دوازده ویژگی انسان ایرانی فیسبوکی

دوازده ویژگی انسان ایرانی فیسبوکی

(متنی تامل برانگیز از ابراهیم نبوی ملعون)


یک، دچار بیماری « لایکوهولیک»( Likoholic ) است. این فرد دائم هر نظری که می ده یا عکس و مطلبی رو که منتشر کرده چک می کنه ببینه چند تا لایک آورده.
دو، از هر دانشمند و فیلسوف بزرگی دو یا پنج جمله رو حفظه و در خیلی موارد نمی دونه دانشمندی که عاشقشه کیه و چه جور فکر می کنه.
سه، در همه موارد نظر می ده و کامنت می گذاره و خودش رو صاحب نظر می دونه، ولی توی هر جمله اش حداقل یک قلت! املایی دارد.
چهار: انسان فیسبوکی وقتی می ره مهمونی، قبل از خروج از خانه از خودش و احتمالا همسرش یک عکس با لباس مهمونی و آرایش غلیظ می گیره و در جا آپلود می کنه روی فیسبوک. در تمام مدت مهمونی در حال چک کردن فیسبوک و لایکشماری است. سرغذا هم با سالاد الویه، سبزی خوردن، نون بربری، قورمه سبزی، بادمجون عکس می گیرد و تا حدی این کار رو ادامه می ده که باید غذا رو دوباره گرم کنند.
پنج: انسان فیسبوکی ایرانی چندچهره داره، یکی مرد شریف و جدی، یکی دون ژوان و عموهیزه، یکی سیستمدار و اهل پلیمیک. برای هر کدوم از این سه تا هم یک اکانت باز می کنه.
شش: انسان فیسبوکی همیشه عجله داره، از خوندن مطلبی بیش از یک پاراگراف خسته می شه. سعی می کنه حتما روی نویسنده رو کم کنه. وقتی می خواد نظر بده براش مهم نیست چقدر نظرش درسته، بلکه امیدواره بقیه نظرش رو تائید کنند.
هفت: انسان فیسبوکی بی سوادی و بی دانشی خودش رو با گذاشتن عکس دانشمندان بزرگ جبران می کنه. اغلب اونهایی که عکس هدایت رو منتشر می کنند ولی نمی تونن غیر از بوف کور و توپ مرواری و حاجی آقا اسم کتابهاش رو هم ببرند همینطور هستند. یا مثلا اونهایی که عکس نیچه رو می گذارند و مطمئنا جز جملات قصار غلط و غلوط نیچه چیزی درباره اش نمی دونن، اغلب از عارضه بی دانشی رنج می برند.
هشت: انسان فیسبوکی ایرانی خودش شخصیت نداره، بلکه براساس اتفاقات شخصیت پیدا می کنه. مثلا اگر گلشیفته برهنه بشه این چنان ازش دفاع می کنه که خود گلشیفته این کار رو نمی کنه، اگه موقع اعدام افراد به هر جرمی مخالفت می کنه و کمپین راه می اندازه، ولی آرزوش اینه که آخوندها رو بالای درخت دار بزنه. از داعش متنفره ولی آرزوش اینه که آخوندها رو با رده خودشون دار بزنه، یعنی در واقع همون کاری که داعش هنوز موفق به انجامش نشده.
نه، انسان فیسبوکی معمولا به جای نظر دادن احساس خودش رو می نویسه. به نویسنده ابراز علاقه یا تنفر می کنه، یا سعی می کنه به دیگران وانمود کنه که همه چیز رو می دونه. همیشه برای دادن نظر حرفه ای پنج دقیقه مکث می کنه. نه، بخاطر فکر کردن نیست، بلکه طرف می خواد ویکیپدیا رو چک کنه که فورا دو تا بزنه توی سر نویسنده.
ده، انسان فیسبوکی ایرانی با همه « متفاوته» در واقع همه این متفاوت ها همون هایی هستند که هیچ تفاوتی با بقیه ندارند. حتی نحوه حرف زدن و نظر دادن شون هم مثل بقیه الیت فیسبوکی است، ولی خودشون فکر می کنند متفاوت هستند.
یازده، بخش بزرگی از آدمهای فیسبوکی ایرانی به تدریج از یک حزب یا تفکر تبدیل به یک فرقه می شن. یعنی هر وقت یک گروه بلد نیست از خودش دفاع کنه یا در واقع جای دفاعی نداره، تبدیل می شه به یک فرقه. پنج هزار نفر که همه مخالفان خودشون رو بلاک کردند و فقط با همدیگه دوست هستند و همه نوشته های همدیگه رو لایک می کنند و به کسی که مثل بقیه هست می گن « یه دونه ای» آخه این کجاش یه دونه است، این که شبیهه همه است.
دوازده: انسان فیسبوکی انسانی است که تو صفحه من تبدیل می شه به فیلسوف و هنرمند و متفکر و کامنت های تند سیاسی می نویسه، ولی توی صفحه خودش عکس فراری و مازاراتی و شانل و لیدی گاگا و داف های تهران و آخرین گاسیپ های سینمایی رو می نویسه.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

نمایشگاه مجازی فارس، ارایه دهنده محتوای فاخر فارسی، مقالات مفید و گلچین شده از سراسر وب
+98-936-917-5733