آموزش سرمایه گذاری در ICO ها

مقدمه:

چگونگی تشخیص ICOهای جعلی

توصیه های مهم برای تشخیص کلاهبرداران

عرضه ­اولیه سکه(Initial Coin Offerings)

یکی از راه های افزایش درآمد برای یک کارآفرین، انتخاب روشی بین روش­های متفاوت سرمایه­ گذاری(funding) نظیر سرمایه­ گذاری مخاطره­ آمیز(Venture Capital) و سرمایه­ گذاری جمعی(Crowdfunding)، یا انواع دیگر است.

در سرمایه گذاریهایی مانند ارزهای دیجیتال، آنچه که شما به عنوان یک کارآفرین نیاز دارید عبارت است از محصولی که مردم آن به آن علاقه داشته باشند، یک whitepaper (سندی که نقشه­ ی راه استارتاپ شما را تعیین ­کند) و سپس کسب سرمایه مورد نیازتان است.

اما، در این راه ممکن است گروهی با نیت منفی وارد بازار شده باشند تا پولهای مردم را به صورت غیر اخلاقی برای خود بردارند، در ادامه اطلاعاتی را به دست خواهید آورد که چگونه این افراد را شناسایی کنید، چگونه این شبه شرکت ها را بشناسید و چگونه رمایه گذاری خود را کم ریسک تر و امن تر کنید.


توصیه­ های مهم و مفید برای تشخیص و شناسایی ICOهای جعلی:

نقشه­ ی راه(Roadmap) 

 استارت آپ­ ها ذاتاً بلند پرواز هستند، اما چگونه یک استارت آپ­ حدوداً ۶ ماهه برای درآمدزایی ۱ میلیون دلاری در سه ماه برنامه ­ریزی می­کند یا اینکه چگونه برخی استارت آپ­ ها عباراتی مانند “بدون ضرر، فقط سود”(No Loss, Only Profit) و “نسبت سود ۱۰٫۰۰۰%”(Profit Ratio) را در وب سایت خودشان درج می­کنند؟
به نظر مقداری مشکوک نیست؟ البته مشکوک است، اما فقط شک!
هر استارت آپ­ی که برای درآمد ۱ میلیون دلاری در ۳ ماه برنامه ­ریزی می­ کند یا یک استارت آپ­ SaaS ای(Software-as-a-Service) که نرخ ریزش مشتری را هنگام انجام محاسبات صفر در نظر می­ گیرد یا اینچنین مواردی را در whitepaperشان ذکر می­ کنند، خودشان را کاندید بسیار مناسبی برای یک ICO جعلی معرفی می­ کنند.
شما باید بررسی جامع و کاملی بر روی اهدافتان داشته باشید و بدانید که استارت آپ­ ها چه برنامه ­ای برای بهره ­گیری از منابع مالی اختصاص داده شده به آن­ها دارند زیرا اگر از این موارد اطلاع نداشته باشید، استارت آپ­ های شیاد بسیاری وجود دارند که سر شما را کلاه می­گذارند.

مؤسسان(Founders) و مشاوران(Advisers)

مورد دیگری که در تمام ICOهای جعلی مشترک است این است که تصاویر افرادی که هیچ ارتباطی به پروژه ­ها ندارند را در سایت قرار می­دهند. در حال حاضر، به وب سایت Empire Token بروید و پروفایل اعضای آن را مشاهده کنید. آن­ها هیچ لینکی ارائه نکرده ­اند به همین دلیل می­توانید نام­ ها را کپی و در نوار جستجوی گوگل paste کنید و از این که چنین افرادی در لینکدین(Linkedin)، توئیتر(Twitter)، فیسبوک(Facebook) یا اینستاگرام(Instagram)، وجود خارجی ندارند شگفت زده شوید و بدانید که این مورد یک شاخص مهم است که نشان می­دهد این ICO جعلی است.
برای گرفتن تصمیمات درست و آگاهانه، این جستجو را برای هر ICO ای که می­خواهید در آن سرمایه ­گذاری کنید انجام دهید.

