک باج گیری عاطفی هستید، این مهم است که تصمیم بگیرید با آن همراه شده و کنار بیایید و یا در مقابلش کاری انجام دهید.
مردم همواره با شما طوری رفتار خواهند کرد که خود می خواهید و اجازه می دهید که با شما رفتار کنند. اگر یک قربانی هستید،برای آن است که خود این طور خواسته اید، اما رفتار یک باج گیر طی یک دوره زمانی بوجود آمده است،پس می تواند در طول زمان نیز اصلاح شود.بنابراین شما باید برای یک مسیر سخت و ناهموار و طولانی خود را آماده کنید.
اولین موردی که باید متوجه شوید این است که باج گیر جهت رسیدن به خواسته اش و یا انجام کاری نیاز به توافق شما دارد، زیرا اگر غیر از این بود او اصلا” درخواستی مطرح نمی کرد، تا شما با او موافقت کنید.پس باج گیر بدون رضایت و موافقت شما،احساس ضعف می کند.شما نباید در چنین مواقعی نقطه ضعف نشان دهید،از او تقاضا نکنید که آنقدر پرتوقع نباشد و سعی نکنید بفهمید باج گیر چه احساسی دارد.
هرگز از یاد نبرید این شمایید که در حال باج دادن هستید و این مهم است که احساس خود را درک کنید. هرگز بر علیه و ضد باج خواه عمل نکنید.زمانیکه درخواستها،تهدیدها و اتهامات یک باج گیر شروع شد، باید پاسخ های حاضر و آماده داشته باشید.این حالت به طور طبیعی و ذاتی در شما وجود ندارد، پس باید آن را تمرین کنید تا قسمتی از وجودتان شود.

******

پاسخ هایی که می توانید به یک باج گیر بدهید.

* خوب، این انتخاب توست.
* متأسفم تو خودت این احساس رو انتخاب کردی.
* فعلا” تو عصبانی هستی،بهتره وقتی در موردش صحبت کنیم که آرام شده باشی.
* خوب، نظر من با تو یکی نیست.
* من متوجهم که خوشحال نیستی، اما کاری نمی شه کرد.
* باید راجع به این موضوع فکر کرد. اجازه بده بعدا” درباره اش صحبت کنیم.
* ما می توانیم به مسایل طور دیگه ای نگاه کنیم.
* شاید حق با تو باشه. بگذار قبل از اینکه تصمیم بگیریم در موردش فکر کنم.
* معلومه که ناراحت و مأیوسی،اما این مورد قابل بحث و مذاکره نیست.

احتمالا” زمانی باج گیر در مقابل شما کوتاه می آید و سکوت می کند که از خود ضعف نشان نداده و سریعا” با او در مورد خواسته اش بحث و گفتگو کنید.به هر حال باید مشکل به شکلی برطرف شودـ اما وقتی می توانید چنین کاری بکنید که باج گیر برای بحث کردن در مورد وضعیت به شکل حساب شده و منطقی آماده است.
در طول سکوت یک باج گیر راجع به مشکل پیش آمده شکایت و اعتراض نکنید،چرا که این کار به باج گیر می فهماند که شما مأیوس شده اید و این همان چیزی است که قدرت آنها را افزایش می دهد. فقط بگویید من وقتی در این مورد صحبت می کنم که تو هم بخواهی درباره اش حرف بزنی.

از تهدیدهای تلافی جویانه،توهین کردن یا حمله ور شدن به نقطه ضعف های یک باج گیر خودداری کنید.

فرد باج گیر حالا دیگر احساس ضعف و ناتوانی می کند، اما هنوز هم می خواهد ظاهر خود را حفظ کند، پس آنها را به خاطر نکات خوب و پسندیده اشان مورد مهر و محبت قرار دهید.
اگر انجام چنین کاری باعث شد که با یکدیگر به توافق برسید و سازش کنید،محدودیت های خود را برای او مشخص کنید و قاطعانه رفتار نمایید.
اگر باج گیر باعث می شود شما احساس ناراحتی کنید،به خواسته اش تن ندهید و با هر آنچه که او می گوید موافقت نکنید.

با باج گیرها: مبارزه،مخالفت و مشاجره نکنید

از پاسخ هایی که ارائه داده شد،استفاده کنید بدین ترتیب می توانید رفتار یک باج گیر را تغییر دهید.باج گیرها به افرادی که موضع و موقعیت آنها را تحمل می کنند احترام می گذارند.

[feather_share]

Leave a Reply