دیگر این یک راز نیست که ما در حال از بین بردن سیاره خود و تمام کردن منابع آن با سرعت نور هستیم. اما بسیاری از ما به این واقعیت انکار نشدنی هیچ توجهی نمی کنیم. افزایش آلودگى تابعى از افزایش جمعیت است. آلوده کننده‌هاى محیط بسیار متنوع هستند و امروزه هیچ یک از منابع طبیعى مورد استفاده آدمى از گزند آلودگى کننده‌ها دور نمانده‌اند. تصاویر باور نکردنی زیر گوشه ای از آسیب های زیست محیطی،ایجاد شده توسط آدمی در این کره خاکی است. تصاویری که حقایق تلخ این تراژدی دردناک زیست محیطی و اجتماعی در پیرامونمان را بر ما آشکار می سازد.

افزایش جمعیت، همراه با تولید غذای زیادی است و هزینه‌ی این غذای بیشتر، در حقیقت از میان رفتن گونه‌های جانوری دیگر است و علاوه بر آن، معضلات بی‌شمار دیگری را برای بشریت به همراه داشته است که از این میان، می‌توان به فقر، گرسنگی، سوءتغذیه، عدم بهداشت کافی، کمبود منابع آب، غذا، خاک و هوای سالم و … اشاره کرد.از میان همه‌ی معضلات زیست محیطی موجود، رشد سریع جمعیت به عنوان مضرترین آن شناخته شده است. در حقیقت، سرعت بخشیدن به رشد جمعیت، به منزله‌ی تشدید همه معضلات زیست محیطی است.
در این زمینه خودتان می توانید در جستجوهای اینترنتی شواهدی را پیدا کنید که مثلا موج سواری دیگر آنگونه که در ذهنتان می گذرد نیست، دیگر در سواحل جزیره جاوا (اندونزی) باید همراه با موج، در میان زباله های رها شده نیز غوظه بخورید!
یا جنگلهای ثبت ملی شده ایالت اورگان آمریکا، که شبیه فیلمهای ترسناکی از جنگلهایی با درختان قطع شده است. با استناد به گزارش ها، 99% از این جنگلهای از بین رفته اند.
رودخانه زرد در مغولستان، با این شهرت آفاقی اش، دیگر چنان بوی گندی می دهد که نفس کشیدن در نزدیکی آن برای انسانها سخت شده. افزایش جمعیت باعث پیامدهای اثر بال پروانه ای می شود، یعنی جمعیت بیشتر، نیاز های زیستی بیشتر، نیازهای زیستی بیشتر به انرژی بیشتر، انرژی بیشتر گرمای بیشتر، گرمای بیشتر سوانحح بیشتر، آلودگی بیشتر، آلودگی کم شدن بهره وری و پائین آمدن انرژی و غذا و باعث مرگ و میرهای وحشتناک می شود، مثال بارز آن همان جنگلها و از بین رفتن گونه های حیوانی و نمونه های پیچیده آن آتش سوزی های عظیم جنگلها و سکوی های نفتی است.
در برخی کشورهای بی فرهنگ با مدیریت افتضاحتر، چگالی جمعیتی آنقدر زیاد است که کلا جان انسانها دیگر پشیزی ارزش ندارد، مانند بنگلادش، کشوری با پائین ترین سطح فکر، تولید و کیفیت زندگی، چشم اندازهای محیط زیستی بنگلادش معمولا از زباله های مردمی انباشته شده. اندونزی هم به دلیل جمعیت زیادش مجبور است تا جنگلها را از بین ببرد تا بتواند جای آن برای مردم جا یا مزرعه بسازد. دخالت در طبیعت خود بسیار بسیار زیان بار است! حتی در برزیل هم جنگلها به این هدف سوزانده می شود که بتوانند جای آن موارد دیگری مانند هتل، کارخانه بیسکوئیت سازی یا هتل بین راهی و خانه مسکونی ساخته شود.
زباله های الکترونیکی با آلوده کردن آب و خاک (اسیدی کردن، سمی بودن) در اروپا و کشورهای پیشرفته جهان یا بازیابی می شوند یا اگر غیر قابل بازیابی باشد برای دفن به کشورهای جهان سومی ارسال می شود. گذاشتن آلات و ادوات الکتریکی مانند موبایل در سطل آشغال در آمریکا، اروپا و کلا هر کشور پیشرفته ای، در نظر مردم بی شعوری و بی فرهنگی و در نظر دولت جرم انگاشته می شود. یکی از بزرگترین مراکز دفع زباله، کشورهای آفریقایی هستند، آفریقا! با آن همه پتانسل و بهره وری!!!!
تنها در شهر مکزیکو سیتی، 20 میلیون نفر جمعیت زندگی می کند! چشم انداز این شهر، کوه و دره هایی پوشانده شده با خانه است!!!!با گرم شدن کره زمین، برف و یخ های دو قطب در حال ذوب شدن است، شدت این ذوب شدن را می توانید در عکس انتهای این مقاله ببینید، با این ذوب شدن ها، گونه های گیاهی در سراسر جهان “تغییر” می کند و مطابق آن، گونه های جانوری هم دست خوش تغییرات می شوند، انسانها هم با به زیر آب رفتن خاکی ها دیگر جای کمتری برای زندگی خواهند داشت. مثلا با این افزایش سطح دریاها کشورهایی مانند مالدیو در پنجاه سال آینده کاملا غرق خواهند شد.

 

17[1]ذوب کوه یخ عظیم در نزدیکی جزیره اسوالبارد در نروژ

Leave a Reply