آخرین اخبار از ناوگان هوایی کشور یکشنبه، سی ام آذر 1393 – 12:01 عصر

از قول مسوولان کشوری

طی دو روز گذشته لایحه دولتی ماندن ایران‌ایر تقدیم مجلس شد، همچنین تعمیر ۱۴موتور هواپیما در خارج کشور نیز بررسی شد. روز گذشته نیز وزیر راه و شهرسازی از ممنوعیت خرید و اجاره هواپیماهای بالای ۱۵ سال در آینده نزدیک خبرداد.

به گزارش «اقتصاد نیوز» روز گذشته وزیر راه و شهرسازی از ممنوعیت خرید و اجاره هواپیما بیش از ۱۵ سال خبرداد و گفت که از این به بعد فقط به هواپیماهای با سن زیر ۱۵ سال اجازه اجاره یا خرید داده می‌شود.

عباس آخوندی افزود: در دستورالعمل قبلی محدودیتی برای ورود هواپیما نداشتیم تا جایی که هواپیماهای با عمر ۴۰ سال وارد کشور می‌شد.

وی با تأکید بر اینکه این مسئله باعث شده بود ناوگان هوایی ایران جزو پیر‌ترین ناوگان هوایی دنیا باشد از بازسازی ساختار ایران‌ایر خبر داد و گفت: شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند از منابع صندوق توسعه ملی به شکل ریالی و ارزی استفاده کنند.

متوسط سن هواپیمای ایران ۲۲سال
وزیر راه و شهرسازی افزود: شرکت‌های هواپیمایی در بدو تولد پیر متولد شده‌اند. هم‌اکنون متوسط سن هواپیماهای ۱۸ ایرلاین داخلی حدود بیست‌ودو و نیم سال است که این مساله نشان می‌دهد تمام ایرلاین‌ها پیر متولد شده‌اند.

آخوندی گفت: باید با مردم صحبت کنیم و بگوییم که قیمت بلیط یک هواپیمای ۱۰ ساله بیش از قیمت بلیط یک هواپیمای ۲۰ ساله است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: هواپیماهای شرکت‌های تازه تاسیس باید زیر ۱۵ سال سن داشته و نو باشند و قطعاً اگر شرایط مذاکرات ۱+۵ بهتر شد در سن ناوگان تجدید نظر می‌شود.

تاکید بر دولتی ماندن ایران‌ایر
آخوندی با اشاره به دولتی ماندن ایران ایر گفت: در بخش شرکت‌های هواپیمایی حامل پرچم لایحه‌ای تقدیم مجلس می‌کنیم مبنی بر اینکه بازسازی ساختاری شرکت هواپیمایی حامل پرچم انجام شود، هما به عنوان ایرلاین حامل پرچم ایران جایگاه مناسبی در صنعت دارد اما مورد بی‌مهری قرار گرفته است؛ نباید به همین راحتی شاهد فرسایش ایران‌ایر باشیم.

آخوندی با تاکید بر اینکه دولت می‌تواند ۲۰ درصد بازار را در صنعت حمل و نقل هوایی در اختیار داشته باشد، اظهار کرد: ایران‌ایر به عنوان یک شرکت حامل پرچم لازم است با حمایت دولت و مجلس رشد کند.

به گفته وی، حمایت از نوسازی ناوگان و بازسازی ساختاری در بند «ل» تبصره ۵ بودجه ۹۴ به دولت پیشنهاد شده است مبنی بر اینکه اجازه داده‌ایم تمام شرکت‌های خصوصی در همه مدل‌های حمل و نقلی از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی و ریالی استفاده کنند و در شرایطی هم دولت تضامین لازم را ارائه دهد.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد شبکه بین فرودگاهی گفت:: در شهری همچون تهران که ۳ فرودگاه امام خمینی (ره) مهرآباد و پیام را دارید باید شبکه بین فرودگاهی ایجاد شود.

خرید ۱۰ هواپیما و ابلاغ آیین‌نامه جدید حقوق مسافران هوایی
روز گذشته نیز رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از ابلاغ آیین‌نامه جدید حقوق مسافران هوایی خبرداد.

جهانگیریان گفت: در سال جاری تعداد پرواز‌ها ۶ درصد، جابه‌جایی مسافر ۱۱ درصد، حمل بار و پست ۱۶ درصد، مسافر بین‌المللی ۲۰ درصد، زائران حج ۱۷ درصد، مسافران عتبات عالیات ۴۳ درصد، مسافران داخلی ۸ درصد و پروازهای عبوری ۴۳درصد افزایش یافته است.

فشار از سوی امریکا در تامین قطعات هواپیما
جهانگیریان گفت: فشارهای جدیدی از سوی آمریکا و کشورهای غربی فضا را برای شرکت‌های هواپیمایی سخت‌تر کرده است.

وی با بیان اینکه در تامین قطعات هواپیما گشایش‌های موردی اتفاق افتاده، گفت: فشارهای جدیدی از سوی آمریکا و کشورهای غربی فضا را برای عملکرد شرکت‌های هواپیمایی سخت‌تر کرده به‌طوری که انتقال ارز و پول دچار مشکلاتی شده است.

جهانگیریان با بیان اینکه در سال‌های قبل چنین محدودیتی وجود نداشت، افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۱۰ فروند هواپیما وارد کشور شده است. متاسفانه به همین تعداد هواپیما از ناوگان خارج شده اما با این حال سعی کرده‌ایم صندلی آماده به کار به میزان سال گذشته نگه داریم.

افزایش ضریب مسافرت‌های خارجی
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ضریب اشغال مسافرت‌های داخلی ۸۴ درصد و ضریب مسافرت‌های خارجی ۷۵ درصد افزایش یافته این افزایش ضریب را از محل ارتقای بهره‌وری تعداد سفرهای هوایی اعلام کرده و گفت: در صنعت حمل و نقل هوایی با چالش‌هایی مواجه هستیم و لازم است در بُعد اجرا و سیاست‌گذاری‌ها و پیگیری‌های کلان دست در دست هم دهیم و کار‌ها را پیش ببریم.

وی با اشاره به رعایت حقوق مسافر تاکید کرد: متاسفانه علی‌رغم همه اقدام‌های انجام شده به مرحله‌ای که مردم در بحث حقوق مسافر استحقاق آن را داشته‌اند، نرسیده‌ایم به دنبال این هستیم که وضع را با وجود تحریم‌ها بهتر کنیم.

جهانگیریان با اشاره به اینکه در این راستا آیین‌نامه حقوق مسافر به مرحله نهایی رسیده و طی هفته‌های آینده ابلاغ می‌شود، بیان کرد: در این آیین‌نامه به سه بعد پرداخته‌ایم، در زمان خریط بلیط، در زمان پذیرش در فرودگاه و در حین پرواز و حتی پس از آن رعایت حقوق مسافران در این آیین‌نامه مدنظر قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه از یک محیط اقتصادی در این صنعت برخوردار نیستیم، گفت: روابط اقتصادی ایرلاین‌ها، شرکت‌ فرودگاه‌ها و شرکت پخش باید به گونه‌ای باشد تا نقیصه‌ها را برطرف کند.

Leave a Reply