باز پخش
این مقاله در ششم شهریور 93 منتشر شد و امروز دوباره منتشر می شود…

انتقاد شدید لاریجانی از نحوه واگذاری نیروگاه‌ها

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واگذاری نیروگاه ها به وزارت دفاع یا پتروشیمی ها به سازمان تامین اجتماعی خواستار خاتمه فعالیت شرکت های نیمه دولتی در کشور شد و گفت: شرکت های نیمه دولتی از یکسو عنوان خصوصی سازی را یدک می کشند و از طرف دیگر در دولت دست دارند.
علی لاریجانی عصر امروز در مراسم اختتامیه دهمین همایش بین المللی انرژی با بیان اینکه تا پایان سال 1391 ایران با در اختیار داشتن بیش از 364 میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت نفت و گاز یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر هیدروکربوری جهان است، اظهار داشت: با توجه به ذخایر عظیم نفت، گاز و انرژی باید یک سند راهبردی در حوزه انرژی برای استفاده بهینه از منابع و حامل های انرژی تعریف و اجرایی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح مهمترین ویژگی های توسعه کشور از وجود ذخایر عظیم انرژی و امنیت سیاسی به عنوان دو پتانسیل عظیم توسعه کشور یاد کرد و افزود: وجود ظرفیت های تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر همچون برق بادی و خورشیدی، وجود سواحل گسترده در جنوب و شمال کشور و جمعیت جوان و جویای کار از دیگر پتانسیل های توسعه کشور است.

رئیس قوه مقننه با یادآوری اینکه به عنوان نمونه در سطح صنعت نفت وجود 1.5 میلیون تنوع قطعه و کالا وجود دارد، اظهار داشت: تنها با داخلی‌سازی و بومی‌سازی 300 تا 400 هزار قلم کالا و تجهیزات در صنعت نفت می‌توان یک ظرفیت عظیم اشتغال و کارآفرینی در کشور ایجاد کرد.

این مقام مسئول همچنین از ظرفیت های معادن کشور به عنوان یکی از پتانسیل های توسعه نام برد و یادآور شد: مجلس شورای اسلامی آمادگی حمایت از وزارت صنعت به منظور توسعه معادن کشور را دارد.

لاریجانی در ادامه با انتقاد از نحوه خصوصی‌سازی و اجرای سیاست های اخذ 44 قانون اساسی در کشور گفت: در گذشته برخی از شرکت های دولتی را به جای واگذاری به بخش خصوصی واقعی به شرکت های نیمه دولتی واگذار کرده است.

نماینده مردم قم در خانه ملت در تعریف شرکت های نیمه دولتی که برخی از شرکت های دولتی در قالب خصوصی‌سازی به آنها واگذار شده است، توضیح داد: این شرکت ها از یکسو عنوان خصوصی‌سازی را یدک می‌کشند و از سوی دیگر در دولت دست دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واگذاری نیروها به وزارت دفاع و یا واگذاری شرکت های پتروشیمی به سازمان تامین اجتماعی گفت: اگر قرار بود پتروشیمی ها به سازمان تامین اجتماعی واگذار شود که مسئولیت این مجموعه کار دیگری است، وزارت نفت صلاحیت بالاتری در حفظ و نگهداری شرکت های پتروشیمی داشت.

رئیس قوه مقننه همچنین با انتقاد از واگذاری نیروگاه های برق به وزارت دفاع تاکید کرد: این روش صحیحی برای خصوصی‌سازی به اجرای اصل 44 قانون اساسی نیست و دولت باید هرچه سریع‌تر این واگذاری ها و یا به فعالیت شرکت های نیمه دولتی خاتمه دهد.

این مقام مسئول همچنین خواستار مردمی شدن اقتصاد و فعال شدن بیشتر مردم در اقتصاد کشور شد و افزود: دولت باید به حبس مال توسط شرکت های دولتی پایان دهد و مردم را وارد صحنه اقتصاد کند.

لاریجانی همچنین با اشاره به رقم بالای بدهی های وزارت نیرو به بخش خصوصی بیان کرد: اگر این روند ادامه یابد و بخش خصوصی نتواند مطالبات قانونی خود را اخذ کند، قطعا به دنبال دلالی می رود و در مجموع دولت باید برای این بیماری های اقتصادی راه علاجی پیدا کند.

وی در خصوص مهمترین راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی توضیح داد: اخیرا وزارت نفت 80 میلیارد دلار طرح و پروژه جدید بهینه سازی مصرف انرژی را به شورای مالی اقتصاد ارائه کرده که این اقدام خوبی است.

به گزارش مهر،رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین از تخفیف بودجه 12 هزار میلیارد تومانی به منظور افزایش راندمان نیروگاه ها، کاهش مصرف سوخت و بهینه سازی مصرف انرژی در سطح مصرف برق کشور خبر داد و گفت: هم اکنون 20 درصد انرؤی در شبکه تولید و انتقال برق کشور اتلاف می شود که وزارت نیرو باید راهکاری برای این موضوع بیاندیشد.

این مقام مسئول در پایان همچنین با اشاره به ضرورت افزایش ضریب بازیافت از مخازن هیدروکربوری کشور خاطر نشان کرد: افزایش هر یک درصد ضریب بازیافت مخازن هیدروکربوری منجربه افزایش 5 میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت ایران می شود.

 

One Reply to “انتقاد شدید لاریجانی از نحوه واگذاری نیروگاه‌ها”

  1. بد نیست یادی کنیم از دکل نفتی گم شده در دولت محمود احمدی نژاد…

Leave a Reply