آشنایی با اقتصاددانان ایرانی(2):
دکتر هادی صالحی اصفهانی

دکتر هادی صالحی اصفهانی از مهمترین اقتصاددانان ایرانی ساکن آمریکاست. وی در حوزه های مختلف از جمله توسعه در اقتصاد ایران کارهای شایانی انجام داده است.

محل تولد: نیشابور

کشور: آمریکا

سازمان/شرکت: دانشگاه ایلینویز University of Illinois at Urbana-Champaign

عنوان شغلی: استاد تمام اقتصاد

زندگینامه

هادی صالحی اصفهانی متولد نیشابور است و سال 51 با احراز رتبه اول رشته ریاضی در کنکور سراسری، وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شده است.

وی پس از فارغ التحصیلی در رشته مهندسی مکانیک با رتبه اول در سال 1356 برای ادامه تحصیل در دانشگاه برکلی کالیفرنیا عازم آمریکا شد. در آنجا به اقتصاد تغییر رشته داد و در سال 1363 (1984)به اخذ درجه دکترا از این دانشگاه نائل آمد.

صالحی از همان سال به تحقیق و تدریس در رشته اقتصاد در دانشگاه ایلی نوی در اوربانا- شمپین پرداخت و هم اکنون در سمت استاد اقتصاد در آن دانشگاه به کار مشغول است. در طی این دوره، وی به عنوان مشاور و محقق با بانک جهانی نیز همکاری داشته است. وی همچنین سردبیر مجله علمی Quarterly Review of Economics and Finance و از بنیانگذاران و عضو هیئت امنای سازمان پژوهش های اقتصادی خاورمیانه (Economic Research Forum) و انجمن بین المللی اقتصاد ایران (International Iranian Economic Association) است.

وی در گذشته ریاست انجمن اقتصاددانان خاورمیانه (Middle East Economic Association) و مدیریت مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ایلی نوی را به عهده داشته است. پژوهشهای علمی وی در رشته های توسعه و اقتصاد سیاسی تا کنون به چاپ چند کتاب و بیش از 50 مقاله در نشریات علمی اقتصاد انجامیده است.

سوابق دانشگاهی

استاد تمام اقتصاد در دانشگاه ایلینویز؛ 1984 – تاکنون
کارشناس ارشد بانک جهانی؛ 1994-1995
سردبیر مجله Quarterly Review of Economics and Finance
عضو هیات امنای فروم Economic Research Forum
عضو هیات مدیره انجمن International Iranian Economic Association
رئیس سابق انجمن Middle East Economic Association

منبع اقتصاد انلاین

این مطلب باز نشر داده شده

Leave a Reply