ایران و روسیه چه کالاهایی رد و بدل می‌کنند؟

میزان تراز تجاری ایران و روسیه در سال گذشته در حدود 923 میلیون دلار بوده که تنها در حدود 291 میلیون دلار آن صادرات از ایران به روسیه بوده است. با این حال بررسی روند تجاری بین این دو کشور در پنج سال اخیر گویای نوسان در مبادلات آنها است.

در سال 89 در حدود 415 میلیون دلار کالا از روسیه به ایران وارد شد که عمدتا شامل چوب، اجزاء و قطعات رآکتورهای هسته‌ای، کاغذ روزنامه، کک ذغال، شمش آهن , کنجاله بود. همچنین میزان صادرات کالاهایی نظیر پسته، خیارشور، انگور خشک، کلم، مربا، ژله، سیب‌زمینی، خرما، کیوی، رب گوجه فرنگی، توتون و تنباکو از ایران به روسیه در این سال درحدود 329 میلیون دلار بود.

اما در سال 90 در طول 12 ماه صادرات روسیه به ایران افزایش داشت و از 415 میلیون دلار در سال 89 به 758 میلیون دلار در سال 91 رسید. در این سال کالاهای مشابه سال قبل با میزان بیشتری وارد شد. صادرات ایران به روسیه اما در این سال تغییر چندانی نداشت و با رشد اندکی به حدود 366 میلیون دلار رسید و همچنان کالاهای کشاورزی و سنتی صادر شد.

در سال 91 میزان واردات از روسیه همچنان با روند رو به رشد مواجه بوده‌است. در این سال روسیه 1570 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرد که عمدتا شامل دانه گندم، فولاد، کک، کاغذ روزنامه، توربین‌های بخار، دانه لوبیا و سویا بود. صادرات از ایران به روسیه نیز در این سال افزایش یافت و به 494 میلیون دلار رسید.همچنان صادرات کالاهای سنتی و کشاورزی، سیمان، لیوان پایه‌دار، بخاری، پلی‌اتیلن، لوازم خانگی و غیره کالاهای اصلی صادراتی از ایران به روسیه است.

اما از سال 92 روند رو به رشد مبادلات تجاری بین دو کشور متوقف شد. در این سال صادرات ایران به روسیه با کاهش 185 میلیون دلاری به 309 میلیون دلار رسید. واردات از روسیه نیز در وضعیت مشابه قرار داشت و با کاهش 893 میلیون دلاری به 677 میلیون دلار رسید.

اما در سال 93 روند کاهشی مبادلات تجاری بین این دو کشو ادامه یافت. صادرات ایران به روسیه به 291 میلیون دلار و واردات از این کشور به 632 میلیون دلار رسید.
در این سال عمده کالاهای وارد شده از روسیه چوب، روغن آفتابگردون، ذرت دامی، جو، محصولات آهن، خمیر چوب، دوربین، کنجاله، کتاب و بروشور، تراکتور و لکوموتیو است. از ایران نیز، خیار و خیارترشی، مکمل‌های دارویی، سبزیجات، سیمان سفید، رب گوجه فرنگی، کیوی، کلم، پسته، خرما آلبالو، سیب‌زمینی و هندوانه صادر شد.

، در این شرایط اخیرا هیاتی تجاری از روسیه به ایران آمدند که باید دید این چنین رفت‌وآمدهایی چقدر می‌توانند در روند مبادلات تجاری این دو کشور تاثیر بگذارند

منبع: اقتصادی نیوز

Leave a Reply