مذاکره با مشاوران خارجی

ارائه مشاوره برای جذب سرمایه خارجی را می‌توان یکی دیگر از برنامه‌های سازمان مدیریت صنعتی دانست. جذب 3 میلیارد دلار سرمایه خارجی یکی از چهار هدف اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال جاری است؛ هدفی که با گشایش فصل جدید در دیپلماسی اقتصادی و سیاسی موجب شده تا فعالان صنعتی نسبت به جذب سرمایه پیش‌بینی شده امیدوار شوند. اما آنچه مسلم است معرفی توان تولیدی و صنعتی کشور برای جذب سرمایه خارجی پیش‌بینی شده به کشورهای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری، برنامه‌ای است که باید این وزارتخانه در راستای آن گام اساسی بردارد. گامی که به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی برداشته شده تا همزمان با رفع تحریم‌های بین‌المللی، ارزیابی دقیقی از وضعیت بازار کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم شود. عقد قرارداد با مشاوران خارجی یکی دیگر از اقداماتی است که به گفته رجب‌بیگی در دستور کار این سازمان قرار گرفته و مذاکرات در این خصوص در حال انجام است و آنچه مسلم است اینکه در صورت نهایی شدن شاهد ارائه بهتر خدمات مشاوره‌ای به سرمایه‌گذاران خواهیم بود. پیش‌بینی جذب 3 میلیارد دلار سرمایه خارجی برای سال جاری در حالی به عنوان یکی از اهداف صنعتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش‌بینی شده که براساس گزارش عملکرد مقدماتی این وزارتخانه، در سال گذشته جذب 828 میلیون دلار سرمایه خارجی برای 42 طرح صنعتی، معدنی و تجاری پیش‌بینی شده بود.
حال با پیشرفت مذاکرات ایران با گروه 1+5 این وزارتخانه از پیش‌بینی جذب 3 میلیارد دلار سرمایه خارجی برای سال جاری خبر می‌دهد و آنچه مسلم است عقد قرارداد با مشاوران خارجی گامی در راستای تحقق این وعده خواهد بود.

عارضه‌یابی بنگاه‌های کوچک
عارضه‌یابی بنگاه‌های زودبازده و کوچک را نیز می‌توان گام دیگری برای عبور بخش صنعتی کشور از چالش‌هایی دانست که طی سال‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم می‌کند. رجب‌بیگی از انجام طرح عارضه‌یابی و آسیب‌شناسی واحدهای کوچک و متوسط صنعتی خبرداد و گفت: این طرح به دنبال ارزیابی و توسعه توانمندی‌ها و قابلیت بنگاه‌ها برای بهبود نتایج عملکرد از جمله بهره‌وری عوامل تولید، افزایش کیفیت محصولات و افزایش فروش است.
رجب‌بیگی اظهار کرد:‌ طی دو سال اخیر عارضه‌یابی 160 واحد تولیدی کوچک و زودبازده از سوی سازمان مدیریت صنعتی انجام شد که مهم‌ترین مشکل این واحدها به عدم استفاده از نیروی انسانی کارآمد مربوط می‌شد. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت: علاوه بر مشکل عدم استفاده از منابع انسانی کارآمد، عدم ریسک‌پذیری برخی شرکت‌ها، چالش‌های استفاده بهینه از سرمایه‌های مالی از جمله عارضه‌های واحدهای تولیدی است. به گفته وی، البته مشکل تامین منابع مالی اگرچه یکی از معضلات عمده بخش تولید کشور است اما تمام داستان نیست، چراکه برخی شرکت‌هایی که منابع مالی هم در اختیار داشته‌اند، نتوانسته‌اند به کارآیی لازم برسند. وی اظهار کرد: کل بودجه تخصیص داده شده به طرح عارضه‌یابی ۲۷ میلیارد ریال است که تاکنون ۱۰ میلیارد ریال دریافت شده است. البته در این میان عارضه‌یابی بنگاه‌های بزرگ از طریق هدفمندی یارانه‌ها انجام نشده و مشکلات بنگاه‌های بزرگ، متفاوت از بنگاه‌های کوچک و متوسط است.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اعلام اینکه در طرح سامانه ارتقای مدیریت بنگاه (سام) به دنبال توسعه توانمندی‌ها و بهبود بهره‌وری عوامل تولید و عارضه یابی مشکلات آنها هستیم ، افزود: برای اجرایی شدن این امر بخشی از یارانه اختصاصی به وزارت صنعت به این سازمان ارائه شده است

منبع: دنیای اقتصاد

Leave a Reply