ایوان فیودورویچ پاسکویچ سردار روسی بود که ایران را در آخرین جنگ با روسیه تزاری به سختی شکست داد و نماینده تزار روسیه به هنگام عقد عهد نامه ترکانچای بود.

معرفی پاسکوویچ، نوشته بابک راستی:

ایوان پاسکوویچ در 8 می 1782 معادل چهارشنبه هجدهم اردیبهشت 1161 هجری شمسی، در شهر پولتاوای کشور اکراین به دنیا آمد. در هجده سالگی به ارتش روسیه پیوست و پنج سال بعد در نبرد استرلیتز که به نبرد “سه امراتور” نیز مشهور است شرکت جست. این جنگ میان سه امپراتور و سه کشور بزرگ رخ داد. آنها اعم بودند از: ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه فرمانده نیروهای پیروز در جنگ، امپراتور الکساندر اول، تزار روسیه، امپراتور فرانتس دوم (همچنین فرانسیس یکم در اتریش) آخرین امپراتور مقدس روم. این جنگ تاریخی بزرگ نه ساعت به طول انجامید و شاهکارهای تاکتیکی باعث پیروزی ناپلئون، خروج اتریش از اعتلاف سوم که نتیجه آن واگذاری بخشهایی به فرانسه بود، تشکیل کنفدراسیون راین،رداخت غرامت به فرانسه، سقوط امپراطوری مقدس روم و … بود.

ایوان پاسکوویچ

پاسکوویچ در 1825 از سوی تزار، فرمانده بخشی از سپاهیان در حمله به قفقاز شد، جنگی میان روسیه و ایران. او در 1826 در گنجه، سپاهیان عباس میرزای قاجار را شکست داد، تا سال 1927 همانطور پیش رفت تا اینکه از سوی تزار روسیه فرمانده کل نیروها گشت.

پاسکوویچ ایروان و مرند را یکی پس از دیگری گشود تا اینکه تبریز را فتح نمود. پس از این فتح با عباس میرزا مذاکره کرد اما مذاکرات بی نتیجه ماند، لذا پاسکوویچ اردبیل را هم اشغال نمود، اینگونه بود که کتابهای موجود در آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی را به نفع روسیه مصادره کرد و به سنت پترزبورگ فرستاد. دراینجا، “مکدونالد” وزیر مختار انگلیس میانجیگری کرد و باعث شد تا عباس میرزا و پاسکوویچ بر سر میز مذاکره بنشینند. مذاکرات در روستای ترکمانچای صورت گرفت و عهدنامه ای که مهمترین مفاد آن مطابق لیست زیر است نوشته شد:

  1. ایروان (ارمنستان)، نخجوان، تالش و مغان (آذربایجان) به روسیه تعلق گرفت

  2. پرداخت ده کرور تومان (پنج میلیون تومان) معادل یکصد هزار میلیون دلار امروزی با احتساب نرخ تورم 10%

  3. اجازه عبور و مرور آزاد به کشتی‌های تجاری روسی در دریای خزر

  4. انعقاد یک عهدنامه تجاری بین ایران و روسیه که تمام بازار ایران را انحصارا تحت انقیاد روس ها قرار می داد

  5. حق اعزام کنسول و نمایندگان تجاری به هر منطقه از مناطق ایران که روس‌ها لازم بدانند

  6. استرداد اسرای طرفین

  7. اعطای حق قضاوت کنسولی به اتباع روسیه (کاپیتولاسیون)

ایوان پاسکوویچ

تنها نکته ای که به نظر می رسد به نفع روسها نبوده و شاید به نفع ایران بود، “حمایت روسیه از ولیعهدی عباس میرزا و کوشش در به سلطنت رساندن وی پس از مرگ شاه” می باشد!!

متن قرارداد را خواهرزاده ایوان پاسکوویج نوشته بود که در پست قبلی در مورد آن نوشته بودیم.

پس از این پیروزی بزرگ، پاسکوویچ با عثمانی ها وارد جنگ شد و تمامی مناطق پاشا نشین بایزید را فتح نمود، او در پی هر پیروزی مدام از تزار، نشان و قدرت دریافت می کرد تا به درجه فیلد مارشالی رسید.

در این دوران، در لهستان شورش اتفاق افتاد و پاسکوویچ این شورش را سرکوب نمود، لذا از سوی تزار فرمانروای لهستان شد تا اینکه در 1 فوریه 1856 در ورشو فوت نمود.

در زمان فرمانروایی بر لهستان، شورش مجارستان را نیز آرام نمود و جنگهای شبه جزیره کیریمه را نیز فرماندهی کرد. در تصویر زیر خانه او را مشاهده می فرمائید.

گمل زلسکی، خانه منزل ایوان پاسکوویچ

اگر به نظرتان این نوشته جالب است، لطفا آنرا به اشتراک بگذارید:

[feather_share]

Leave a Reply