شماری از مقام‌های پیشین و کنونی جمهوری اسلامی در همایشی با موضوع سربازی، از شیوه‌ی کنونی سربازگیری اجباری در ایران انتقاد کردند و آن را نوعی بیگاری، تنبیه و بر خلاف قانون اساسی توصیف نمودند.

موضوع تغییرات در قانون سربازی در ایران نخستین بار در مردادماه سال گذشته و به دنبال انتشار گزارشی توسط “مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی”، به طور جدی در رسانه‌های ایران مطرح شد؛ هرچند که پیش از آن نیز محسن رضایی، یکی از کاندیداهای انتخابات گذشته‌ی ریاست جمهوری اسلامی، حذف سربازی اجباری را به یکی از وعده‌های اصلی انتخاباتی خود تبدیل کرده بود.

پس از آن، در اواسط مردادماه بود که “دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران” با همکاری “مرکز ایرانی مطالعات لیبرالیسم”، کمپینی را با عنوان “نه به سربازی اجباری” با شعار “سربازی اختیاری، حق جوان ایرانی” در فیسبوک راه‌اندازی کردند که این صفحه در حال حاضر، نزدیک به ۲۹ هزار نفر دنبال‌کننده دارد.

در این میان، اما به نظر می‌رسد حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، از مدافعان اعزام جوانان به سربازی باشد. او در نخستین روز سال ۱۳۹۳، در جریان بازدید از یک مجمتع بهزیستی در تهران در واکنش به ابراز نگرانی یک جوان برای اعزام به سربازی و عقب ماندن از ادامه تحصیل گفت: «با رفتن به سربازی کسی از زندگی عقب نمی‌افتد؛ سربازی یک تجربه است و فقط یک آموزش نظامی نیست.»


 رییس سازمان وظیفه‌ی عمومی ناجا، روز چهارشنبه (۱۵ می-۲۵ اردیبهشت) در یک نشست خبری از نامزدهای ریاست‌ جمهوری اسلامی در ایران خواست تا در خصوص تغییر قانون سربازی به مردم وعده ندهند.

سردار حمید صدرالسادات که در خصوص آخرین تغییرات مربوط به قانون سربازی سخن می‌گفت، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «برخی کاندیداها که می‌گویند سربازی را آسان می‌کنیم یا مدت آن را کاهش می‌دهیم باید بدانند تغییر در قانون نه به مصلحت است و نه امکان دارد.»

به نوشته‌ی ایسنا، وی با بیان اینکه «اظهارنظر در مورد وضعیت و نوع خدمت احتیاج به کارشناسی دارد» افزود: «تا زمانی که کارهای کارشناسی انجام نشود نمی‌توان هیچ تغییری در قانون ایجاد کرد. سخنانی که در مورد حرفه‌ای سازی یا کسر خدمت اعلام می‌شود خلاف واقع است و آنچه می تواند مورد عمل واقع شود همان قانونی است که در حال حاضر اجرا می‌شود و بعید است برای آینده نزدیک قانونی تغییر کند.»

سخنان این مقام مسوول در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، پاسخی به اظهارات هفته‌ی گذشته‌ی محسن رضایی، فرمانده‌ اسبق سپاه پاسداران و از کاندیداهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است که در یک جلسه‌ی پرسش و پاسخ در جمع دانشجویان دانشگاه بوعلی سینای همدان، وعده داد که سربازی حرفه‌ای را جایگزین سربازی اجباری خواهد کرد تا تنها «کسانی که داوطلب هستند» به سربازی بروند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در پاسخ به سوال یک دانشجوی پسر مبنی بر اینکه «چه برنامه‌ای برای دانشجویان پسر دارید؟» گفت: «با توجه به اینکه رییس‌جمهور،  رییس شورای امنیت ملی نیز هست، می‌تواند پیشنهادهایی برای بهبود امنیت ‌دهد که ما با کمک ستاد کل نیروهای مسلح طرح را آماده می‌کنیم و اگر لازم شد مصوبه مجلس می‌گیریم و بعد از مقام معظم رهبری مصوبه را می‌گیریم.»

آقای رضایی پیش از این نیز در آخرین روزهای فروردین‌ماه، در جمع دانشجویان دانشگاه ارومیه بر این مساله تاکید کرده بود که اظهاراتش در همان زمان با واکنش «یک مقام مسوول در ستاد کل نیروهای مسلح» روبه‌رو شده بود.

این مقام مسوول که نامش منتشر نشده، از کاندیداهای ریاست جمهوری خواسته بود تا «در مورد مدل سربازی که از حیطه ریاست جمهوری خارج است، اظهارنظر نکنند». او خطاب به مردم و «به ویژه جوانان و مشمولان» هم گفته بود که «به تبلیغاتی از این قبیل توجه نکنند».

گفتنی است ایران از جمله ۲۴ کشور دنیا است که “خدمت سربازی اجباری” در آن‌ها بیش از ۱۸ ماه است. پسران ایرانی پس از پایان تحصیلات خود موظف هستند تا دوره‌ی سربازی خود را که بین ۲۱ ماه تا دو سال است در یکی از نهادهای نظامی بگذرانند.

Leave a Reply