گزیده هایی از اظهارات امروز پرزیدنت اوباما در نشست مطبوعاتی مشترک با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلستان:


« از زمانی که من ریاست جمهوری را به عهده گرفتم، تعهد کردم که ایران به سلاح اتمی دست نخواهد یافت، و اینکه ما هرآنچه بتوانیم را برای جلوگیری از این امر انجام خواهیم داد. اگر ایران به سلاح هسته ای دست می یافت، آنوقت یک مسابقه تسلیحاتی را در خاورمیانه به راه می انداخت و کار ما را در جلوگیری از گسترش مواد هسته ای بسیار دشوارتر می ساخت. باتوجه به قابلیت های موشکی آنها، این موضوع نزدیکترین متحدان ما از جمله اسرائیل را در تهدید قرار می داد، و نهایتا می توانست تهدیدی برای ما باشد.
و بنابراین آنچه ما انجام دادیم این بود که بطور سیستماتیک، با کمک کنگره، قوی ترین و کارآمدترین رژیم تحریم ها را در تاریخ نوین ایجاد کردیم. و نکته قابل توجه این بود که از زمانی که من ریاست جمهوری را آغاز کردم، دنیا بر سر این موضوع متفرق شده و ایران متحد شده بود. و از طریق تلاشهای دیپلماتیک بسیار قوی، ما دنیا را متحد و ایران را منزوی ساختیم. و بخاطر آن تلاشها است که ما آنها را بر سر میز مذاکره آوردیم – نه برای خودنمایی و نه برای نشستهایی بی نتیجه بلکه برای گفتگویی واقع گرایانه و اساسی برسر برنامه هسته ای شان.
بنابراین توافق پابرجا باقی مانده است و مذاکرات جدی بوده اند. ما متضرر نشده ایم. ایران در طول مدت این مذاکرات به برنامه هسته ای اش شتاب نبخشیده است. در واقع برنامه اتمی ایران نه تنها به حالت تعلیق درآمده است بلکه ما واقعا موفق شده ایم بخشی از انباشتی که آنها داشتند را کاهش دهیم.
اکنون در طول چند ماه آینده رشته ای از مذاکرات را بر روی میز خواهیم داشت تا مشخص کنیم آیا ایران به نتیجه ای مثبت می رسد یا خیر. و نکته چشمگیر اینجا اتحادی است که ما با دنیا حفظ کرده ایم تا ایران را منزوی کرده و آنها را مجبور به مذاکرات جدی کنیم. گروه ۵ + ۱ نه تنها چین را در خود دارد بلکه روسیه را نیز شامل می شود. و آنها همچنان به همکاری با ما در برقراری وضعیتی که متضمن عدم دسترسی ایران به سلاح هسته ای می شود، ادامه داده اند.
من همیشه گفته ام شانس اینکه ما به یک توافق دیپلماتیک دست یابیم احتمالا کمتر از ۵۰/۵۰ است. ایران رژیمی است که عمیقا به غرب مشکوک است ، عمیقا به ما مشکوک است. آنها در گذشته، بطور مخفیانه و محرمانه بخشهایی از این برنامه (هسته ای) را به پیش برده اند. ما بر سر مسائل عمده ای اختلافات بزرگی با آنها داریم. ولی اگر در واقع ما هنوز فرصتی داشته باشیم تا به توافق دیپلماتیکی برسیم که ضمانتهای قابل راستی آزمایی به ما بدهند که آنها (ایران) به سلاح هسته ای نخواهند رسید، آن بهترین نتیجه ممکنی است که می توانیم در حال حاضر به آن برسیم.

و پرسشی که من برای نمایندگان کنگره داشتم، از جمله آن دسته از نمایندگانی که در حزب من هستند این است که: چرا ما باید اقدامی کنیم که ممکن است منجر به خطر انداختن رسیدن به توافق در ۶۰ یا ۹۰ روز آینده شود. هدف دقیقا از انجام این کار چیست؟
من می توانم از ریسک های این کار برایتان بگویم، و فکر می کنم دیوید اینجا با من هم عقیده باشد. طبق توافق موقتی که ایران را به پای میز مذاکره آورد، ما نباید تحریم های تازه ای اعمال کنیم. حالا ممکن است برخی بگویند اینها از لحاظ فنی تحریم های جدیدی نیستند، بلکه قوانینی هستند برای اعمال تحریم های احتمالی آینده. من یه شما اطمینان می دهم ایران و شرکای ما چنین برداشتی نخواهند داشت.
بنابراین امکان شکست گفتگوها بسیار بالاست. و اگر این اتفاق بیافتد، در آن زمان دیگر محدودیتی بر روی ایران نخواهد بود تا عین کارهایی را که پیش از آمدن به میز مذاکره انجام میداد، دیگر انجام ندهد: تولید راکتور آب سنگینی که پس از تکمیل و ساختش از بین بردنش بسیار دشوار است و از لحاظ نظامی حمله به تاسیسات زیرزمینی بسیار دشوار است، بازگشتن به تاسیسات زیرزمینی که دسترسسی نظامی به آن بسیار بسیار مشکل است و افزایش سرعت سانتریفیوژهای پیشرفته که زمان توان گریز هسته ای را کمتر می کند.
و آنها خواهند گفت که دلیلی که به مذاکرات پایان دادند این بود که ایالات متحده به وعده هایش عمل نکرد و باعث از بین بردن توافق شد و برخی در دور دنیا با آنها ابراز همدردی خواهند کرد — و این بدین معنی است که تحریم های کنونی ممکن است از هم بپاشند زیرا اعمال این تحریم ها برای برخی از کشورها دشواری ایجاد می کند. آنها بسیار مایل به خرید نفت ایران هستند و علتی که خودداری کرده انده، با اینکه به ضرر اقتصاد کشورشان است این است که ما به آنها نشان داده ایم به گونه ای مشروع سعی می کنیم این مشکل را حل کرده و از رویارویی نظامی جلوگیری کنیم.
اکنون در این زمینه، ما دلیل خوبی برای تضعیف مذاکرات نداریم تا زمانی که (مذاکرات) روند خودرا طی کند. حال اگر ایران نهایتا قادر نباشد جواب مثبت دهد، اگر آنها نتوانند تضمین هایی را به ما بدهند که من و دیوید کامرون و دیگران را متقاعد کند که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نیستند، آن وقت ما می توانیم گزینه های دیگر را بررسی کنیم. و من اولین نفری خواهم بود که به کنگره خواهم رفت تا بخواهم فشارها را افزایش دهند. »

Leave a Reply