افت‌ تورم چگونه به یک‌معضل برای اقتصاد جهان تبدیل شد؟

راسل ناپیر، نویسنده کتاب «کالبدشناسی بازار راکد» و بنیان‌گذار پلت‌فرم پژوهشی «ERIC»، در گفت‌وگویی ویدئویی با سایت روزنامه «فایننشال‌تایمز»، به تشریح خطرات ناشی از کاهش تورم و رکود حاصل از اقتصادهای ضربه‌خورده نوظهور پرداخت.

قیمت دارایی‌‌ها در بازارهای توسعه‌یافته جهان ظرف چند ماه اخیر به‌شدت صدمه دیده‌ و به نظر می‌رسد این بیماری از سوی بازارهای نوظهور، به‌خصوص چین و احتمالاً از طریق قیمت کالاها به این بازارها سرایت کرده‌است. البته در چند روز اخیر شاهد تثبیت حدودی در قیمت‌های بازارهای کالایی و دارایی‌ها در چین بوده‌ایم.


به گزارش اقتصادنیوز، راسل ناپیر با اشاره به دو نموداری که نشان‌دهنده عملکرد بسیار بد سهام کالاها و دارایی‌های بازارهای نوظهور است، اظهار کرد: کاهش تورم از بازارهای نوظهور آسیب‌دیده به بسیاری نقاط جهان سرایت کرده‌ و موجد بازار راکد در کشورهای توسعه‌یافته شده است.
مجری «فایننشال‌تایمز» خاطرنشان کرد که بسیاری معتقدند ارزانی کالاها به نفع اقتصادهای نوظهور است که واردکننده اصلی کالاهایی از قبیل نفت و فولاد هستند. او از ناپیر پرسید که این موضوع برای بازارهای توسعه‌یافته چه عواقبی دارد؟

ناپیر پاسخ داد: یکی از بزرگ‌ترین مباحثات جهانی این است که آیا کاهش تورم خوب است یا بد؟ کاهش تورم خوب همان است که اشاره شد، به این معنا که برای مثال در اقتصادی مانند آمریکا، جریان وجوه نقدی شرکت‌های بزرگ خوب باشد، جریان نقدی خانوارها مناسب باشد و قیمت محصولات کاهش یابد. این را می‌توان کاهش تورم خوب دانست، زیرا قدرت خرید ببیشتری داریم.
او ادامه داد: از سوی دیگر کاهش تورم بد وقتی رخ می‌دهد که در یکی از موارد فوق، جریان وجه نقد کاهش یابد. اگر به آمریکا برویم و این سؤال را مطرح کنیم که آیا نقدینگی در این موارد کاهش یافته است، پاسخ درباره وجوه نقد شرکت‌های بزرگ، مثبت است؛ به خصوص در حوزه انرژی.
ناپیر تأکید کرد که حوزه انرژی در آمریکا بسیار بزرگ و با اهمیت است وتحت تأثیر قرار گرفته؛ یک مورد دیگر نیز وجود دارد که از طریق نرخ ارز است. جریان وجه نقد در آمریکا بر اثر نرخ ارز بالا ضربه خورده است. وضعیت بازارهای نوظهور بر پایین راندن قیمت کالاها و بالابردن نرخ ارز تأثیر گذاشته و به تدریج بر نقدینگی شرکت‌های بزرگ نیز اثر می‌گذارد.
جیمز مکینتاش مجری «فایننشال تایمز» درباره توقع مردم از تورم ظرف 5 سال آینده و حساسیت آنها نسبت به قیمت بازارهای کالایی و نفت، از ناپیر پرسید که آیا کاهش قیمت کالاها، به کاهش تورم بد منجر شده و در بلند‌ مدت، خبر بدی محسوب می‌شود یا باید ارتباط آن‌ها را نادیده گرفت؟
ناپیر، ضمن تأکید بر نظریه قوی بن برنانکی (اقتصاددان آمریکایی و رئیس سابق فدرال‌رزرو) در این رابطه گفت: برنانکی در سخنرانی معروف سال 2002 خود گفته بود بدترین شرایط برای فدرال‌رزرو این است که نرخ بهره صفر باشد و ناگهان کاهش تورم اتفاق بیفتد. برنانکی گفته بود که این موضوع بر فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری و همچنین سرمایه‌گذاری در مسکن تأثیر می‌گذارد. برنانکی در قسمت دوم سخنرانی‌اش این سؤال را مطرح کرد که اگر قیمت محصولات کاهش یابد، مردم بیشتر خرید می‌کنند یا کمتر؟ یک بار در دهه 90 این اتفاق افتاده بود و جواب «خرید بیشتر» بود. اما به عقیده من این دفعه پاسخ درست «خرید کمتر» است.
به گفته ناپیر، کاهش قیمت ممکن است به کاهش مصرف منجر شود و در نتیجه کاهش تورم بد رخ دهد.

منبع: اقتصادنیوز

Leave a Reply