آینده فن آوری خانه هوشمند

چالش هايي براي مصرف كنندگان يا توليد كنندگان

 متخصصان صنعت ساختمان پیش بینی می کنند تا پایان سال 2015 میلادی، بیش از 11% خانه ها هوشمند خواهد بود. همچنین انتظار می رود تمایل به داشتن خانه هوشمند در میان خانواده های کشور های صنعتی تا سال 2019 دو برابر شود.

امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده لوازم خانگی (مانند اپل، سامسونگ و گوگل) قدم در مسیر صنعت خانه هوشمند نهاده اند. در سال 2014 گوگل کارخانه های سیستم هوشمند Nest را به قیمت 3/2 بیلیون دلار خریداری کرد. شرکت اپل مجموعه HomeKit را عرضه نمود که توسعه دهندگان را قادر می سازد ابزارهای با سیستم عامل iOS را به هم متصل کنند. همچنین سامسونگ با مشارکت شرکت SmartThings در راستای ایده IoT به دنبال نامی برای خود در بازار سیستم های هوشمند می گردد.

امپراطوری ربات ها

   در سال 2014 شرکت iRobot گزارشی از فن آوری جدید و نوآوری در زمینه ربات ها منتشر نمود. در این گزارش پیش بینی شده است که به زودی خانه ها دارای یک ربات ارشد خواهند بود که مرکز تبادل اطلاعات، فرمان ها و کنترل سیستم های الکتریکی خانه است. این ربات ها به عنوان رابط انسانی به اندازه ایی پیشرفته هستند که قادر است با ساکنین خانه صحبت کند و در خدمت آن ها باشد.

با این حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا مالکین خانه می خواهند یک ربات در راس امور خانواده قرار بگیرد؟ در حالی که سیستم های اتوماسیون خانگی کنترل بیشتری را به ساکنین خانه ارایه می دهند، این سیستم ها اطلاعات بیشتری را به شرکت های تولیدکننده اتوماسیون خانگی عرضه می کنند.

IoT یا Internet of Things : سناریویی است که در آن به هر یک از اشیا.، حیوانات و حتی انسان (things) شناسه منحصر به فردی انتساب داده می شود. این اجسام به واسطه سیستم های الکترونیکی، نرم افزارها و یا حسگرهای متصل به خود، قادر هستند اطلاعات را بر روی شبکه ارتباطی بدون نیاز به تقابل انسان به انسان یا انسان به کامپیوتر منتقل کنند. IoT را می توان نتیجه همگرا شدن فن اوری بی سیم، سیستم های میکرو الکترومکانیکی (MEMS) و اینترنت دانست.

 فن آوری هوشمند و حفظ حریم خصوصی ساکنین خانه

     برخی از مالکین خانه و صاحبان کسب و کار، به کارگیری فن آوری هوشمند در خانه و محل کار را تهدیدی برای حریم خصوصی خود می دانند و این امر باعث افزایش نگرانی در آن ها شده است.

در حال حاضر شرکت هایی مانند اپل و گوگل اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، عادت ها و سابقه مان را می دانند. با روند رو به رشد هوشمند سازی، در آینده ایی نزدیک، آنها حتی زمان رفتن به تخت خواب و زمان ترک محل کار (از طریق داده هایی که نشان دهنده زمان خاموش شدن چراغ ها و یا باز شدن درب پارکینگ است) را خواهند دانست.

 نکته ایی که در ادامه روند موفقیت اتوماسیون خانگی بسیار حیاتی است امنیت داده های جابجا شده و محرمانه ماندن اطلاعات شخصی مصرف کنندگان است. تحقیق منتشر شده از سوی شرکت HP نشان می دهد که بسیاری از دستگاه های خانگی قابل کنترل توسط نرم افزارهای موبایل، به شدت در برابر نفوذگر ها آسیب پذیر هستند. فقدان کلمات عبور امن و ارتباطات داده رمز شده در ارتباط با اینترنت و شبکه های محلی از مهم ترین عامل های ضعف امنیتی سیستم اتوماسیون خانگی به شمار می رود.

 مصرف کنندگان و هدف فن آوری هوشمند

   به کارگیری فن آوری هوشمند فواید زیادی را به همراه دارد (منظور تنها آسودگی به عنوان مثال به کارگیری ماشین لباسشویی هوشمند که دیگر نیازی به تعیین زمان شستشو ندارد، نیست). در حال حاضر، بازار کسب و کار از مزایای فن آوری دیجیتال در پیاده سازی روش های نوین مدیریت فضای کاری بهره مند گردیده است. این امر درک بهتری از بهروری کارکنان و امکان دسترسی به طیف وسیعی از مجموعه داده ها را در اختیار کارفرمایان قرار می دهد.

صاحبان خانه اولین افرادی هستند که مزایای استفاده از فن آوری هوشمند را تجربه می کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های فن آوری خانه هوشمند، امنیت خانه است. با توجه به اولویت بالای محافظت از خانه و خانواده برای هر فرد، به کارگیری سیستم خانه هوشمند یکی از بهترین راه کارها برای تحقق این امر است.به کمک سیستم خانه هوشمند، می توان سیستم را به گونه ایی تنظیم کرد که به عنوان مثال روش مصرف روشنایی و پرده ها را در طول دو هفته گذشته به یـاد آورد.

 خانه های هوشمند آینده

   هنگامی که بحث آینده فن آوری خانه هوشمند به میان می آید، تنها یک نکته است که می توان از آن اطمینان داشت: فن آوری همواره در حال بهبود است، نوآوری ها در حال ظهور هستند و تمامی آن ها بر روی مصرف کنندگان یا همان صاحبان خانه تمرکز دارند. سیستم های خانه هوشمند در خانه ها وجود دارند تا شیوه زندگی ساکنین خانه را ارتقا دهند، زندگی شان را ساده تر و پربارتر کنند، و آن ها را در بالاترین سطح کنترل قرار دهند.

 منابع:

One Reply to “آینده فن آوری خانه هوشمند”

Leave a Reply