به گزارش «اقتصاد نیوز»، بعد از اجرایی شدن افزایش قیمت آب و برق در سال جاری، دولت در تلاش بود تا با انواع اهرم‌ها، مصرف افسار گسیخته این دو حامل انرژی را کنترل کند. برهمین اساس نیز مسئله جریمه پرمصرف‌ها مطرح شد.

در چنین شرایطی، چند روز قبل بود که خبرهایی مبنی بر رایگان شدن آب و برق کم‌مصرف‌ها عنوان شد تا یک روش تشویقی برای کاهش مصرف بررسی شود. این مسئله پیش از این از سوی حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس عنوان شده بود. وی در این رابطه عنوان کرده بود که در یکی از الحاقیه‌های لایحه رفع موانع تولید، دولت برای خانوارهای کم مصرف سیاست ارائه رایگان آب ، برق و گاز را در دستور کار دارد.

در این میان، کمیسیون انرژی نیز طرح دیگری را کلید زده تا در کنار تشویق کم‌مصرف‌ها، تنبیهی برای پرمصرف‌ها نیز در نظر گرفته شود. بر این اساس و آن طور که فارس اشاره کرده، کمیسیون انرژی تصویب کرده که افزایش قیمت آب و برق و بنزین در سال ۹۴ تنها برای پله‌های بالای مصرف اتفاق بیفتد، سهمیه سوخت به جای خودرو به هر خانوار اختصاص یابد و خانوارهای فاقد خودرو نیز از یارانه برخوردار شوند.

کمیسیون انرژی مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 94 مصوبه‌ای را در راستای حذف یا کاهش یارانه آب و برق و بنزین پر‌مصرف‌ها تصویب کرد. بر اساس این مصوبه افزایش قیمت آب و برق خانگی صرفا برای پله‌های بالای الگوی مصرف اعمال خواهد شد. در عین حال اگر دولت قصد داشته باشد قیمت بنزین را افزایش دهد، افزایش قیمت بنزین نیز تنها برای بنزین آزاد غیر سهمیه‌ای اعمال خواهد شد و قیمت بنزین آزاد تغییر نخواهد کرد. همچنین سهمیه بنزین به جای هر خودرو به هر خانوار تعلق خواهد گرفت و خانوارهای بدون خودرو معادل سهمیه یارانه دریافت خواهند کرد.

علی‌رغم اینکه دولت وعده داده بود یارانه نقدی دهک‌های بالای درآمدی جامعه را حذف کند تا یارانه‌ها عملا به صورت هدفمند اختصاص داده شود، این مصوبه کمیسیون انرژی که بر اساس نظام قیمت‌گذاری پلکانی یا IBT تنظیم شده است به دولت این امکان را می‌دهد که حتی بدون نیاز به شناسایی دهک‌های بالایی درآمدی جامعه از طریق سنجش میزان مصرف انرژی، یارانه پر‌مصرف‌ها را که عموما از اقشار توانگر جامعه محسوب می‌شوند، کاهش داده یا حذف کند.

این مسئله که خود می‌تواند یکی از راهکارهای شناسایی آنهایی باشد که نیازی به یارانه برای حامل‌های انرژی خود ندارند، این امکان را نیز دارد که با اختصاص سهمیه بنزین به هر خانوار به جای فرد، مصرف بنزین را نیز کنترل کند.

Leave a Reply