بودجه 94 کسری ندارد
ابتکاردولت برای‌جبران کاهش‌قیمت‌نفت

رئیس دفتر رئیس جمهور در برنامه گفتگوی وی‍ژه خبری سیما با اعلام استفاده دولت از راهکارهای ابتکاری برای جبران کاهش قیمت نفت، گفت: لایحه بودجه سال 94 بدون کسری خواهد بود.

محمد نهاوندیان با اشاره به امتداد خط آهن قزاقستان تا چین و از طرف دیگر به روسیه گفت:‌ با اتصال خط آهن اغراق نیست که بگوییم خط ابریشم آهنی به یکدیگر متصل شدند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به کاهش قیمت نفت از ادامه جهت گیری دولت در پیشگیری از کسری بودجه و مدیریت این کاهش قیمت با راه حل های ابتکاری خبر داد. این امر گزینه جدیدی برای ترانزیت در منطقه ایجاد کرده که از طرف دیگر قادر است تا اروپا هم امتداد یابد.

نهاوندیان با بیان اینکه این موضوع تجلی ارزشمندی از رویکرد دولت در استفاده از ظرفیت های ترانزیتی کشور است گفت: ضروری است هم در دریا و هم در صنعت هوایی از این موقعیت استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: باید حتما مسیر ریلی کشور را هم در سواحل جنوب به جهت شکوفایی اقتصادی آن منطقه و هم در شمال گسترش دهیم و با همه کشورهای همسایه اتصال ریلی داشته باشیم.

، رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: با این تاکید، بخش خصوصی داخلی و خارجی هم پیام مربوطه را می گیرد که سرمایه گذاری ریلی از حمایت دولت برخوردار است به خودی خود یک محور جدید اشتغال را مورد تاکید و تشویق قرار می دهد. البته مسیر جاده ای هم از موضوعات مورد توجه است و دولت اتصال جاده ای استان گلستان به مناطق همجوار را تقویت می کند.

نهاوندیان استان گلستان را دارای ظرفیت های فوق العاده دانست و افزود: این استان زمانی مخزن پنبه ایران و منبعی برای صادرات این محصول بود، اما متاسفانه به علت غفلت و کم توجهی به آب و کشاورزی تولید پنبه مرتبا کاهش یافته است.

وی ادامه داد: اگر زهکشی زمین ها در اولویت قرار نگیرد و به موقع عمل نشود، آرام آرام زمین ها از بهره وری لازم خارج و نیروی انسانی به بخش های دیگر متمایل می شود؛ از اینرو دولت موضوع آبیاری و زهکشی زمین های کشاورزی در استان های کشور را در اولویت های خود قرار داده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به سیاست دولت در افزایش کشت گندم گفت: دولت سال گذشته با یک کار ساده که اعلام به موقع قیمت گندم است شاهد جهش در تولید گندم بود و یک برداشت به موقع توانست بدهی های قبلی را تصفیه کند.

نهاوندیان افزود: این کار در سال گذشته جواب داد امسال هم قیمت جدید اعلام شد و به طور قطع در استان های حاصلخیزی مثل گلستان این برگشت به تولید گندم صورت گرفته و خواهد گرفت اما با این همه کشاورز نیازمند کمک های حمایتی است.

وی درباره ایجاد اشتغال در استان گلستان گفت: بیکاری در صورتی قابل معالجه است که فرصت های شغلی جدید ایجاد شود؛ از اینرو در مطالعاتی که قبل از سفر رئیس جمهوری به استان گلستان صورت گرفت مشاهده شد که صنعت در این استان متناسب جمعیت رشد نیافته ولی بخشی که به عنوان منطقه آزاد اینچه برون با استفاده از موقعیت اقتصادی ریلی حاصل شده است، می تواند یک منطقه بسیار امیدبخش صنعتی و تجاری ایجاد کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: عرض راه آهن کشورهای شوروی سابق با عرض های بین المللی فرق می کند، از اینرو پیش بینی شده که قطار بتواند وارد منطقه آزاد شود که زمینه اشتغال را در بخش تجارت فراهم خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود استان گلستان را دارای جاذبه های عظیم گردشگری توصیف کرد و گفت: البته صرف داشتن جاذبه کافی نیست بلکه جاده، خدمات و محل های پذیرایی مورد نیاز است.

نهاوندیان افزود: البته همیشه بین اقتضائات گردشگری و حفظ محیط زیست تعارضاتی مانع کار بوده است که در این سفر بین این دو دستگاه جلسات متعددی برگزار و توافقاتی به دست آمد به این معنا که یک استاندارد ویژه ای از گردشگران و تاسیسات گردشگری در آشوراده، به عنوان منطقه ای گردشگری، تاسیس شود که به محیط زیست و زیبایی های آن لطمه نزند در عین حال وسایل رفاهی را هم فراهم کند.

وی گفت: حوزه گردشگری یک حوزه بسیار زنده و جذاب برای کار فرهنگی است و فرهنگی کاران باید به میدان بیایند و دست به ابتکارات جدیدی بزنند. نهاوندیان درباره آب آشامیدنی هم گفت: 90 درصد آب موجود در کشور به مصرف کشاورزی می رسد که کافی است با افزایش بهره وری در آب کشاورزی منابع زیادی از این آب آزاد می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بودجه 94 گفت: دولت در هفته گذشته برای اینکه لایحه بودجه 94 به موقع تقدیم مجلس شود چند روز صبح و عصر جلسات فوق العاده ای برگزار کرد.

