از جیب خالی سربازان تا وقت گذرانی در پارک و استادیوم

خدمت سربازی را می‌توان از جمله مواردی دانست که از یک‌سو به واسطه قدمت بسیار آن و از سوی دیگر به دلیل فراگیر بودن آن همواره مورد توجه قشر زیادی از جامعه بوده است. همچنین از سال 1294 که اولین قانون مرتبط با خدمت سربازی با نام سربازگیری در مجلس شورای ملی آن زمان به تصویب رسید، تا سال 1307 که اداره نظام‌وظیفه عمومی تحت مجموعه ارتش، عهده‌دار اجرای قانون مربوط به مشمولان خدمت اجباری شد و پس از آن که اداره مذکور در سال 1370 زیر مجموعه نیروی انتظامی قرار گرفت و بعدتر به عنوان معاونت در این نیرو مطرح شد و تا امروز که به عنوان سازمان وظیفه عمومی وظایف خود را دنبال می‌کند، بارها قوانین مرتبط با مشمولان و چگونگی خدمت آنها تغییر کرده و این تغییرات گاه به مذاق برخی خوش آمده و گاه کام برخی دیگر را تلخ کرده است.

سیامک که دارای مدرک فوق لیسانس در یکی از رشته‌های فنی و مهندسی است می گوید: تصور من از خدمت دوره سربازی با فعالیت امروزم بسیار متفاوت است چراکه من علی رغم تحصیل در یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایران، تنها کاری که در محل خدمتم انجام می‌دهم تایپ نامه‌هاست!

او همچنین مشکلات مالی زمان خدمت را بخش دیگری از این ناامیدی می‌داند و معتقد است: با توجه به سال‌های گذشته مدت زمان خدمت نیز افزایش یافته و به 21 ماه رسیده است ولی با این وجود من با داشتن مدرک فوق لیسانس تنها 67 هزار تومان حقوق می‌گیرم که این مساله علاوه بر مشکلات مالی مطمئنا باعث کاهش انگیزه‌های روحی‌ام نیز خواهد شد.

این در حالی است که طبق ابلاغیه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور در سال 88 سربازان وظیفه با درجه ستوان دوم بیش از 52 هزار تومان حقوق دریافت می‌کردند و اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی در اوایل سال جاری نیز با توجه به این مشکلات مشمولان وظیفه، خواستار افزایش حقوق سربازان از سوی مسئولان شده و گفته بود: افزایش حقوق سربازان نیازمند اقدامات موثری از سوی مسئولان است و سربازان باید حقوقی براساس قانون کار دریافت کنند تا مشکلات آنان حل شود.

همچنین موظف ساختن سربازان وظیفه در برخورد با خلافکاران و انتقال متهمان از سوی برخی مراجع انتظامی از مواردی است که علی‌رغم اعلام ممنوعیت باید به صورت جدی نیز با آن مقابله کرد چرا که به گفته جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح: سرباز نباید با متهمان ارتباط داشته باشد و حتی وارد سلول آنان نیز شود، چرا که ممکن است تحت تاثیر آنان قرار بگیرد و سرباز در قبال حمل متهم و کارهایی به غیر از مسائل حفاظتی، مسئولیتی ندارد و اقداماتی نظیر حمل متهم حتما باید توسط پرسنل کادر انجام شود.

همچنین با توجه به تعدد مشمولان و با نیم‌نگاهی به نوع فعالیت سربازان وظیفه و مقایسه آن با توانمندی‌ها و سطح تحصیلات آن‌ها هنوز راه بسیاری تا پاسخگویی به نیاز کشور و استفاده حداکثری از توان سربازان وجود دارد. فاصله‌ای که باعث شده تا علاوه بر هرز رفتن پتانسیل جوانان کشور، احساس سرخوردگی، ناامنی، بی‌انگیزگی و حتی ناامیدی از مفید بودن، در نهاد بسیاری از جوانان سرباز این مرز و بوم رسوخ کند و در عمل، خدمت سربازی _ در دید جوانان به مانعی در جهت پیشرفت بدل شود. از این رو برنامه‌ریزی منسجم برای انگیزه‌بخشی، استفاده حداکثری از توان فنی نیروهای متخصص و حتی فیزیکی سربازان غیر متخصص و در یک کلام استفاده بهینه از آن‌ها در شرایط موجود به شدت احساس می‌شود.

منبع: تسنیم

Leave a Reply