اعتبار مؤسسان(Founders’ Credibility)

فرض کنید مؤسسان برای تبلیغ محصول خودشان در رسانه ­های اجتماعی، بسیار فعال و پرتلاش هستند. اما اگر آن­ها نتوانند به آنچه در Whitepaperشان وعده داده اند عمل کنند چه می­شود؟
اینجا جایی است که شما وارد عمل می شوید. بدیهی است که هیچ راهی برای پیش­بینی موفقیت یک استارتاپ وجود ندارد، اما حداقل می­توانید با بررسی پروفایل آن­ها متوجه شوید که آیا آنچه این افراد در مورد خودشان بیان می­کنند درست است یا خیر و چه افرادی با آن­ها در ارتباط هستند، چه افرادی به آن­ها معرفی شده ­اند و غیره.
این فاکتور باید بسیار با اهمیت تلقی شود و اگر واقعاً مایل هستید از سرمایه­ گذاری خودتان سود ببرید این جستجو را انجام دهید.

کد DAMN

بیشتر استارت آپ­ هایی که ICOهای خودشان را پیشنهاد می ­دهند، منبع کدشان را بر روی سایت GitHub قرار می­دهند. قبل از سرمایه­ گذاری، به آنجا بروید و بررسی کنید که آیا واقعاً چیز خوبی است و یا ۵۰۰۰ خط کد عملاً چیز با ارزشی برای ارائه دارد یا ندارد.
اگر شما فرد فنی و واردی نیستید برای کمک گرفتن از یک دوست متخصص به قسمت help مراجعه کنید.
این بخش برای ارزیابی ICOها، بسیار مهم است.

 Whitepaper

 بخش دیگر ارزیابی ICOها، کتابچه­ ی آن­ها که به whitepaper معروف است می­ باشد.
اگر تنها چیزی که در whitepaper می­بینید یک سری کلمات کلیدی نمایشی است که هیچ معنی نمی­ دهند، زمانش رسیده که آن صفحه را ببندید و مجدداً برای یافتن ICOی دیگری برای سرمایه­ گذاری جستجو کنید.

تالارهای گفتگوی آنلاین(Online Forums)

یکی از مواردی که هنگام بررسی نباید فراموش کنید این است که ببینید مردم درباره­ ICO ای که میخواهید در آن سرمایه­ گذاری کنید چه می­ گویند. اگر تردید دارید، می­توانید به سادگی یک سؤال در بخش پرسش این تالارها مطرح کنید و نظرات مردم را بپرسید.
تمام بحث­ های مطرح شده در این تالارها، شاخصه ­های مهمی برای بررسی اعتبار یک ICO می­ باشد.
می­توانید برای دریافت چنین اطلاعاتی به Bitcoin Talk یا Reddit مراجعه نمایید.
اما از این مطلب نیز آگاه باشید که افرادی هستند که حساب­های جعلی از Reddit یا BTC خریداری کرده­ اند

پول تضمینی توافقی(Compromised Escrow)

پول تضمینی، اساساً یک سرویس یا کیف پول است که سکه­ ها را برای مشتریان نگهداری می­ کند تا زمانی که یک معامله­ انجام شود. هنگامی که فروشنده کاری را برای مشتری به صورت کامل انجام می ­دهد هزینه آن را دریافت می­کند. اگر کار به صورت کامل انجام نشده باشد، پول به حساب مشتری برگشت داده می­ شود.
اطمینان حاصل کنید که استارت آپ از سرویس پول تضمینی استفاده می­کند و عدم استفاده از این سرویس، شاخص خوبی است برای تشخیص غیر معتبر بودن آن ICO است
در نهایت، باید گفت که این روش یک روش حرفه­ای برای تشخیص اعتبار یک ICO نیست اما از گزینه ­های مهم برای بررسی و اطمینان­ بخشی به شما برای سرمایه گذاری می­باشد.
مهم نیست که شما چقدر گوش به زنگ و هوشیار باشید زیرا افراد معدودی هستند که حتی سر افراد باهوش ­تر از شما را هم کلاه می ­گذارند اما با در نظر گرفتن این موارد در بازار احتمال تقلب یک ICO کاهش می­ یابد و در نهایت این احتمال به صفر می­رسد.نحوه اعتبار سنجی ICO ها و تشخیص کلاهبرداری