نهاوندیان افزود: از آنجا که تبصره های معمول بودجه در لایحه دیگری تقدیم مجلس شده بود تا براساس تفاهم بین دولت و مجلس این تبصره ها خارج از بودجه به صورت قانون دائمی داشته باشیم ولی چون به موقع تصویب نشد، ناچار باید در بودجه 94 این کار صورت می گرفت و زمان زیادی را به خود اختصاص داد از طرف دیگر در بحث درآمدی با شرایط جدیدی در قیمت نفت در بازار جهانی روبرو شدیم.

وی ادامه داد: این چالش مهمی بود که چگونه می توانیم بودجه ای را بدون کسری داشته باشیم چرا که دولت قصد ندارد این سیاست را به هیچ وجه از دست بدهد؛ از اینرو به دنبال ارائه بودجه ای با کسر بودجه نبوده و نیست که خوشبختانه با بررسی هایی که شد لایجه بودجه، لایحه ای بدون کسری خواهد بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: نکته مهمی که وجود دارد در ردیف و اعتبارات عمرانی بوده که رقم قابل توجهی است و نشان از رشد دارد. در بودجه عمرانی استان ها 100 درصد درصد تخصیص صورت گرفت به همین جهت کار، فعالیت و ساخت و ساز در استان ها راه افتاد و آثار خود را روی بخش خصوصی گذاشت از طرف دیگر هم پرداخت برخی از بدهی هایی که دولت به پیمانکاران داشت کمک کرد که بعضی از بخش ها راه بیافتد.

نهاوندیان با اشاره به رشد برخی بخش های صنعتی کشور گفت: در برخی بخش ها شاهد رشد خوبی هستیم مثل صنعت خودروسازی و قطعه سازی و هم چنین صنعت غذا و در برخی از بخش ها هنوز حرکت آنچنان که باید باشد مطلوب نیست، هنوز در بحث ساخت و ساز و مسکن بازار منتظر است اما در مجموع با این رویکردی که دولت دارد تا انضباط خود را در بودجه جاری بیشتر کند و آنچه که توان دارد برای بودجه عمرانی بگذارد، این امر آثار خود را در کلان اقتصاد دارد.

وی به رونق نظام سلامت از منبع هدفمندی یارانه ها اشاره کرد و اظهارداشت: صنعت دارو از رشد و رونق خوبی برخوردار است و مجموعه ای که در بخش خدمات درمانی کار می کنند با به روز شدن پرداخت بدهی ها با تامین اجتماعی و سیستم بیمه ایران، وضع نقدینگی داروخانه ها بهتر شده است و آنها توانسته اند که پول شان را به کارخانجات داروسازی بدهند از این رو این بخش نیز شاهد رونق است.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: اقتصاد ایران از نظر توان ایستادگی و اتکا به خود، به مرحله ای رسیده است که شوک های خارجی نمی تواند جریان متین و روشن اقتصاد را تهدید کند. البته اگر عوامل بیرونی مساعد شود به سرعت و شتابمان اضافه می کنیم، اما این طور نیست که ما را از حرکت باز بدارد.

نهاوندیان افزود: مذاکرات هسته ای ما بسیار خوب بود و با وجود اینکه هنوز مذاکرات ادامه دارد، در همین مدیریت اقتصادی کشور توانستیم تورم را کاهش دهیم و کشور را از رکورد خارج کنیم.

وی تصریح کرد: همین مطلب در واکنش نسبت به کاهش قیمت نفت وجود دارد و پیامی که از این تصویب برمی آید این است که اگر نفت تا 30 درصد کاهش یابد این اقتصاد توانسته 30 درصد فروش نفتش را با راه های ابتکاری بالا ببرد و مشتری های دیگری نیز پیدا کرده و می تواند با صادرات غیرنفتی و با اتکا به تولید ملی حرکت خود و مدیریت و بودجه خود و دادن پیام رونق به اقتصاد خود را ادامه دهد.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: خوشبختانه توان مذاکراتی کشورمان مورد تایید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت و ثابت کرد که منطق ایران قابل شکستن نیست و در همه حوزه های مورد مناقشه ایران توانست حقانیت خود را به کرسی بنشاند، البته در جزییات و دقایقی باید مذاکرات ادامه پیدا می کرد.

وی به موضوع سفرهای دولت پرداخت و افزود: سفرهای دولت از چند نکته اساسی برخوردار است، رئیس جمهور در سفرهایش به استان های کشور مستقیما با مردم و سرمایه گذاران استان صحبت می کنندو این سفرها در چشم همگان نشانه حرکت گسترده عظیم دولت در جهت بهبود مشکلات مردم و استان ها است.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه دولت نباید همه امور را به تنهایی انجام دهد اضافه کرد: دولت باید علامت اطمینان بخش محسوب شود و سرمایه گذاری ها را باید مردم انجام دهند. در این سفرها مردم از نزدیک با مسئولان دیدار می کنند و از طریق ارتباط با سامانه تعیین شده در اقصی نقاط استان می توانند حرف هایشان را بزنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: در سفر اخیر حدود 180 نفر از خانم ها و آقایان به صورت شبانه روزی مشغول جواب دادن به خط های تلفن بودند البته از زیاد بودن تماس های مردم با سامانه ارتباط مردمی خوشحال نیستم بلکه باید به گونه ای اقدام کنیم که سیستم کار خود را درست انجام دهد. مردم می توانند با شماره 111 تماس بگیرند و از این طریق خدمت رسانی در همه دستگاه ها را بررسی می کنیم.

منبع: مهر

Leave a Reply