نمایشگاه مجازی فارس سیاست و استراتژی اسقاط خودروهای از رده خارج

اسقاط خودروهای از رده خارج

رئیس ستاد حمل‌ونقل و سوخت با اشاره به صدور ۶۵ هزار گواهی اسقاط خودروهای فرسوده در ۳ ماهه نخست ۹۴ گفت: این روند قابل قبول نیست و باید سریع‌تر دنبال شود، چرا که اگر انباشت تولید خودرو اتفاق بیفتد نمی‌توانیم خروج خودروهای فرسوده را جوابگو باشیم.


علیرضا فیض‌بخش در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: رویه قبلی درباره خروج خودروهای فرسوده از رده مصرف ادامه دارد، اما ما ۳ پیشنهاد به دولت محترم ارائه کرده‌ایم تا این روند تسریع شود. وی افزود: دلیل اصرار ما بر تسریع در خروج خودروهای فرسوده آن است که وقتی به سال‌هایی که تولید خودرو بالاست می‌رسیم با انباشت مواجه نباشیم.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت با بیان اینکه ۳ پیشنهاد ما روی میز دولت قرار گرفته و منتظر تصمیم دولت هستیم، اضافه کرد: البته همین الان هم که صادرات کند شده باز هم آمار خروج خودروهای فرسوده قابل قبول و قابل مقایسه با سال گذشته است و افت قابل توجهی نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: در ۳ ماهه نخست امسال معادل ۶۵ هزار گواهی اسقاط در خودروهای سبک و سنگین صادر شده است که با توجه به کسادی بازار در ۳ ماهه نخست سال و ۱۵ روز تعطیل فروردین به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری عدد سال گذشته قابل حصول باشد. فیض‌بخش تصریح کرد: با این وجود این روند قابل قبول نیست و روند باید سریع‌تر دنبال شود؛ چراکه اگر انباشت تولید خودرو اتفاق بیفتد نمی‌توانیم خروج خودروهای فرسوده را جوابگو باشیم.

وی گفت: برآورد ما نشان می‌دهد تا ۵ یا ۶ سال گذشته تولیدات به ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار دستگاه و به تدریج تا ۱.۵ میلیون دستگاه خواهد رسید و با توجه به واردات عددها بسیار بزرگ می‌شوند.

رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت تاکید کرد: کشور باید برای آن شرایط آماده باشد و زیرساخت‌ها به طور کامل فراهم شود اما اگر این اتفاق نیفتد دیگر شرایط قابل جمع کردن نخواهد بود.

منبع الف

 

Leave a Reply