وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:
هر1درصد رشد،100هزارشغل ایجاد می‌کند

ربیعی در مراسم معارفه مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر گفت: نباید با شواهد حسی غیرعلمی، در خصوص اشتغال قضاوت کرد، خوشبختانه با خروج از رشد منفی اقتصادی گامهای ارزشمندی در توسعه اشتغال برداشته شد.

ربیعی روز سه شنبه در مراسم معارفه مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر که در محل این صندوق برگزار شد، افزود: پیشانی دولت تدبیر و امید سیاست های رفاهی است که این مهم در گفتمان عمومی دولت مشهود است.

به گفته وزیر کار، یکی از برنامه های جدی دولت یازدهم که پیگیری می شود کاهش نرخ تورم، خروج از رکود و کاهش نرخ اشتغال بوده که موفقیت های چشمگیری را طی یکسال فعالیت خود در کارنامه دارد.

وی تاکید کرد: کنترل نرخ تورم نمی بایست با ادامه رکود همراه می شد که خوشبختانه با اتخاذ تدابیر ارزشمند توانستیم به همراه کاهش نرخ تورم از رشد اقتصادی منفی رهایی یابیم.

ربیعی ادامه داد: متاسفانه به دلیل بی تدبیری های سال های گذشته وارث کسری 56 درصدی بودیم که با توجه به این کسری انتظار نمی رفت به این زودی بتوانیم به نرخ مثبت رشد اقتصادی برسیم.

وی تعداد بیمه شده های 6 ماه نخست امسال را بیش از 390 هزار نفر ذکر کرد و گفت: در صورتی که نزدیک به 60 هزار بازنشسته و 20 هزار نفر هم در مدت یادشده در کارگاهها تعدیل شده باشند باز 295 هزار نفر به تعداد بیمه شده های کشور اضافه شده است.

وزیر کار افزود: افزایش تعداد بیمه شده ها به غیر از افرادی است که در خوشه های صنعتی و یا تعاونی ها به کار مشغول شده اند.

وی با اشاره به طرح تولید کفش چرمی که بتازگی در شهر مشهد افتتاح شد، گفت: قرار است برندی از ترکیه گرفته شود تا بتوانیم کفش های تولیدی توسط کارگران ایرانی را به بازارهای بین المللی صادر کنیم.

وی توضیح داد: برنامه های وسیعی برای اشتغال در بخش های دوخت پوشاک، ساخت زیورآلات و تولید کفش های چرمی در دست اجرا داریم که با راه اندازی آنها میزان فرصت های شغلی طی سالجاری افزایش خواهد یافت. هنوز تعداد اشتغال های یادشده در بیمه لحاظ نشده است.

به گفته ربیعی، علیرغم مشکلاتی که از گذشته به این دولت رسیده در ایجاد 400 هزار فرصت شغلی موفق بود.

** دولت سیاستهای رفاهی را سرلوحه کارهای خود قرار داده است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیگر اقدامات ارزشمند در جهت توسعه حمایت های اجتماعی را هدف قرار دادن 7.5 میلیون نفر برای بیمه سلامت عنوان کرد و گفت: تاکنون 5.6 میلیون نفر دفترچه درمانی توزیع شده و بقیه در حال مطالعه است.

وی از توزیع سبد امنیت غذایی به 7.5 میلیون نفر خبر داد و گفت: در مرحله دوم اجرای طرح امنیت غذایی 9.5 میلیون نفر تحت پوشش قرار می گیرند.

وزیر تعاون تاکید کرد: دولت در صدد است افرادی که کالری مناسب دریافت نمی کنند و دچار سوء تغذیه هستند، تحت پوشش امنیت غذایی قرار گیرند.

وی هدف از اجرای طرح امنیت غذایی را مبارزه با فقر غذایی عنوان کرد و گفت: این سیاست بخشی از سیاست های رفاهی دولت یازدهم است.

** بیش از 50 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه قرار دارند

ربیعی یادآور شد: در حال حاضر 40 میلیون نفر تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی، بیش از 6 میلیون نفر تحت پوشش صندوق بازنشستگی و حدود 6میلیون نفر (1.3میلیون خانوار) تحت پوشش صندوقهای بیمه هستند که در مجموع حدود 50میلیون نفر می شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: همانگونه که همه ایرانیان از دفترچه های درمانی برخوردار می شوند با تلاش های صورت گرفته از سوی دولت یازدهم، ایرانیان تحت پوشش بیمه های اجتماعی نیز قرار خواهند گرفت.

