کانادا کشور جالبی است.

در سیستم حکومتی این کشور خارجی های زیادی حضور دارند، این مقاله در مورد ایرانیانی است که وارد سیستم حکومتی کانادا شده اند.

علی احساسی متولد سال ۱۳۴۹، ژنو، وکیل تجارت بین‌الملل و مشاور سابق وزارت خارجه کانادا است. وی از نوادگان عبدالحسین تیمورتاش، دولتمرد دوران قاجار و پهلوی است که ۵ دوره نماینده مجلس و وزیر دربار بوده است. او ۱۰ سال است با همسرش زندگی می‌کند، همسر علی احساسی نیز تحصیل‌کردهٔ رشتهٔ حقوق و وکیل دادگستری است، این دو در یک مدرسه درس‌خوانده‌اند و از طریق دوستان مشترکی که داشته‌اند باهم آشنا شده‌اند.

علی احساسی در سن پانزده سالگی به کانادا مهاجرت کرده و سال‌های آخر دبیرستان خود را در تورنتو گذرانده است، سپس لیسانسی در رشته علوم سیاسی از دانشگاه تورنتو گرفته است، اما برای تحصیلات تکمیلی در رشته اقتصاد به مدرسه اقتصاد لندن می‌رود و بعدها به کانادا بازمی‌گردد تا در دانشگاه حقوق Osgoode Hall Law School ادامه تحصیل دهد و پس از چند سال تحصیل، از دانشگاه آز گود درجه حقوقی می‌گیرد و بعد از فارغ‌التحصیلی در دفترهای مختلف حقوقی شروع به‌کار می‌کند.

بسیاری علی احساسی را، به دلیل فعالیت‌هایش در جریان‌یافتن کمک‌رسانی‌ها پس از زلزله بم می‌شناسند.

علی احساسی و پویان طبسی‌ن‍‍‍ژاد دو کانادایی/ایرانی بودند که برای انتخابات سال ۲۰۱۵ از حوزه انتخابیه معروف به «ویلودل» اعلام آمادگی کردند. در رقابت برای جلب نظر رأی‌دهندگانِ این حوزهٔ انتخابیه درنهایت این علی احساسی بود که توانست بهتر عمل کند و نظرات موافق را بیشتر برای اعتماد کردن به وی رهنمون سازد.


مجید جوهری

مجید جوهری متولد سال ۱۳۳۹ در محله یوسف‌آباد تهران، نامزد حزب لیبرال از منطقه ریچموندهیل بود که توانست در انتخابات اکتبر ۲۰۱۵ در این منطقه به پیروزی برسد، اصلیت خانواده پدری وی از یزد است.

مجید جوهری پس از اتمام دوران دبیرستانش، با ویزای دانشجویی به شهر تورنتو می‌رود و در ابتدا به کالج جورج براون می‌رود و پس از طی دورهٔ فشرده‌ای برای آموختن زبان انگلیسی، پس‌ازآن در رشته علوم پایه، به دانشگاه یورک می‌رود، و سال بعد، برای ادامه تحصیل در رشته ریاضی و کامپیوتر به دانشگاه تورنتو می‌رود. اما او به خاطر علاقه به رشته‌های مهندسی به دانشکده پلی‌تکنیک رایرسون راهی می‌شود و پس از پایان فارغ‌التحصیلی در رشته مهندسی صنایع، MBA را در دانشگاه یورک آغاز می‌کند.

مجید جوهری تا سال ۲ دبستان تهران زندگی کرده است و بعد به اصفهان رفته و ازآنجا به رشت می‌رود و در آنجا می‌زید و پس از چندی مجدد به تهران بازمی‌گردد. مجید جوهری در نوجوانی به همراه خانواده چندی نیز ساکن کرج می‌شود.

مجید جوهری می‌گوید که از تلخ‌ترین خاطراتش خواندن خبر حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران بوده است.

وی معتقد است گفتگو می‌تواند به بهتر شدن زندگی مردم در ایران و همچنین راحت‌تر شدن تجارت ایرانیان ساکن کانادا با ایران کمک کند. وی می‌گوید هم‌حزبی‌های او در حزب لیبرال دوست می‌دارند کانادا مانند گذشته‌ها، به نقش میانجیگری عادلی که داشته است بازگردد.

Leave a Reply