انواع یقه در بازار کار

نوشته بابک راستی

در کشورهایی مثل آمریکا، اتریش، کانادا، انگلیس و استرالیا نظامی طبقه بندی شده از کارگر و کارمند وجود دارد که نظام استوار بر یقه آنرا می نامم.

چنین نامگذاری ای برگرفته از قرن نوزدهم می باشد که کارمندان مرد که در شرکت و کمپانی ها کار دفتری انجام می دادند لباس سفید می پوشیدند و کارگرانی که به کار فیزیکی می پرداختند یونیفرم معمولا و اکثرا آبی رنگ (منظور خانواده آبی هست، مانند سورمه ای)

 اصطلاحی است که به کارکنان حقوق بگیری که کارهای حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای دفتری مانند مدیریت، فروش و … را انجام می‌دهند، گفته می‌شود. این اصطلاح ترجمهٔ مستقیم اصطلاح انگلیسی White-collar worker که در اوایل سدهٔ بیستم در آمریکا رایج شد. اصطلاح کارگران یقه سفید در واقع برای نشان دادن تفاوت این افراد با کارگران یقه آبی (Blue-collar worker) به وجود آمده که به کارگرانی که کارهای بدنی را انجام می‌دهند، گفته می‌شود. در زبان فارسی معمولاً واژهٔ کارمند در اشاره به کارگران یقه سفید و کارگر در اشاره به کارگران یقه آبی استفاده می‌شود. گره اصطلاح قانونی آن که در اداره کار، تعوان و امور اجتماعی مورد استفاده دارد، همگی را کارگر می نامد.

علاوه بر این دو رنگ، رنگ صورتی برای گروهی از کارکنان که خدمات ارایه می دهند، مانند پرستار، معلم، گارسون، خدمه هواپیما و الخ.

در زبان انگلیسی، حقوق کارگری Wage نامیده می شود و حقوق کارمندی Salary

 

Leave a Reply