** سیاستهای دولت در زمینه بهزیستی

ربیعی اظهار داشت: همچنین وزارت کار در صدد است که پشت نوبتی در زمینه بهزیستی را دیگر فرد و یا خانواده ای تجربه نکند.

به گفته وی، سیاست های رفاهی مشخصه دولت یازدهم است و دولت نمی خواهد صورت مسئله را پاک کند بلکه در صدد است که به حل مسائل اجتماعی که برای مردم بسیار رنج آور است، بپردازد.

** سیاست های اخلاق دولت یازدهم

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به بحث اخلاقی کردن روش ها و گفتمان ها پرداخت و افزود: این دولت تابع اخلاق است و از رویه های نامناسب گذشته که از سوی برخی از مسئولان انجام می شد، بشدت پرهیز می کند.

وی سیاستهای اخلاقی دولت را سیاست نانوشته ای که از سوی همه مسئولان مراعات می شود، عنوان کرد و گفت: این دولت از روشهای توده ستایانه دوری و همواره سعی می کند که برنامه های خود را در عین شفافیت با محوریت اخلاق مداری به انجام برساند.

** سیاست های رفاهی بیمه روستائیان و عشایر

وزیر کار سیاست های صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر را ارتقا زندگی مردم در مناطق روستایی و عشایری کشور ذکر کرد و گفت: با تلاشهای صورت گرفته طی یکسال گذشته ارزش دفترچه های درمانی روستاییان چهار برابر رشد یافته است.

ربیعی ادامه داد: با تسویه بدهی سازمان تامین اجتماعی به داروخانه ها، هم اکنون روستائیان می توانند با دفترچه های درمانی از همه داروخانه ها داروی مورد نیاز خود را تهیه کنند.

وی اظهار داشت: دولت در صدد است که بیمه های اجتماعی روستائیان و عشایر تا پایان امسال از 1.3میلیون خانوار به 6میلیون خانوار افزایش یابد.

وی تاکید کرد: باید در خصوص مشاغل روستایی کار بیشتری انجام شود، هم اکنون قرار است سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور آموزش های خود را برای مشاغل روستایی افزایش دهد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در دو روستا در استانهای کرمانشاه و ایلام تولید قارچ و نان روستایی با بسته بندی در شرایط کاملا بهداشتی راه اندازی شده است، هرچند باید بهره وری در مناطق روستایی افزایش یابد.

ربیعی گفت: متاسفانه آگاهی نسبت به بیمه اجتماعی روستائیان اندک است که باید برای توسعه این نوع بیمه، تبلیغات بیشتری صورت گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان آنکه می توان با تبلیغات بصری و رو در رو روستائیان و عشایر را نسبت به این موضوع حساس کرد، افزود: هم اکنون پوشش بیمه روستائیان و عشایر در برخی از استانها بسیار اندک است لذا دفاتر کارگزاری ها برای پوشش بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر در استان ها باید فعالتر شوند.

وی گفت: صنایع دستی و صندوق مهر رضا(ع) را باید با بیمه های اجتماعی روستائیان و عشایر پیوند بزنیم.

** سیاستهای رفاهی، سیاستهایی مقدس است

ربیعی با اشاره به تقدیس اقدامات رفاهی گفت: کار برای مردم همواره منزلت بالایی دارد .کار برای مردم موجب رضایتمندی می شود .

به گفته وزیر تعاون، توسعه ای که فقط عده ای خاص از مواهب آن برخوردار شوند، قابل قبول نیست، باید محرومیت و فقر را از چهره اجتماعی بزداییم زیرا مردم استحقاق زندگی در شرایط رفاهی با ارزش تری را دارند.

وی در پایان این نشست با معرفی محمدرضا رستمی به عنوان مدیرعامل جدید صندوق بیمه های اجتماعی روستائیان و عشایر، وی را فردی شایسته برای قبول این مسئولیت عنوان کرد و از زحمات سیدعباس حسینی سرپرست قبلی صندوق قدردانی کرد.

منبع: ایرنا

 

Leave a Reply