جمع سپاری (Crowdfunding) و جذب سرمایه گذار در پروژه های بلاکچین و غیرمتمرکز اصلی ترین راه برای توسعه و اجرای پروژه های غیرمتمرکز است. در حوزه بلاکچین جمع سپاری و جذب سرمایه گذار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و مردم هم معمولا علاقه زیادی به سرمایه گذاری در این پروژه ها از خود نشان می دهند. جذب سرمایه گذار در پروژه های غیرمتمرکز با استفاده از ICO انجام می شود. در این روش پروژه برای جذب سرمایه توکن های خود را برای فروش اولیه قرار می دهد و مردم با استفاده از ارزهایی مثل اتریوم و بیت کوین، به نوعی در این پروژه ها سرمایه گذاری می کنند. حدود یک سال است که ICO ها به شدت زیاد شده اند و به طور میانگین هر هفته یک ICO جدید آغاز می شود. با این حال این موضوع گاهی اوقات ممکن است برای سرمایه گذار خیلی بد تمام شود. پروژه های زیادی وجود دارند که نسبت به کاربرد آن پروژه، پول زیادی را برای توکن ها طلب می کنند و سرمایه گذاری در آن ها اصلا به صرفه نخواهد بود. اما مشکل اصلی ICO های کلاهبرداری است و تا کنون موارد زیادی از کلاهبرداری در ICO ها گزارش شده است.

برای بررسی ارزش سرمایه گذاری روی یک پروژه باید به دقت سایت پروژه را بخوانید تا با کاربرد آن پروژه آشنا شوید. همچنین می توانید سایت های خبری معتبر را دنبال کنید و یا میزان سرمایه گذاری و توجه به آن پروژه را تحلیل کنید.

برای بررسی کلاهبرداری نبودن پروژه چند راه ساده وجود دارد که عبارتند از:

اهداف غیر واقعی

پروژه های کلاهبرداری اغلب در مورد پروژه خود اغراق می کنند و ادعاهای عجیب و غیرقابل باوری را مطرح می کنند. یک پلتفرم بلاکچینی نمی تواند فقر را کاملا از بین ببرد یا از گرم شدن کره زمین جلوگیری کند و یا جایگزینی برای اینترنت باشد. در چند مورد کلاهبرداری، همراه با دلایل گمراه کننده ادعا کرده بودند که مثلا این پروژه می تواند فقر را کاملا از بین ببرد و باعث شده بود که افراد زیادی روی آن سرمایه گذاری کنند. البته بعضی مواقع بعضی از ادعاهای عجیب ممکن است واقعی باشد اما وقتی ادعای غیر منطقی از یک پروژه دیدید، به شدت درباره آن تحقیق کنید تا کاملا مطمئن شوید. اگر پروژه ای ادعا کرد که ارز جدیدش جایگزین بیت کوین می شود و یا در کوتاه مدت قیمت آن ۳۰۰ برابر خواهد شد، آن را به لیست کلاهبرداران اضافه کنید. پروژه های واقعی هرگز به شما افسانه نخواهند گفت و هیچ وقت قیمت آن را پیشبینی نخواهند کرد.

واضح نبودن

بعضی از پروژه های کلاهبرداری، درباره کارکرد پروژه هیچ توضیحی نداده اند و فقط با جملات هیجان انگیز، سعی می کنند که شما را برای سرمایه گذاری وسوسه کنند به این مثال توجه کنید: “پروژه مبتنی بر بلاکچین ما دنیای ارزهای دیجیتال را متحول خواهد کرد. این پروژه یک شبکه مورد اعتماد است که مانند یک اهرم، انقلابی بزرگ در فناوری دیجیتال ایجاد خواهد کرد”

اگر شبیه چنین متنی را در سایتی دیدید و دلیل خاصی برای آن پیدا نکردید و یا نحوه کارکرد پروژه گنگ و نا معلوم بود، به هیچ وجه روی آن سرمایه گذاری نکنید. پروژه های رسمی و مورد اعتماد به صورت کاملا واضح درباره نحوه کارکرد پروژه توضیح می دهند و قضاوت را به کاربران می سپارند. پروژه های مورد اعتماد معمولا فایل یا عکسی به اسم “WhitePaper” در سایت خود قرار می دهند و در آن به صورت ساده و روان درباره تمام جزئیات، نوشته شده است.

