اظهارات وزیر امور خارجه کری پیش از دیدار با وزیر خارجه ظریف در نیویورک:

22 آوریل 2016 نیویورک

« عصر همگی بخیر، اجازه دهید اگر بتوانم چند کلمه ای سخن بگویم. بسیار از دیدار امروز با وزیر خارجه ظریف برای ادامه گفتگوهایمان درباره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک خرسندم. ما در ابتدای این هفته دیدار بسیار پرثمری داشتیم. نظرات بسیاری رد و بدل شد. ما درباره برخی چالش ها گفتگو کردیم، و بنابراین فکر می کنم هردوی ما تصمیم گرفتیم کارهایی بود که باید انجام می دادیم. و امروز بازگشته ایم تا آن گفتگو را ادامه دهیم .

ابتدا، می خواهم درخصوص یکی از مسایلی که درباره آن گفتگو داشته ایم صحبت کنم. همانطور که پرزیدنت اوباما گفته است، همانطور که وزیر خزانه داری، جک لو گفته است و همانطور که من گفته ام و ما بارها این موضوع را تکرار کرده ایم، ایالات متحده بر سر راه تجارت مجاز با ایران، از زمان اجرای برجام، نایستاده و نخواهد ایستاد. و من می خواهم تاکید کنم که ما، همانطور که تعهد کردیم، تحریمهای هسته ای مان را برداشته ایم، و اکنون فرصتهایی برای بانکهای خارجی برای انجام بازرگانی با ایران وجود دارد

متاسفانه، به نظر می رسد بین برخی بانکهای خارجی تاحدی سردرگمی وجود داشته باشد، و ما می خواهیم این موضوع را تا جایی که بتوانیم روشن کنیم. در بین تحریمهای هسته ای که برداشته شده اند، تحریمهایی وجود داشتند که مانع انجام معاملات ایران با بانکهای غیرآمریکایی می شدند، از جمله (معاملاتی مانند) فراهم آوردن دسترسی به سرمایه های ایران که پیش از این در خارج از کشور مسدود شده بودند.

اکنون ما مخالفتی نداریم – می خواهم این را به روشنی بگویم. ما هیچ مخالفتی نداریم و بر سر راه بانکهای خارجی ای که با بانکها و شرکتهای ایرانی تعامل می کنند نمی ایستیم، قطعا تا زمانی که آن بانکها و شرکت ها در لیست تحریمهای غیرهسته ای ما نباشند. اما، (برداشته شدن) تحریمهای هسته ای به بانکهای غیر آمریکایی اجازه داد تا با شرکتها و فعالیتهای تجاری در ایران تعامل داشته باشند، وبه‌ آنها اجازه داد تا سرمایه گذاری و دسترسی به سرمایه ها را فراهم آورند، و مهم اینکه، به ایران اجازه داد تا به سرمایه های خودش نیز دسترسی پیدا کند.

ما همچنین – می خواهم بگویم که درک می کنیم که بانکها و شرکت ها تصمیمات تجاری پیچیده ای پیش رو دارند، و باید این تصمیمات را بگیرند. اما، به همین دلیل است که وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری به شکلی فعالانه، با دولتهای شریک ما و بخش خصوصی در ارتباط بوده اند تا آن تحریم هایی که برداشته شده اند را توضیح دهند. و چنانچه بانک یا هر شرکتی پرسشی در این زمینه داشته باشند، ما خوشحال می شویم به آن پرسشها پاسخ دهیم. آنها نباید صرفا تصور کنند فعالیتهایی که پیش از برجام مجاز نبوده اند، در این زمان نیز مجاز نیستند. و همچنین نباید تصور کنند فعالیتهایی که همچنان تحت تحریمهای اولیه ممنوع هستند، برای طرفهای خارجی هم ممنوع می باشند. اینطور نیست.

پس اگر شک دارید، پیام من این است – اگر شک دارید، سوال کنید.

حال، ما متوجه هستیم که مدتی طول می کشد تا شرکتها نسبت به از سرگیری روابط با ایران اطمینان حاصل کنند، و انصافا، این موضوع بخاطر نگرانی هایی غیر از تحریم هاست. و همانطور که ما در گفتگویی بی پرده گفته ایم، ایران باید تا حدی نظام بانکی خودش را نوین و جدید سازد تا شروع به انجام کارهایی بکند – که در طی سالهایی که تحت تحریمها عمل می کرد، انجام نداده است، و این نوین سازی آن پروسه را آسان می کند.

اما می خواهم به وضوح بگویم که ایالات متحده متعهد است تا سهممان را در حصول اطمینان از اینکه برجام – توافقی که ما به آن دست یافتیم- حقیقتا برای تمام طرف ها کار می کند، انجام دهیم؛ که معتقدیم این کار به نفعمان است. و همانطور که به تعهداتمان عمل کرده ایم، همچنان به کار با ایران ادامه می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران نیز به تعهداتش می کند. این ویژگی عملکرد متقابل بود که در این توافق ایجاد شد و مهم است که مطمئن شویم در اجرای آن نیز این عملکرد متقابل وجود خواهد داشت.»

Leave a Reply