اعلام ظرفیت فعال صنایع

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت فعال صنایع کشور گفت: صنعت خودرو از ۶۰ درصد،‌ صنعت سیمان از ۹۴ درصد و صنایع غذایی از ۶۰ درصد ظرفیت خود استفاده می‌کنند.

محسن صالحی‌نیا افزود: در بخش خودرو هم اکنون ظرفیت تولید دو میلیون دستگاه خودرو را داریم. در سال 90 توانستیم یک میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو تولید کنیم و امسال نیز درصددیم یک میلیون و 200 هزار دستگاه تولید کنیم که در مجموع از ظرفیت خودرو به میزان 60 درصد استفاده شده است. وی تصریح کرد: در سایر صنایع نیز به عنوان مثال در سیمان از 94 درصد ظرفیت و در صنایع غذایی از 60 درصد ظرفیت استفاده کرده‌ایم. اما باید این نکته را مشخص کنم که ظرفیت صنایع مختلف متفاوت بوده و هر کدام با توجه به نوع پروژه‌ها و تجهیزات خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.
صالحی‌نیا در رابطه با تخصیص یارانه 1200 میلیارد تومانی که با اولویت صنایع کوچک و متوسط مورد تصویب دولت قرار گرفته است، افزود: قرار است این رقم در قالب سود تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد. حتی تفاهم‌نامه‌ها نیز با بانک‌های تخصصی امضا شده تا دو یا سه برابر ظرفیت این منبع تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد اما هنوز چنین چیزی اجرایی نشده است. وی گفت: امیدواریم حداقل تا پایان سال این منابع به نحو مناسبی به بخش‌های تولیدی تخصیص پیدا کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

Leave a Reply