تیم توسعه دهنده

این مورد خیلی مهم است. چه کسی پشت این پروژه است؟ آیا اعضای این تیم رزومه خوبی دارند؟ آیا شناخته شده هستند؟ آیا در پروژه های موفق قبلی شرکت داشته اند؟ اگر پاسخ بله باشد یک فرصت خیلی عالی برای سرمایه گذاری است.
به یاد داشته باشید بکه باید حتما از صحت اعضای تیم مطمئن باشید. شما می توانید با جستوجوی اسم افراد یا پیداکردن آنها در توییتر از این امر اطمینان حاصل کنید. برخی از پروژه های کلاهبرداری فقط نام و عکس افراد معتبر را در پروژهای خود می آورند .البته توسعه دهندگان بدون شناخت نیز ممکن است پروژه های فوق العاده ای را ارائه دهند. ناشناس بودن و معروف نبودن با گمنام بودن متفاوت است. پروژه های بزرگی از برنامه نویسان غیرمشهور پدید آمده است. Nxt و SuperNet از نمونه های این موضوع است.یک توسعه دهنده ناشناس بدون سابقه قبلی در انجمن های بیت کوین (بدون پست در سایت هایی مثل reddit، bitcointalk و …) می تواند خطرناک باشد.

گواهینامه

SSLسایت های معتبر ICO معمولا با آدرس Https هستند و گواهینامه ی SSL دارند. البته داشتن این گواهینامه برای سایت خیلی کار سختی نیست اما بعد از بررسی موارد بالا، این مورد را هم می توانید چک کنید تا از صحت آن کاملا مطئمن شوید.

تست بررسی ریسک

مواردی که در بالا گفته شد فقط برای کمتر شدن ریسک شما در مقابل کلاهبرداری های احتمالی است. ممکن است سایت هایی وجود داشته باشند که با ترفندهایی اعتماد شما را جلب کنند و جای شکی برای شما باقی نگذارند. به طور کلی باید سعی کنید ICO های رسمی تر را انتخاب کنید.در اینجا تستی برای بررسی میزان ریسک شما در کلاهبرداری های احتمالی گردآوری شده است. سایت ICO مورد نظر را با دقت بررسی کنید و به هر کدام از مسائل زیر امتیاز دهید و سپس امتیازات را  با هم جمع کنید و نتیجه تست را ببینید:

سوء ظن و شک های جزئی ( برای هر کدام یک امتیاز)

هیچ ویدیو، دمو یا نسخه آزمایشی از پروژه در سایت وجود ندارد (سه امتیاز)

اهداف غیرواقعی، بدون whitepaper و یا عدم واضح بودن کاربرد پروژه ( ۵ امتیاز)

نداشتن حساب بیت کوین تاک، نداشتن ssl سایت و یا مشخص نبودن تیم توسعه دهنده (۱۰ امتیاز)

نتیجه تست :

امتیاز ۰ تا ۵: ریسک خیلی کم

امتیاز ۶ تا ۱۰: ریسک کم

امتیاز ۱۱ تا ۱۵: ریسک بالا

امتیاز ۱۶ تا ۲۰: ریسک خیلی بالا

امتیاز ۲۱ به بالا: ico کاملا کلاهبرداری است

 
 
نمایشگاه مجازی فارس ارایه دهنده مقالات و مطالب آموزشی به روز و فاخر
لطفا اگر نظری داشتید پس از عضویت در سایت برای دیگران هم نظرتان را در زیر این مطلب به صورت کامنت بنئیسید
اصل این مقاله در واقه در سایت های دیگر به صورت دو مطلب جداگانه بوده که توسط پدرام حقیقی خوانده شده، مورد تائید است، ویرایش شده و پس از رفع ایرادات نگارشی مجددا بازنشر داده شده است.

Leave a Reply