بانک مرکزی اروپا خرید بدهی‌های کشورها را آغاز کرد
اوراق قرضه؛ کلید نجات اقتصاد اروپا

بانک مرکزی اروپا روند بازخرید بدهی‌های کشورهای اروپایی را آغاز کرد. قرار است این بانک برای کمک به کشورهای بحران‌زده منطقه یورو از روز دوشنبه آینده، اوراق قرضه دولتی و خصوصی (بدهی‌های بخش خصوصی و دولتی) آنها را بازخرید کند.

باز خرید این اوراق، نقدینگی بیشتری به نظام مالی کشورهای منطقه یورو تزریق خواهد کرد. یکی دیگر از اهداف این طرح تزریق پول به حوزه پولی یورو و مبارزه با خطر تورم منفی است. با اجرای این برنامه کشورها بهتر می‌توانند با مشکلات مالی و اقتصادی که با آن مواجه هستند مبارزه کنند.
به گزارش یورونیوز، بانک مرکزی اروپا در نظر دارد در چارچوب همین برنامه هرماه 60میلیارد یورو به نظام مالی کشورهای عضو منطقه یورو تزریق کند. این برنامه تا سپتامبر سال2016 ادامه خواهد داشت.
سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا به ریاست ماریو دراگی روز پنج‌شنبه در نیکوزیا، پایتخت قبرس تشکیل جلسه دادند. در پایان این نشست، بانک مرکزی اروپا در نرخ بهره بانکی خود یعنی 0.05درصد تغییری ایجاد نکرد.
رییس بانک مرکزی اروپا در جریان یک کنفرانس خبری پس از نشست نیکوزیا گفت: «انعطاف‌پذیر کردن سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا در جهت حمایت و تقویت ظهور و توسعه مثبت اقتصاد حوزه پولی یورو است. ارتباط و دسترسی به بازارهای مالی همچنین هزینه‌های مربوط به استقراض بخش خصوصی از خارج از این منطقه نیز بهبود یافته است. به‌ویژه، شرایط مربوط به استقراض شرکت‌ها و اخذ وام خانوارها بهتر شده است.»
اجرای برنامه بازخرید ماهانه اوراق قرضه تا سال۲۰۱۶ ادامه خواهد یافت. ماریو دراگی درباره وضعیت یونان گفت: «بانک مرکزی اروپا تا امروز 100میلیارد یورو به یونان کمک مالی اعطا کرده است. این کمک طی 18ماه گذشته از ۵۰میلیارد به ۱۰۰میلیارد یورو رسید. بنابراین در این وضعیت می‌توانیم بگوییم که بانک مرکزی اروپا بانک مرکزی یونان بوده است، اما این نهاد بانک مرکزی سایر کشورها نیز هست.»
به گزارش بلومبرگ، ماریو دراگی نبرد سختی را برای رسیدن به سازش بر سر تسهیل کمی اوراق در اروپا آغاز کرده است. او در‌حال‌حاضر به‌دنبال آن است تا در قدم اول تا آنجا که می‌تواند در ترویج این برنامه کوشش کند. تلاش دراگی برای اجرایی‌کردن این برنامه با وجود مخالفت‌های آلمان به‌عنوان قوی‌ترین بازوی اقتصادی اتحادیه اروپا کاملا خودش را در پیش‌بینی‌های جدید بانک مرکزی اروپا نشان داده است.
فوریه گذشته قیمت‌ها در اروپا در نتیجه پایین‌آمدن قیمت سوخت در کل جهان کاهش پیدا کرد و اقتصاد این ناحیه به یک هزارتوی تورم منفی وارد شد. بانک مرکزی اروپا به‌دنبال آن است تا از ورود بیشتر به این مارپیچ قیمت‌ها در اقتصاد جلوگیری کند. تورم برای سال آینده اروپا چیزی حدود 1.5درصد یعنی دوبرابر تورم 0.7درصدی دسامبر گذشته در نظر گرفته شده است. تورم 1.5درصدی همه امید بانک مرکزی اروپا برای به‌دست آوردن رشد تا سال2016 است.
اجرای این برنامه ممکن است برای دراگی یک فرار موفق کوتاه‌مدت باشد. با این حال منتقدان این برنامه همچنان بر دلایل خود برای مخالفت پافشاری می‌کنند. «ینس وایدمن» رییس بانک مرکزی آلمان از جمله منتقدین این برنامه است. به عقیده او اقتصاد منطقه یورو این قابلیت را داشت تا از نصف‌شدن قیمت نفت لذت ببرد با این حال یورو سقوط کرد و اثر خود را بر کاهش نرخ بهره گذاشت. وایدمن معتقد است که برای قضاوت در مورد تاثیر‌گذاری تسهیل کمی دشوار است. اروپا تاکنون چنین تجربه کاهش کمی در زمینه نرخ بانکی نداشته است از این‌رو کسی نباید درباره تاثیر آن در آینده صحبت کند.
به گزارش رویترز، بانک مرکزی اروپا همچنین آمادگی خود را برای اعطای کمک مالی به بانک‌های یونانی اعلام کرده است. اما در نظر گرفتن این کمک‌ها منوط به تعیین و اجرای اصلاحات اساسی اقتصادی در یونان است.
یونان نیز برای بازپرداخت بدهی‌های خود در کوتاه‌مدت به فروش اوراق‌قرضه دولتی روی آورده است. در این راستا مبلغ یک‌میلیارد یورو با سررسید ۶ماهه اوراق قرضه به فروش رفت. نرخ بهره این اوراق قرضه 2.97درصد اعلام شده که نسبت به یک‌ماه گذشته ۲۲درصد افزایش دارد.
بانک‌های یونانی ازجمله مشتریان مهم این اوراق‌قرضه هستند. پس از تصمیم بانک مرکزی اروپا مبنی بر عدم تضمین ضرر و زیان احتمالی بانک‌های یونانی در عملیات خرید این اوراق قرضه، اکنون به نظر می‌رسد این نهادها با شرکت در این عملیات بازخرید اوراق قرضه با خطر بیشتری مواجه باشند. پیش از این بستانکاران یونان با به‌تعویق انداختن زمان سررسید پرداخت بدهی‌های این کشور به‌مدت چهار ماه موافقت کردند.

منبع: روزنامه تعادل

Leave a Reply